Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Varso. Najwyższy wieżowiec w UE będzie gotowy za rok. Wyłaniają się już dwa tarasy widokowe

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Wieżowiec Varso będzie gotowy za rok. Wtedy zakończy się budowa najwyższego wieżowca w UE. Na otwarcie poczekamy kolejne kilka miesięcy. Ale już teraz na szczycie przygotowywane są dwa tarasy widokowe. Zobaczcie naszą relację z budowy.

Potężne metalowe pałąki połączą wkrótce cały kompleks Varso. Idąc ul. Chmielną można zauważyć już łącznik między najwyższą budowaną wieżą, a działającymi od wiosny zeszłego roku, dwoma mniejszymi budynkami kompleksu Varso. Łącznik będzie przeszklony. Stąd za nieco ponad rok startować będą panoramiczne windy. Z prędkością niemal 30 km/h (dwa i pół piętra na sekundę) zabiorą odwiedzających na pierwszy taras widokowy położony na 49. piętrze – ok. 205 metrów nad ziemią.

Na górze znajdzie się sklepik z pamiątkami, kawiarnia, a także jedyny w Polsce „ogród” na wysokości. Taras, którego wygląd jest wzorowany na amfiteatrze, będzie schodził stopniowo w kierunku krawędzi budynku. Jednak zamiast sztuki, oglądać będziemy stąd panoramę Warszawy. Co ciekawe, na tarasie pojawi się szesnaście wysokich na 5-6 metrów drzew, które zostaną przetransportowane na górę za pomocą żurawia. Z parteru będą wydawać się mikroskopijne. Poza nimi pojawią się także ławki i donice. Będzie to miejsce odpoczynku przed ostateczną „wspinaczką”.

Zobaczcie zdjęcia z budowy

Varso. Najwyższy wieżowiec w UE będzie gotowy za rok. Wyłani...

Najwyższy taras widokowy w Polsce. Od kiedy będzie otwarty?

Obecnie na niższym tarasie rozpoczynają się prace wykończeniowe. Układana jest nawierzchnia i przygotowywana konstrukcja pod fasadę. W czerwcu rozpocznie się transport drzew na samą górę. Wtedy trwać będzie również urządzanie tarasu na 49. piętrze. Ale nie będzie to koniec wycieczki dla zwiedzających Varso.

Nad „ogrodem” nie będzie już pięter użytkowych. Kolejne kondygnacje zajmą urządzenia techniczne (częściowo już przygotowane) przykryte elewacją przypominającą ciemne żaluzje. Dzięki temu na dachu znajdzie się kolejny – najwyższy w Polsce – taras widokowy. Z wysokości 230 metrów oglądać będzie można całe miasto. Już teraz gotowa jest platforma widokowa. Na sam dach wjedziemy z tarasu panoramiczną windą mieszącą się w iglicy albo dostaniemy się schodami schowanymi w trójkątnej klatce schodowej. Na szczycie będziemy mogli zobaczyć miasto z każdej strony. Ten taras nie będzie miał dachu, a jedynie wysoką szybę będącą zarazem zabezpieczeniem dla zwiedzających. Na szczycie pojawiła się już tablica: „Poziom 53. 230,00 m.” Z tego miejsca inne warszawskie wieżowce, w tym Pałac Kultury, wydają się zdecydowanie mniejsze.

Krystian Dobuszyński

Na szczycie trwają jeszcze prace przy iglicy windującej maksymalną wysokość budynku do 310 metrów. Gigantyczny maszt ma także cztery „talerze”, na których będą mogły znaleźć się nadajniki radiowe. Największy z nich jest szerokości tunelu warszawskiego metra.

- Planujemy zakończenie prac budowlanych i rozpoczęcie procesu odbiorów budynku na przełomie 2 i 3 kwartału 2022 roku - mówi nam Marcin Chruśliński, develompent manager w Varso. Taras widokowy dostępny będzie kilka miesięcy później. Zapewne otwarty zostanie wraz z całym budynkiem w momencie, gdy urządzą się główni najemcy.

Jakie firmy przeniosą się do Varso? To pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi. Jak udało nam się dowiedzieć, podpisywane są listy intencyjne z potencjalnymi najemcami. Jednak na konkretne nazwy będziemy musieli jeszcze poczekać. Pandemia koronawirusa skutecznie spowolniła podejmowanie decyzji związanych z najmem.

Lobby z wypalanymi płytami i windy rowerowe

Do budynku wieżowego Varso wejdziemy z kilku stron. Od Dworca Centralnego prowadzić będzie pasaż i schody ruchome (dostępne będą w godzinach funkcjonowania obiektu). W nocy ze stacji PKP na powierzchnię, niedaleko skrzyżowania Chmielnej i Al. Jana Pawła II, wyjdziemy schodami. Kolejne wejścia do Varso będą od Chmielnej oraz po przeciwległej stronie od działki PKP. Przy tym ostatnim miejscu będą też windy rowerowe – dostępne z ulicy.

Krystian Dobuszyński

Lobby przewidziano od strony Al. Jana Pawła II. W środku postawiono na marmurowe wnętrza, sufity z membrany oraz czarny beton architektoniczny na filarach budynku. Za lobby przy szybach windowych położonych zostanie 1800 ręcznie wypalanych kafli. Na parterze znajdą się też kilkumetrowe drzewa.

Ta strefa nie będzie dostępna dla postronnych. Pojawią się bramki oraz przejścia do wind typu double deck. Podwójne windy będą rozwozić pracowników – z parteru prawdopodobnie na piętra parzyste, z antresoli na nieparzyste. Biura zajmować będą piętra od 3. do 45. Powyżej, jeszcze przed tarasem widokowym, znajdzie się restauracja o powierzchni całkowitej 1,5 tys. mkw. Cały budynek w sumie zaoferuje 70 tys. mkw. najmu.

Varso. Najwyższy wieżowiec w UE będzie gotowy za rok. Wyłani...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto