Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Veturilo, Warszawa. Jak będą wyglądać nowe rowery miejskie? Operatorzy pokazują przykładowe modele jednośladów

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Rowery miejskie, Warszawa. W 2021 roku warszawskie Veturilo przejdzie całkowitą metamorfozę. Będą nowe stacje, taryfy i udogodnienia dla rowerzystów. Prawdopodobnie pojawią się również nowe modele rowerów. Jak mogą wyglądać? O tym w artykule poniżej.

Nowe Veturilo po 2020 roku

Trwają intensywne przygotowania do przetargu na funkcjonowanie Veturilo w latach 2021-25. - W ramach procedury dialogu firmy zajmujące się systemami roweru publicznego prezentują nam swoje najnowsze rozwiązania i technologie. Chcemy zyskać jak największą wiedzę nt. dostępnych na rynku produktów oraz ich wad i zalet. Chęć uczestnictwa zgłosiły cztery firmy: GeoVelo, BikeU, Nextbike Polska oraz Konsorcjum Orange Polska i ROOVEE - brzmi komunikat Pełnomocnika Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, gdzie również zostały zaprezentowane trzy przykładowe wzory rowerów, jakimi dysponują dane firmy. - To przykładowe rowery znajdujące się w ofercie operatorów. Nie zostały opracowane specjalnie dla nas - podkreśla pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej.

- Chcemy zyskać wiedzę na temat dostępnych na rynku produktów oraz ich wad i zalet. Dialog techniczny pomoże w stworzeniu optymalnych założeń do planowanego przetargu - mówią urzędnicy.

Mieszkańcy: ważne, aby rowery były lżejsze

Przypomnijmy, że od kilku lat warszawiacy korzystają z rowerów miejskich, które dostarcza firma Nextbike Polska. - Rowery są całkiem przyjemne, chociaż ciężkie - mimo to zazwyczaj dobrze się toczą, bez większego wysiłku. Pozycja jest dla mnie wygodna, podoba mi się też to, że mają lampę na dynamo. Mam nadzieję, że postulat o rowerach będących jak najlżejszymi przejdzie. Niech te rowery będą lżejsze, niż dotychczasowe to już będzie lepiej - komentują warszawiacy, którzy mogli zgłaszać swoje uwagi podczas specjalnych konsultacji społecznych oraz za pomocą dedykowanych ankiet.

- Udało nam się zebrać ponad 5 000 ankiet, otrzymaliśmy też ponad 700 uwag drogą mailową. Łącznie na spotkania z mieszkańcami przeznaczyliśmy 40 godzin. Wszystkie zgłoszenia są teraz analizowane. W najbliższych tygodniach zostanie opracowany raport podsumowujący konsultacje - przekazują urzędnicy.

Veturilo dziś

Obecnie Veturilo to blisko 400 stacji i ponad 5500 rowerów. System wyróżnia się na tle swoich odpowiedników zarówno w Polsce, jak i w całej Europie – jest największy w kraju i piąty co do wielkości w skali europejskiego kontynentu. W szczytowym okresie system notuje dziesiątki tysięcy wypożyczeń dziennie, co nie dziwi biorąc pod uwagę, że zarejestrowanych jest już ponad 800 tysięcy użytkowników.

Według najnowszego badania opinii mieszkańców o mieście, czyli “Barometru Warszawskiego”, zdecydowana większość (67 proc.) z nich pozytywnie ocenia działanie systemu. Co ciekawe, sama marka cieszy się dużą rozpoznawalnością – 100 proc. respondentów odpowiedziało, że wie co to jest Veturilo.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto