Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Warszawski wprowadza mobilne legitymacje. To druga uczelnia w stolicy z mLegitymacjami

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Uniwersytet Warszawski/mat. prasowe
Studenci w Warszawie mogą już korzystać z mLegitymacji. W zeszłym roku SGH, jako pierwsza uczelnia w stolicy, wprowadziła mobilne wersje tradycyjnych legitymacji. Jej śladem poszedł Uniwersytet Warszawski, który w grudniu 2019 roku podpisał z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienie dotyczące wydawania mLegitymacji. Wraz z początkiem nowego semestru, czyli od 17 lutego, studenci tego uniwersytetu mogą zacząć zapominać o klasycznych, plastikowych kartach. Szczegóły w artykule poniżej.

mLegitymacje studenckie zamiast tradycyjnych

Od połowy lutego studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą korzystać z mobilnej legitymacji. To elektroniczna wersja tego dokumentu, mająca taką samą moc prawną, co jej tradycyjny odpowiednik. Jeśli więc student zostawi plastikową kartę w domu, w razie kontroli będzie mógł pokazać dokument w smartfonie, bez obawy o nienaliczenie przysługujących mu ulg.

mLegitymacja - jak zainstalować?

Uruchomienie mLegitymacji jest możliwe dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Po zintegrowaniu tego systemu z Mobilnym USOS i połączeniu jego środowiska produkcyjnego z systemem uniwersyteckim możliwe jest instalowanie mLegitymacji studenckiej na smartfonie. Tymczasowo dostępna jest jedynie wersja dla systemu operacyjnego Android.

Zamówienie, przedłużenie ważności albo unieważnienie mLegitymacji studenckiej możliwe jest za pośrednictwem aplikacji Mobilny USOS. Powstał w niej specjalny moduł mLegitymacja. Poza ogólnymi informacjami na temat aplikacji mObywatel oraz samej mLegitymacji znajduje się tu też opcja pozwalająca na elektroniczne zamówienie, odebranie kodów dostępu i unieważnienie mLegitymacji oraz otwarcie aplikacji mObywatel - tłumaczy Uczelnia.

Zobaczcie też:

- Studenci cenią możliwość rekrutacji na uczelnie bez wychodzenia z domu, ponieważ oczekują, że wszystkie najważniejsze sprawy będą mogli załatwić w sieci – skomentował wyniki badania Grzegorz Kaliński, prezes firmy Kalasoft. – Ich doświadczenia z pierwszych sekund kontaktu z placówką decydują o tym, jak będą ją postrzegać, ale też jakie oczekiwania będą wobec niej formułować – dodał Grzegorz Kaliński.

Na postrzeganie uczelni wpłynął m.in. przebieg procesu rekrutacji. Zdaniem studentów pierwszych lat etap rekrutacji za pośrednictwem Internetu najlepiej przeprowadziły uczelnie techniczne (aż 7,72 pkt. w 10-punktowej skali). Placówki humanistyczne, przyrodnicze, ekonomiczne i akademie wychowania fizycznego także otrzymały średnio powyżej 7 pkt. Gorzej w zestawieniu wypadły m.in. uczelnie medyczne, choć i na nich rekrutacja on-line przebiegała dość sprawnie. Na tle całego kraju mazowieckie placówki akademickie osiągnęły 6,85 pkt. (był to najniższy wynik w rankingu wg regionów).

Studenci z Krakowa i Warszawy chcieliby, aby wszystko, co dzieje się w rzeczywistości miało przełożenie w systemach internetowych. Zaświadczenia o studiowaniu, średniej i inne podobne dokumenty powinny być dostępne on-line, według nich.

Studia, Warszawa. Uczelnie w Warszawie na tle Polski wypadaj...

Podkreślamy, że studenci mogą, ale nie muszą korzystać z mobilnej legitymacji. Jeśli chcą, mogą pozostać wyłącznie przy jej tradycyjnym odpowiedniku.

UWAGA! Mimo że mobilna legitymacja studencka jest pełnoprawnym odpowiednikiem plastikowej ELS, nie oznacza to, że znika obowiązek posiadania tradycyjnego dokumentu. mLegitymacja pełni funkcję uzupełniającą.

mLegitymacja - dla kogo?

O mobilną legitymację mogą się ubiegać studenci:

  • mający ważną Elektroniczną Legitymację Studencką (ELS)
  • posiadający numer PESEL i numer albumu
  • mający wgrane zdjęcie na swoim koncie w USOS
  • których dane osobowe nie zmieniły się od czasu wydania ELS

Zgłoszenia są sukcesywnie przekazywane do systemu mObywatel za pośrednictwem USOS. Po ich zrealizowaniu w aplikacji Mobilny USOS pojawi się powiadomienie o możliwości pobrania mLegitymacji dzięki otrzymanemu kodowi QR i aktywacyjnemu. Jedna mLegitymacja może być zainstalowana wyłącznie na jednym telefonie - czytamy na stronie uniwersytetu.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto