Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystość uczczenia pamięci Żydów radziejowskich

Redakcja
18 października 2013 roku nastąpiło odsłonięcie Tablicy upamiętniającej radziejowskich Żydów (Skwer miejski). Było okolicznościowe wystąpienie burmistrza Miasta Sławomira Bykowskiego oraz zaproszonych gości.

Beniamin Bloch wraz z Sławomirem Bykowski odsłonili tablicę pamiątkową na skwerze miasta.
Rodzinę Zajf żydów z Radziejowa reprezentował Beniamin Bloch, który wzruszonym głosem w Bibliotece przedstawił dzieje swojej rodziny jak i podziękował Sławomirowi Bykowskiemu burmistrzowi miasta Radziejowa oraz wszystkich z nim współdziałających z nim za dzisiejsza uroczystość upamiętniającą kulturę żydów, ludzi mających tu swoje korzenie.
Odsłonięcie Tablicy poprzedziło spotkanie w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej podczas którego nastąpiło odsłonięcie „Wystawy fotografii Żydów radziejowskich”. Miała miejsce emisja filmu "Zło" nt. obozu hitlerowskiego w Chełmnie n/Nerem w reżyserii : Piotra Litki obecnego na tym pokazie. Odbył się niezwykle interesujący wykład popularno-naukowy dr Tomasza Kawskiego prac. UKW w Bydgoszczy oraz Zdzisława Lorka - pracownika Muzeum Obozu Zagłady w Chełmie n/Nerem.( Dokumentalista i przewodnik muzealny ).

Spotkanie w bibliotece uświetnił koncert nauczycieli i uczniów miejscowej szkoły muzyczne. Artyści dali pokaz wspaniałej interpretacji muzyki żydowskie, wzbudzając wśród widzów aplauz i owacje.

Wśród wielu znakomitych gości był biskup włocławski Wiesław Mering.

Tak o tej wystawie mówi Piotr Litka -

“„TWARZE”. Żyli wśród nas przez kilkaset lat i nagle zniknęli. Radziejowscy Żydzi i ich fotografie ocalone w rodzinnych albumach. Ocalone z pożogi wojennej i niemieckiej machiny śmierci. Wystawa pokazuje tylko niewielki wycinek świata, którego już nie ma. Zdjęcia przedstawiają spotkania rodzinne, zakochane pary, ludzi młodych i starszych. Są czarno-białe i w sepii. Wszystkie zostały zrobione przed wybuchem wojny, przed 1 września 1939 roku. Były odkrywane przez kilkanaście ostatnich lat, głównie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. "

O pozostałościach kultury żydowskiej rozmawiałem z Józefem Ryszardem Pernakiem, nestorem Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa, od lat związanym z Radziejowem i jego okolicami i uważanym za znakomitego znawcę wielu zagadnień o kulturze żydowskiej.

Rozmowa z Ryszardem Pernakiem

Album fotek z uroczystości

Kilka słów przypomnienia:

Film "Zło"

Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem. Obóz śmierci w Chełmnie nad Nerem był pierwszym niemieckim ośrodkiem masowej zagłady Żydów w utworzonej przez hitlerowców jednostce administracyjnej tzw. Kraju Warty. Uruchomiono go już w grudniu 1941 roku.
Do zorganizowania centrum eksterminacji ludności żydowskiej w Wielkopolsce wybrano niewielką miejscowość, Chełmno nad Nerem, położoną niedaleko Koła, z dobrym połączeniem komunikacyjnym z Łodzią, największym skupiskiem Żydów w Kraju Warty. We wsi, w listopadzie 1941 r. przejęto istniejący pałac z parkiem, teren ogrodzono płotem, miejscową ludność w większości wysiedlono, a lepsze zabudowania zajęła załoga Sonderkommando. Obóz funkcjonował w dwu okresach. Eksterminacji dokonywano w przewoźnych komorach gazowych, przy użyciu gazu spalinowego. Mordowano, przełączając odpływ spalin do skrzyni ładownej, w której znajdowali się ludzie: miało to miejsce podczas postoju samochodów przy pałacu, lub na terenie cmentarzyska.
Od stycznia 1942 r. zaczęto przywozić do Chełmna Cyganów z Łodzi, z tamtejszego, utworzonego jesienią 1941 r. obozu /Zigeunerlager/, a następnie Żydów z getta łódzkiego oraz Żydów spoza Polski /Niemcy, Czechosłowacja, Austria /, których jesienią 1941 r. przejściowo osiedlono w Łodzi.

Żródło

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto