MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Utrudnienia na kolei w Warszawie. Władze stolicy apelują o natychmiastowe działania. PKP PLK zapewniają o stabilnej sytuacji

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Utrudnienia na kolei w Warszawie
Utrudnienia na kolei w Warszawie Szybka Kolej Miejska / PKP PLK S.A. / Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Mieszkańcy Warszawy oraz wielu miejscowości położonych na Mazowszu od dwóch dni borykają się z poważnymi problemami na kolei. Głos w sprawie chaosu komunikacyjnego zabrali przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych oraz władze stolicy. Ci pierwsi zapewniają, że sytuacja jest stabilna i na bieżąco monitorowana, drudzy apelują o pilne uruchomienie działań naprawczych. Szczegóły poniżej.

Od poniedziałku 13 marca trwają ogromne utrudnienia na kolei w obszarze aglomeracji warszawskiej. Pasażerowie muszą liczyć się ze sporymi opóźnieniami pociągów, a także redukcją połączeń. Po dwóch dniach od wybuchu komunikacyjnego chaosu, głos w sprawie zabrali przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych.

Podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w środę 15 marca w Warszawie, wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński przekazał, że ruch na Warszawskim Węźle Kolejowym jest stabilny. Dodał, że kursowanie pociągów jest na bieżąco monitorowane przez kolejarzy oraz, że nad sytuacją cały czas pracuje specjalny zespół złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników.

Paraliż pociągów w Warszawie. Jest komunikat PKP PLK

Polskie Linie Kolejowe przypominają, że 12 marca 2023 roku wprowadziły rozkład jazdy, który po ustaleniach z przewoźnikami miał zapewnić pasażerom najlepszą ofertę przewozową. W komunikacie przekazano, że przy konstrukcji rozkładu jazdy zarządca infrastruktury razem z przewoźnikami starali się uruchomić jak największa liczbę pociągów w celu zminimalizowania ograniczenia oferty przewozowej.

Po analizie okazało się, że zbyt gęsta sieć połączeń, przy wystąpieniu nawet niewielkich awarii i incydentów, może prowadzić do dużych zmian w rozkładzie jazdy. PLK S.A. informowały organizatorów transportu kolejowego o możliwych perturbacjach wynikających ze zbyt dużej liczby złożonych i zrealizowanych wniosków przewoźników samorządowych. Uwagi PLK SA o zmniejszenie liczby pociągów samorządowych spotkały się z odmową ze strony przewoźników - poinformowała spółka.

W dalszej części komunikatu czytamy, że po incydencie z 13 marca, czyli po przyjęciu pociągu na inny tor niż przewidziany w rozkładzie jazdy i po spowodowanych przez to zmianach w kursowaniu pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. arbitralnie wdrożyły zmiany w rozkładzie jazdy.

Część pociągów ma skrócone relacje, część została odwołana. Zmiany dotyczą około 30 pociągów. Zoptymalizowana organizacja zapewni sprawne prowadzenie ruchu pociągów na stacji Warszawa Zachodnia i całym WWK - informują Polskie Linie Kolejowe.

Rzecznik PKP PLK S.A. przekazał, że obecnie przez stację Warszawa Zachodnia przejeżdża w ciągu doby około 710 pociągów. Przed wdrożeniem marcowej korekty rozkładu jazdy było ich natomiast około 640.

Utrzymana jest dobra oferta przewozowa dla pasażerów - przez stację Warszawa Zachodnia przejeżdża o 70 pociągów SKM i KM więcej niż przed marcową zmianą rozkładu jazdy. PLK S.A. zwiększyły nadzór nad ruchem pociągów, skierowano dodatkowych dyżurnych ruchu na stację Warszawa Zachodnia. Pasażerów prosimy o sprawdzenie przed podróżą rozkładu jazdy pociągów. Szczegóły dostępne są na stronie i aplikacji portalpasazera.pl oraz na stronach przewoźników - poinformował Karol Jakubowski z PKP PLK S.A.

Podczas wspomnianej konferencji, poruszono także temat przekierowywania części pociągów na stację Warszawa Gdańska.

Wprowadziliśmy tam zmiany organizacyjne, aby podróżni mieli możliwość korzystania z przejścia podziemnego, ale także przejść, które są nad torami. Wzmocniliśmy personel odpowiadający za informację pasażerską. Jeśli chodzi o sytuację pasażerską na stacji Warszawa Gdańska, to cały czas jest ona monitorowana. W poniedziałek zostali wysłani tam dodatkowi pracownicy z centrali spółki i sprawowany jest dodatkowy nadzór nad tym procesem. Zdajemy sobie sprawę, że potok podróżnych na Warszawie Gdańskiej jest ruchem niecodziennym - mówił wiceprezes zarządu PKP PLK Mirosław Skubiszyński.

Chaos na kolei. Władze Warszawy reagują

W związku z sytuacją na kolei, władze Warszawy zwołały wraz ze spółkami komunikacyjnymi działającymi w stolicy i na terenie Mazowsza nadzwyczajną konferencję prasową, która odbyła się przy dworcu Warszawa Gdańska, w środę 15 marca.

Kilkadziesiąt pociągów zostało odwołanych, podróżni tłoczą się na peronach. Tymczasem wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński mówi, że to warszawski samorząd ponosi odpowiedzialność za zarządzanie infrastrukturą kolejową, czyli torami. Dlatego oczekujemy, że w związku z tą skandaliczną sytuacją partia rządząca uruchomi, w trybie pilnym, działania naprawcze - polegające nie na odwołaniu kilkudziesięciu pociągów, ale umożliwiające ludziom sprawne funkcjonowanie. Działania naprawcze to dobry rozkład jazdy, który przygotują profesjonaliści. Jeżeli jednak PKP PLK nie potrafi tego zrobić, to chętnie pomożemy - mówił podczas konferencji wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Utrudnienia na kolei w WarszawieUrząd Miasta Stołecznego Warszawy

Przedstawiciele stołecznego Ratusza przypomnieli, że problem komunikacyjny na kolei dotyczy nie tylko warszawiaków, ale również mieszkańców większości województwa mazowieckiego.

Ponieważ notoryczne spóźnianie się pociągów to nie jest kwestia tylko tego tygodnia, boją się oni o utratę pracy. Tak było również w styczniu i lutym, gdy doszło do awarii trakcji kolejowej z powodu błędu podwykonawców prac na stacji Gołąbki. Dlatego Klub Koalicji Obywatelskiej będzie chciał zwołać specjalną sesję Sejmiku Województwa Mazowieckiego, na której złożymy wniosek o rekompensatę strat poniesionych przez mieszkańców z tytułu opóźnień na kolei - mówił Marcin Podsędek, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Informacje na temat opóźnień pociągów oraz odwołanych połączeń znajdziecie w tym artykule

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto