Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowa wieża kolejowa na Odolanach może zostać zabytkiem. Tego chcą aktywiści. Jaką historię skrywa tajemnicza konstrukcja?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Aktywiści chcą wpisać unikatową wieżę kolejową do rejestru.
Aktywiści chcą wpisać unikatową wieżę kolejową do rejestru. Krzysztof Jedynak
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał wniosek o wpisanie unikatowej wieży kolejowej, znajdującej się na warszawskich Odolanach, do rejestru zabytków nieruchomych. Czy stolica zyska kolejne miejsce pod ochroną konserwatorską?

W całym kraju znajdują się zaledwie cztery takie konstrukcje, jedna z nich jest w Warszawie. Chodzi o jedyny w stolicy żelbetowy zasobnik na węgiel, nazywany potocznie wieżą, służący głównie do nawęglania parowozów. Pozostałe podobne wieże zlokalizowane są w Gdyni, Krakowie i Tarnowskich Górach.

Wieża nawęglania parowozów zabytkiem?

Na pomysł wpisania do rejestru zabytków starej wieży nawęglania parowozów wpadło stowarzyszenie "Kamień i co? Ratujmy warszawskie zabytki". Działacze wystosowali pismo do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie.

"Elementy żelbetowe zasobnika tuż po wojnie przebyły transatlantycką podróż w ramach pomocy Stanów Zjednoczonych dla odbudowującej się Polski. Technologia, wówczas niezbyt znana nad Wisłą, nastręczyła sporo trudności ekipie, która składała tą olbrzymią konstrukcję (wcześniej dwie ekipy poddały się, nie kończąc zlecenia)" - wyjaśniają społecznicy dodając, że o ile samo złożenie wieży nie było większym problemem, to był nim w montaż taśmociągu.

Aktywiści chcą wpisać unikatową wieżę kolejową do rejestru.

Unikatowa wieża kolejowa na Odolanach może zostać zabytkiem....

Mechanizm wraz z taśmociągiem, dźwigiem, wiatą i podziemną komorą służył do napełniania wagonów nie tylko węglem, ale też piaskiem, żwirem, koksem i znacząco przyspieszył proces załadunku, dzięki czemu towary można było szybciej przewozić.

Era parowozów jednak się skończyła. Wieża jest obecnie nieużywana.

"Obecnie obiekt stoi w sąsiedztwie nieużywanych bocznic kolejowych i pozbawiony wielu elementów technicznych czeka na pomysł jego zagospodarowania - może jakiś skansen kolejnictwa? Może pobliska Stacja Muzeum?" - podsuwają pomysł społecznicy.

Jak przekazał rzecznik MWKZ Andrzej Mizera, konserwator zabytków "rozpoczął już procedurę wpisu do rejestru".

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto