Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny Starówki: Warszawa świętuje 60. rocznicę odbudowy Starego Miasta

Justyna Koszewska
W 1953 roku zakończył się pierwszy etap rekonstrukcji stołecznej Starówki zniszczonej w czasie II wojny światowej. 60 lat po tym wydarzeniu warszawiacy będą mieli okazję wspólnie świętować urodziny Starego Miasta. Będą wystawy, prelekcje, konkursy i spacery po zabytkowych uliczkach. Początek obchodów już pod koniec maja.

W czasie II wojny światowej warszawska Starówka została zniszczona w około 90%. Jeszcze w trakcie trwania działań wojennych grupa architektów i urbanistów rozpoczęła planowanie rekonstrukcji zniszczonego serca stolicy. Było to przedsięwzięcie na niespotykaną dotychczas skalę, nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.

W tym roku przypada 60. rocznica zakończenia I etapu prac na Starówce. 22 lipca 1953 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Traktu Starej Warszawy, a rekonstrukcja objęła zniszczone i wypalone kamienice położone przy Rynku Starego Miasta oraz przy ulicach Piwnej i Zapiecek.

Czytaj także: Nowe miejsce: Poznaj historię Starego Miasta

Główne obchody związane z tą rocznicą odbędą się w wakacyjny weekend, 20 i 21 lipca, ale już od połowy maja w stolicy organizowanych będzie wiele imprez, które przypomną historię odbudowywanego miasta. Zarówno mali, jak i ci starsi mieszkańcy stolicy, będą mogli znaleźć coś dla siebie. Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów i techników do udziału w konkursie plastycznym "Obraz mojej Warszawy. Warszawska Starówka", a Europejski Dom Spotkań Młodzieży przygotował specjalną okolicznościową pocztówkę z fotografiami Starego Miasta, którą będzie można kupić od 1 czerwca.

Odkryj sekrety Starego Miasta na spacerze z przewodnikiem
Od końca maja Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń zaprasza na bezpłatne wycieczki, na których będzie można poznać sekrety Starego i Nowego Miasta. Pierwszy z cyklu sobotnich spacerów odbędzie się 25 maja. Uczestnicy poznają na nim mniej znane uliczki warszawskiej Starówki i posłuchają ciekawostek z nimi związanych. Tydzień później, 1 czerwca, przewodnicy przedstawią historię nowomiejskich klasztorów i przybliżą udział różnych zakonów w pisaniu historii nowej Warszawy. 15 czerwca będzie dniem spotkania z dawnymi i współczesnymi mieszkańcami stolicy. Spacer powiedzie uliczkami Starego Miasta i skończy się w jego sercu, czyli na Rynku. Pod koniec miesiąca, 22 czerwca, przewodnicy zapraszają na przechadzkę śladami odbudowywanej stolicy. W trakcie wycieczki będzie można sylwetki architektów i budowlańców, którzy po wojnie podnosili Warszawę z gruzów. Uczestnicy spaceru będą mieli również okazję obejrzeć archiwalne fotografię z odbudowywanego miasta.

Liczba miejsc na spacerach jest ograniczona, dlatego należy wcześniej wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.wcies.edu.pl.

Czytaj także: Stare Miasto w nowej odsłonie. 15 mln zł na renowację nawierzchni i kamienic

Poza spacerami Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przygotowało także warsztaty i wykłady, na których będzie można poznać historię powojennej stolicy. Dokładny program tych wydarzeń będzie znany na początku czerwca.

W organizację obchodów 60. rocznicy odbudowy Starego Miasta włączyło się wiele stołecznych instytucji, m.in. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Informacje związane z aktualnymi wydarzeniami związanymi z „Urodzinami Starówki” znajdziecie TU.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto