18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UW otwiera nowoczesne centrum badawcze

Redakcja
Na 15 maja w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW zaplanowana jest uroczystość otwarcia Ośrodka Produkcji i Badań Radiofarmaceutyków UW, jednostki dzięki której diagnozowanie i leczenie wielu chorób – w tym nowotworów – może stać się szybsze i skuteczniejsze.

Ośrodek będzie zarówno centrum badawczym, jak i producentem radioizotopów, stosowanych w technice tomografii. Tomografię pozytonową stosuje się w medycynie nuklearnej głównie przy badaniach mózgu, serca, stanów zapalnych niejasnego pochodzenia oraz nowotworów. Zastosowanie PET umożliwia wczesną diagnozę choroby Huntingtona, wpłynęło też na znaczne poszerzenie wiedzy o etiologii i przebiegu chorób Alzheimera, Parkinsona czy różnych postaci schizofrenii i padaczki.

Czytaj także: Zbliżają się finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym na UW

W Laboratorium, w ramach powstającego Ośrodka Produkcji i Badania Radiofarmaceutyków, obok wspomnianego wcześniej cyklotronu zainstalowane zostały urządzenia chemiczne pozwalające na syntezę i dystrybucję radiofarmaceutyków znakowanych fluorem, węglem i tlenem. Ponadto Laboratorium dysponuje szerokim zestawem przyrządów umożliwiających kontrolę jakości (zgodność z normami produkcji) radiofarmaceutyków wyprodukowanych na tych urządzeniach.

Kolejnym etapem działalności Ośrodka będzie rejestracja podstawowego radiofarmaceutyku 18F–FDG oraz jego komercjalizacja z ukierunkowaniem na ośrodki dysponujące skanerami PET w Warszawie i niezbyt odległe ośrodki spoza Warszawy. Następnie w części badawczej Ośrodka, we współpracy z innymi jednostkami Warszawskiego Konsorcjum Współpracy PET, rozpocznie się długofalowa działalność poszukiwania nowych, innowacyjnych radiofarmaceutyków.

W przyszłości planowane jest znalezienie takiej formuły działania Ośrodka, która zapewni wykorzystanie zgromadzonego sprzętu w celu codziennej produkcji FDG dla szpitali w Warszawie i okolicach w jak najkrótszym czasie. Działający ośrodek musi też prowadzić prace badawczo-rozwojowe zarówno własne, jak i w ramach Warszawskiego Konsorcjum Współpracy PET. Kolejnym priorytetem jest wyposażenie cyklotronu w zewnętrzną linię jonowodową zakończoną tarczą do naświetlań ciał stałych.

W uroczystości otwarcia Ośrodka – oprócz władz uczelni i pracowników Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów UW – wezmą udział goście m.in. z International Atomic Energy Agency (Wiedeń, Austria) oraz z zagranicznych i krajowych instytucji związanych z fizyką jądrową i radiologią, współpracujących z ŚLCJ UW.

Czytaj także: Drugi dzień Juwenaliów Uniwersytetu Warszawskiego 2012: zobacz, jak bawili się studenci [ZDJĘCIA]

Głównym Wykonawcą inwestycji jest General Electric Medical Systems. Powstanie Ośrodka Produkcji i Badań Radiofarmaceutyków było możliwe dzięki finansowemu wsparciu: Uniwersytetu Warszawskiego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z Wiednia, Ministerstwa Zdrowia, środków unijnych – program: Innowacyjna gospodarka.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto