Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały w Warszawie. Jak sobie z nimi radzić? Czy to już rekordowe temperatury?

red.
Upały w Warszawie. Jak sobie z nimi radzić? Czy to już rekordowe temperatury?
Upały w Warszawie. Jak sobie z nimi radzić? Czy to już rekordowe temperatury? Ewelina Wójcik
Przez najbliższe dni czekają nas upały przekraczające 30 stopni. Czy w skali ostatnich lat to dużo czy mało? Przyjrzeliśmy się warszawskim rekordom związanym z upałami, a przy okazji podpowiadamy, jak radzić sobie w takich temperaturach.

Rekord temperatury w stolicy padł ponad sto lat temu, bo w 1904 r. Słupek rtęci wskazał 17 lipca aż 37,1 stopnia Celsjusza w cieniu. Do pobicia warszawskiego rekordu cztery lata temu zabrakło zaledwie 1/10 stopnia - 8 sierpnia 2013 roku termometry wskazały równo 37 stopni. Najwyższą temperaturę zmierzono wtedy w cieniu na wysokości dwóch metrów, między godzinami 15 a 17.

Do najwyższej temperatury w Polsce jednak stolicy trochę brakuje - polski rekord wszech czasów padł 29 lipca 1921 r. w podopolskim Prószkowie - było to aż 40,2 stopnia Celsjusza w cieniu.

W 2015 r. przez Warszawę przeszła kolejna fala upałów, która zaowocowała najniższym w historii stanem wody w Wiśle - zaledwie 44 centymetrami. Poprzedni rekord ustanowiono 208 lat wcześniej - w 1797 roku. Tak niski poziom wody wykorzystały między innymi zwierzęta - w sierpniu 2015 r. internet obiegły zdjęcia łosia, który bez trudu przedostał się z jednego brzegu Wisły na drugi. Zdjęcia z tego niecodziennego wydarzenia znajdziecie tutaj: Łoś w Wiśle. Zobaczcie zdjęcia z nietypowej kąpieli zwierzaka.

Zdjęcia wyschniętej rzeki możecie znaleźć tutaj: Poziom wody w Wiśle nadal niski. Zobacz zdjęcia naszej czytelniczki [GALERIA].

Synoptycy podkreślają, że o "fali upałów" można mówić, jeśli przez kilka dni - nie precyzują jednak dokładnie, ile - temperatura maksymalna przekracza 30 st. C. Wygląda więc na to, że czekają nas gorące dni, ale nie fala upałów. Prognozy wskazują bowiem, że zarówno w środę, jak i czwartek termometry wskażą ponad 30 stopni w cieniu. Później temperatura nieco spadnie, do około 26 stopni.

Jak radzić sobie z upałami?
Eksperci radzą, żeby w taką temperaturę pić dużo wody i odpoczywać w cieniu. Służby kryzysowe radzą, by unikać przebywania na słońcu w porze największego nasłonecznienia (osoby z dolegliwościami układu krążenia nie powinny wychodzić z domu w godz. 11.00-17.00) i pić 2-3 litry napojów dziennie - ale unikać alkoholu, bo organizm do jego spalania wykorzystuje zapasy wody.

Warto też jeść lekkostrawne posiłki, uważać z klimatyzacją (gwałtowne różnice temperatur mogą mocno zaszkodzić naszemu organizmowi) i regularnie schładzać organizm - często płukać dłonie i nadgarstki pod bieżącą chłodną wodą, przecierać kark i skronie. Szczegółowo o tym, jak zabezpieczyć się przed skutkami upału w wielkim mieście, radzimy w tym artykule: Upały w Warszawie. IMGW ostrzega, my radzimy jak je przetrwać [10 SPOSOBÓW]

Jeśli szukacie ciekawego sposobu na spędzenie dnia w Warszawie w wyjątkowo upalne dni, zajrzyjcie tutaj: Upały wracają do Warszawy. Sprawdź, co można robić w tym czasie [ZDJĘCIA]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto