Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uratowali 10 żywych koralowców. Okazy znaleziono w jednej z przesyłek z Indonezji. Zwierzęta trafiły do ZOO w Warszawie

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krajowa Administracja Skarbowa
Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli 10 żywych koralowców rafotwórczych w przesyłce nadanej w Indonezji. Importer nie posiadał zezwolenia na ich przywóz do Polski, a warunki, w jakich transportował zwierzęta, stanowiły bardzo duże zagrożenie dla ich życia. Na szczęście koralowce udało się uratować. Trafiły do stołecznego zoo. Szczegóły poniżej.

Dziesięć żywych okazów koralowców rafotwórczych, które odkryli funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej, ukrytych było w przesyłce nadanej z Indonezji. Importer nie posiadał zezwolenia na ich przywóz do Polski. Wszystkie koralowce rafotwórcze są chronione i znajdują się na liście CITES.

Przewożenie okazów CITES wymaga zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne w kraju wywozu i kraju przywozu. W Polsce takim organem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przewóz okazów CITES bez spełnienia tych warunków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - przekazała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

Uratowali 10 żywych koralowców. Okazy znaleziono w jednej z ...

Transport koralowców naraża je na silny stres, a czas ma wpływ na ich żywotność. Im dłuższa podróż, tym szanse ich przeżycia maleją. Należy im zapewnić podróż w zbiornikach z wodą spełniającą wszystkie niezbędne do ich przeżycia parametry: temperatury, pH, zasolenia.

Transport, brak cyrkulacji wody oraz niska temperatura otoczenia stanowiły bardzo duże zagrożenie dla życia koralowców. Konieczne było natychmiastowe zapewnienie im odpowiednich warunków.

W takich warunkach były przewożone uratowane koralowce
W takich warunkach były przewożone uratowane koralowceKrajowa Administracja Skarbowa

Dzięki szybkiej reakcji i współpracy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z pracownikami Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie koralowce udało się uratować. Zwierzęta zostały umieszczone w warunkach zbliżonych do naturalnych i otoczone specjalistyczną opieką ZOO.

Co warto wiedzieć o koralowcach?

Koralowce, choć często przypominają swym wyglądem rośliny, szczególnie kwiaty, są w rzeczywistości zwierzętami. Ich nazwa systematyczna - Anthozoa pochodzi z j. greckiego i jest połączeniem słów: anthos „kwiat” oraz zoon „zwierzę”.

Od środowiska raf koralowych zależy życie 25 proc. wszystkich gatunków żyjących w morzach i oceanach. To niezwykle cenne obszary dla różnorodności biologicznej. Zagrożeniem dla raf są przede wszystkim zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia oceanów. Rafy potrzebują skutecznej ochrony prawnej, a stale rosnące zapotrzebowanie na żywe koralowce też nie wspiera ochrony tych ekosystemów.

Decydując się na prywatny kawałek oceanu w swoim domu, kupujmy koralowce tylko z legalnych źródeł. Dokładnie pytajmy o pochodzenie zwierząt i dokumentację. Pamiętajmy, że od naszych decyzji zależy przetrwanie nie tylko raf, ale także wielu gatunków od nich zależnych - apeluje Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto