Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Varso Tower. 310-metrowy wieżowiec w Warszawie z ogólnodostępnym tarasem widokowym

Piotr Wróblewski
Varso Tower. 310-metrowy wieżowiec w Warszawie z ogólnodostępnym tarasem widokowym
Varso Tower. 310-metrowy wieżowiec w Warszawie z ogólnodostępnym tarasem widokowym mat. pras.
Varso Tower. W centrum Warszawy, tuż obok Dworca Centralnego i Złotych Tarasów stanie najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej. Będzie miał aż 310 metrów wysokości, a jego budowa zakończy się do 2020 roku. Zaprojektowało go biuro słynnego architekta Normana Fostera.

Varso Tower

Budynek ma być perłą w koronie warszawskich drapaczy chmur. Urośnie do wysokości 310 metrów, co oznacza że prześcignie najwyższy do tej pory w Unii Europejskiej The Shard (Londyn), którzy mierzy 309,6 metrów. Budowa już się rozpoczęła i ma się zakończyć do 2020 roku.

Varso Tower. Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej powstanie w Warszawie. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj

Biurowiec będzie miał 53 piętra, które zostaną zaaranżowane na biura. Varso Tower prześcignie Pałac Kultury, który jest najwyższym budynkiem w Polsce od ponad pół wieku. Drapacz chmur będzie składał się z dwóch części: pięter użytkowych (dach na wysokości 230 metrów) oraz masztu (80 metrów). Za projektem stoi pracownia Foster and Partners. Jej założycielem jest sir Norman Foster, znany z takich realizacji jak siedziba Commerzbanku we Frankfurcie, nowe Wembley w Londynie czy lotnisko na sztucznej wyspie w Hongkongu. Warto dodać, że nie jest to jego pierwszy projekt w Warszawie. Zaprojektował również Metropolitan, biurowiec koło placu Piłsudskiego.

Varso Tower ma powstawać etapami. Cały kompleks ma mieć aż 140 tys. mkw powierzchni. W sumie powstaną trzy budynki, o wysokości: 80, 90 i 310 metrów. Najwyższy z nich stanie przy Chmielnej 69. Za projekt mniejszych odpowiadać będzie pracownia Hermanowicz Rewski Architekci.

Zobacz też: Mennica Legacy Tower. Wieżowiec sterowany telefonem będzie miał 140 metrów [WIZUALIZACJE]

Działka pod budowę drapaczy chmur została kupiona przez słowacką firmę od PKP w 2011 roku za 171 mln zł. Obok, w okolicach przystanku Warszawa Śródmieście WKD, znajduje się wolna działka na której kolejarze początkowo chcieli postawić budynek Centralna Park (220 metrów). Projekt został jednak anulowany. PKP nie chce pozbywać się tego terenu. Być może tam również powstanie kolejny drapacz chmur.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto