Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Varso pnie się w górę. Wieża jest już wyższa niż Novotel. Mniejsze budynki w trakcie odbiorów

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Varso, powstający vis a vis dworca centralnego, za rok będzie najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Na razie osiągnął wysokość ok. 120 metrów. Prace przebiegają niezwykle szybko, mimo ograniczonego terenu inwestycji. Na finiszu jest budowa dwóch mniejszych obiektów biurowych. Przyjrzeliśmy się postępowali pracy przy Varso. Szczegóły poniżej.

Praca na budowie kompleksu Varso trwa w najlepsze. Obecnie odbywają się odbiory w mniejszych budynkach Varso 1 (81 metrów) i 2 (90 metrów). Jak udało nam się dowiedzieć, są wynajęte praktycznie w całości. Na początku przyszłego roku uruchomiona zostanie tu m.in. siłownia, a także duży hotel NYX (331 pokoi), który zajmie większość „jedynki”. W drugim budynku największym najemcą będzie Cambridge Innovation Center. Dwie części połączy szklany boks przez który w przyszłości – o ile zabudowana zostanie sąsiednia działka – przejdziemy do al. Jerozolimskich.

Do końca roku inwestor chce zdążyć z oddaniem odświeżonej Chmielnej. Prace powinny zakończyć się w grudniu. Poza nową nawierzchnią powstanie także 13-metrowy pas pieszy, ścieżka rowerowa i zieleń miejska. Co ciekawe, w czasie budowy odkryto starą kostkę, po której kiedyś odbywał się ruch. - Krawężniki oraz dawne elementy ulicy Chmielnej będą ponownie wykorzystane. Kostka zostanie wykopana i ułożona jako miejsca parkingowe – mówi nam Marcin Chruśliński z HB Reavis.

Varso pnie się w górę. Wieża jest już wyższa niż Novotel. Mn...

Druga droga dojazdowa, dostępna przede wszystkim dla taksówek, ma powstać po przeciwnej stronie kompleksu. Żeby rozpoczęła się jej budowa koniecznie jest porozumienie z PKP, które jest właścicielem sąsiedniej działki.

Kiedy wyrośnie wieża?

Obecnie budynek wieżowy ma już 26 pięter oraz około 120 metrów wysokości, co oznacza, że przewyższył znajdujący się przy rondzie Dmowskiego Novotel czy sąsiedni Orco Tower. Tzw. kondygnacje powtarzalne powstają w tempie piętro na tydzień. Taka szybkość prac zostanie utrzymana do osiągnięcia 49. piętra. Tam, na wysokości ponad 180 metrów, znajdzie się pierwszy ogólnodostępny taras widokowy. Wjedziemy na niego przeszkloną windą wprost z parteru.

Powyżej znajdą się jeszcze cztery kondygnacje, z restauracjami, a także maszynownią techniczną. Na szczycie, piętro 53, ulokowany zostanie kolejny taras widokowy. - Stan surowy osiągniemy latem 2020 roku. Iglica powinna zostać przymocowana w październiku – mówi nam Robert Salwa z HB Reavis. Kilkumetrowe części iglicy będą stopniowo przywożone na teren budowy oraz transportowane na szczyt za pomocą specjalnego dźwigu o wychylnym ramieniu. Samo zwieńczenie wieży będzie miało aż 80 metrów. Dzięki temu Varso Tower wraz z iglicą osiągnie wysokość 310 metrów.

Mimo, że w pod budynkiem znajdzie się ogromny parking na aż tysiąc samochodów, inwestor liczy że spora część pracowników korzystać będzie z komunikacji miejskiej. Z pobliskiego dworca centralnego do Varso dostaniemy się bezpośrednim tunelem. Wejście do budynku z poziomu -1 odbywać się będzie za pomocą schodów ruchomych. Będzie otwarta w godzinach 6-22. Obok budowane jest również szersze wyjście prowadzące w kierunku ulicy Chmielnej.

Co ciekawe, w wysokim na 13 metrów lobby budynku pojawią się ośmiometrowe drzewa. Atrakcją ma być także mozaika ułożona z płyt ręcznie wypalanych przez artystkę.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto