Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Veolia z nowym centrum dowodzenia Warszawą. Sterują siecią ciepłowniczą online. Pozwala to sporo zaoszczędzić

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Krystian Dobuszyński
Veolia zainwestowała w nowe centrum dowodzenia. Na wielkich monitorach wyświetlają całą sieć ciepłowniczą. Zdalnie sterują temperaturą, widzą awarię i rotują ekipami naprawczymi. Zwiedziliśmy nowoczesną siedzibę firmy przy Placu Unii.

Przy Batorego 2, nieopodal Placu Unii, od lat znajdowała się siedziba Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC). Miejskiej spółki już nie ma, kilka lat temu zastąpiła ją prywatna – Veolia, która wyremontowała dziesięciopiętrowy blok, by zamienić go w nowoczesne centrum zarządzania. A jest czym zarządzać. Warszawa ma najdłuższą sieć ciepłowniczą w unii (czwartą na świecie) – o długości ponad 1800 kilometrów.

- Sieć ciepłownicza dostarcza ciepło aż do 80 proc. mieszkańców Warszawy. Za fasadą przypominającą stary budynek jest najnowocześniejsza technologia. Przede wszystkim centrum dyspozycji zarządzania siecią ciepłowniczą – chwali się Paweł Orlof, prezes Veolia Energia Warszawa. - Dzięki wielomilionowym nakładom opomiarowaliśmy całą sieć, online otrzymujemy wszystkie informacje dotyczące jej pracy. Jesteśmy w stanie w sposób automatyczny sterować najważniejszymi elementami tej sieci – dodaje.

Veolia z nowym centrum dowodzenia Warszawą. Sterują siecią c...

Veolia – jak sama podaje – od 2012 roku zainwestowała w stołeczną sieć ciepłowniczą 1,178 mld zł. Na co poszły te pieniądze?

Centrum sterowania Warszawą

Na ścianie sporej sali wisi ogromny ekran. Przy biurkach młodzi pracownicy, którzy czuwają nad Warszawskim ciepłem. Na ich monitorach widać temperaturę wyjścia (z ciepłowni) oraz dotarcia do poszczególnych węzłów. Veolia ściągnęła absolwentów pobliskiej politechniki, by na bieżąco śledzili cyferki.

Dyspozytornia Mocy – bo o tej sali mowa – to „serce” całej sieci ciepłowniczej. Na ekranie wyświetla się mapa Warszawy, gdzie zamiast ulic są setki kilometrów rur ciepłowniczych, dziesiątki węzłów i komór. Z tego biurka można zdalnie zmienić parametry, czyli „podkręcić” temperaturę lub chociażby włączyć przepompownię czy regulować zawory. Można także na bieżąco wysyłać ekipę techniczną oraz dostrzec usterki. To tu trafiają też zgłoszenia klientów, którzy wcześniej załatwiali takie sprawy przez administrację osiedla.

- Zmieniamy filozofię zarządzania ciepłem w budynku, na taką dzięki której możemy zbadać bezwładność cieplną, zmiany harmonogramów grzania i doprowadzenia do takiej sytuacji, że to my pierwsi wiemy o wszelkich awariach czy anomaliach w węźle - mówi Robert Wiesiołek z Veolia.

Jak słyszymy dzięki temu oraz pracy analityków można ograniczyć zużycie ciepła od kilku do nawet 40 proc. (!). Spółdzielnia potrafi zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych w sezonie grzewczym. Jednak do tak spektakularnych osiągów potrzebna jest cyfryzacja sieci. Na razie Veolia dokonała jej w 600 budynkach (na około 15 tys. podłączonych do sieci). Spółka zakłada urządzenia pomiarowe – za zgodą spółdzielni – na własny koszt. Zarabia na tym, że pobiera część zaoszczędzonej przez mieszkańców kwoty. Mimo to, stawki w stolicy są najniższe w Polsce.

Skąd ciepło w Warszawie?

Ciepło sieciowe to również tzw. „efekt ekologiczny”. Według danych miasta za aż 40 proc. zanieczyszczeń w Warszawie odpowiada niska emisja, czyli kopciuchy, spalające węgiel niskiej jakości. Veolia zarządza siecią ciepłowniczą, ale ciepła nie produkuje. Najwięksi jego dostarczyciele to EC Siekierki i EC Żerań. Na zimę włączane są ciepłownie szczytowe: Wola i Kawęczyn. Choć część z nich jest zasilana węglem, normy które muszą spełnić są niezwykle rygorystyczne.

- Podłączając do sieci [ciepłowniczej - red.] likwidujemy smog - tłumaczy Paweł Orlof. Miasto przyklaskuje tej deklaracji, a w nowym programie antysmogowym dotuje podłączenie do sieci kwotą do 90 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto