Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Veturilo w nowej odsłonie. Przetarg na nowego operatora rowerów miejskich wywróci system do góry nogami czy raczej ewoluuje? Sprawdzamy

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Szymon Starnawski
Miasto szykuje się do przetargu na system rowerowy Veturilo. Jednak znaczące zmiany zajdą dopiero w 2023 roku. Zarząd Dróg Miejskich rozpisał przetarg na zorganizowanie i obsługę Veturilo w latach 2023-28. Przewiduje bazę 3 tysięcy rowerów z opcją rozbudowy do nawet 5,5 tysiąca. Będzie też kilka ciekawych nowości, w tym elastyczniejsze zasady korzystania z rowerów.

Wygląda na to, że umowa zostanie zawarta na sześć lat, chociaż wcześniej ZDM liczył, że uda się podpisać nawet dłuższą, bo aż 8-letnią. W listopadzie rzecznik ZDM, Jakub Dybalski, mówił nam: - Chcieliśmy, żeby to była umowa 8-letnia, a nie jak do tej pory na cztery lata. Miały być trochę inne rowery, z wbudowanym systemem GPS. Cały system Veturilo miał być większy. Te plany jednak tworzyliśmy przed pandemią, która wywróciła cały system do góry nogami. Dlatego teraz dokładnie i spokojnie musimy przygotować plan na nowy system. Wciąż przygotowywany jest przetarg i w przyszłym roku poznamy nowego lub nowego-starego operatora.

Co wiemy teraz? Nie będzie terminali przy stacjach

Ważną nowością będzie całkowita rezygnacja z terminali komputerowych stanowiących dziś jedną z form rejestracji w systemie, wypożyczania i zwrotu rowerów. Takie urządzenia są drogie w produkcji i eksploatacji, a jednocześnie przydatne tylko dla niewielkiej części użytkowniczek i użytkowników, bo już od lat ponad 90% wszystkich wypożyczeń odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej. Wielojęzyczna aplikacja i strona internetowa Veturilo zostaną zaprojektowane od podstaw zgodnie z aktualną wiedzą techniczną i najnowszymi trendami. Alternatywą dla korzystania z aplikacji będzie Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19 115, z którym usługa Veturilo będzie zintegrowana. Miejsce terminali zajmą proste totemy informacyjne w 4 językach ustawione przy stacjach.

1 marca rowery miejskie powrócą na ulice Warszawy

Veturilo 2022. Nowy sezon z miejskimi rowerami rusza 1 marca

Nowe Veturilo ma liczyć w wersji maksymalnej do 5500 rowerów. Rdzeń systemu będzie stanowiło 3000 rowerów przypisanych do 300 stacji na terenie całej Warszawy. Oprócz tego powróci możliwość finansowania nowych wypożyczalni bezpośrednio przez urzędy dzielnic, co funkcjonowało w poprzednich latach. Konstrukcja nowej umowy zapewnia Warszawie opcję dokupienia do 2500 rowerów, czy to w ramach „stacji dzielnicowych”, czy to w wyniku decyzji miasta.

Każdy z punktów wypożyczeń będzie składać się ze zwykłych stojaków o kształcie tzw. „odwróconego U”, które pozwalają na stabilne oparcie ramy roweru. Stojaków będzie tyle, ile rowerów, czyli minimum 3000. Stojaki będą standardowe, bez elektrozamka, które obecnie trzyma rower w stacji. Zamiast tego każdy rower będzie posiadał unieruchamiającą go blokadę na koło oraz odbiornik GPS. Sama stacja też będzie wyposażona w GPS co pozwoli określić „obszar stacji” w którym należy zwrócić rower. Otwiera to również drogę do możliwości zwrotu rowerów poza stacjami - być może podobnie jak funkcjonuje to obecnie z elektrycznymi hulajnogami.

Ciekawą nowością będzie organizowanie, na wniosek miasta, jednorazowo do dziesięciu stacji tymczasowych. Będą to totemy ze strefą zwrotu ustawiane maksymalnie na 48 godzin, przy okazji wydarzeń sportowych lub kulturalnych. W przetargu wysoko punktowane będzie wprowadzenie do systemu co najmniej 10% rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Na oferty w przetargu ZDM czeka do 12 kwietnia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto