Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga. Piesi mogą potknąć się o Bramę Łasińską na ul. Starej

Łukasz Ernestowicz
Łukasz Ernestowicz
- Na chodniku zaznaczono obrys dawnej Bramy Łasińskiej - mówi Roman Knitter z firmy Technot
- Na chodniku zaznaczono obrys dawnej Bramy Łasińskiej - mówi Roman Knitter z firmy Technot Łukasz Ernestowicz
- Bruk na chodniku? To jakaś pomyłka! - skarży się Czytelnik. Urzędnicy odpowiadają: - Takie były wymogi konserwatora zabytków.

Wydawałoby się, że przy okazji przebudowy ulic w centrum miasta nic już nie zdziwi grudziądzan. Mieszkańcy pytali o podwójne tory przebiegające przez Starówkę, skarżyli się na ciągnącą się przebudowę, zauważyli pękający beton między szynami na ul. Legionów. Niespodzianek jest jednak więcej.Szczególne miejsce naznaczone kostką- Dziwi mnie technologia wykonania chodnika przy ulicy Starej - mówi pan Krzysztof, który prosi o anonimowość. - Po prawej stronie, idąc w kierunku ratusza, chodnik na odcinku kilkudziesięciu metrów zbudowano całkowicie z kostki brukowej.Wszędzie dookoła położono na traktach dla pieszych płyty granitowe, które są bezpieczne i wygodne, szczególnie dla osób niepełnosprawnych. - A w tym jednym miejscu postanowiono ułożyć kostkę brukową. Czyżby zabrakło jakichś materiałów? - dodaje grudziądzanin. - Nigdzie w żadnym mieście nie widziałem, aby stosowano kostkę na chodnikach. Na tym odcinku będą przewracały się starsze osoby! Również kobiety w butach na obcasach będą miały problemy.Wczoraj w tym miejscu ulicę brukował Roman Knitter z firmy Technot. - Nie układaliśmy chodnika, ale wiem dlaczego tam jest kostka. Pode mną i pod chodnikiem znajdują się relikty dawnej Bramy Łasińskiej - mówi brukarz. - Ich obrys zaznaczono innym kolorem kostki.Przypomnijmy: na początku przebudowy ulicy i linii tramwajowej, odsłonięto w tym miejscu pozostałości dawnej bramy, która obecnie znajduje się pod ziemią. Przy zabytku prace prowadzili archeolodzy. Potem mury z ponownie zasypano.Podobna kostka

leży też na RynkuCo nie znaczy, że teraz pamięć o Bramie Łasińskiej zaginie. Reliktem oczywiście zainteresował się wojewódzki konserwator zabytków.- I to on postanowił, żeby w jakiś sposób pokazać na nawierzchni obrys dawnej bramy. Zaznaczyć jej istnienie w tym miejscu - wyjaśnia Jacek Bederski, kierownik do spraw inwestycji w Zarządzie Dróg Miejskich. - Co do bezpieczeństwa, to nie sądzę, żeby na ulicy Starej ludzie przewracali się z powodu bruku. Chodnik został wyłożony normalną kostką, podobną do tej, która pokrywa niemal cały plac Rynku. Tam nikt się przecież nie przewraca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto