Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Warszawski Konwent Gier Strategicznych - relacja dziennikarza obywatelskiego

Redakcja
Pokazy grup rekonstrukcyjnych, turnieje gier strategiczno-historycznych, wystawa sprzętu wojskowego, kiermasz książki historycznej i oczywiście wojskowa grochówka - to wszystko czekało na gości spragnionych historycznych wrażeń.

Na pamiętającej czasy Carskie, Cytadeli Warszawskiej znów zapachniało historią. Przez dwa dni miłośnicy gier strategiczno-historycznych oraz inscenizacji walk mieli prawdziwy maraton. Od godz 10:00 w sobotę do 16:00 w niedzielę odbywał się największy tego typu piknik historyczny w Warszawie.

W sumie odbyło się aż 10 inscenizacji historycznych, głównie z burzliwego okresu II Wojny Światowej. Przybyło aż 18 grup rekonstrukcyjnych z różnych epok. Od znanych już Warszawiakom z niedalekiego Jomsborga Wikingów, poprzez grupę rekonstrukcyjną przedstawiającą potyczkę z okresu Napoleońskiego po grupy i stowarzyszenia rekonstrukcyjne z całej Polski specjalizujące się w okresie II Wojny Światowej. Przybyli nawet goście z Niemiec: "Historische Verein", którzy uczestniczą w takich inscenizacjach w całej Europie.

W programie mogliśmy zobaczyć między innymi rozgrywki i prezentacje gier planszowych oraz bitewnych takich jak : "303" - gra wydana przez Instytut Pamięci Narodowej, "Napoleon Triumph", "Kampania Wrześniowa 1939" i wiele innych. Turnieje: "De Bellis Antiquitatis:, "Red Baron". Pokazy sprzętu wojskowego między innymi: czołgi Sherman, Powstańczy Wóz bojowy "Kubuś", replikę Niemieckiego transportera opancerzonego Sdkfz 251, lekki czołg Stuart M3 oraz nieujętą w programie samobieżną, Amerykańską Haubicę Sexton.

Jednak tym, na co wszyscy czekali najbardziej były niezwykle głośne i pełne akcji, inscenizacje historyczne z różnych lat II Wojny Światowej. Z udziałem najprawdziwszych pojazdów pancernych pamiętających minione czasy. Przygotowano różne scenariusze, między innymi: "Spoza gór i rzek..." - 1 Armia Wojska Polskiego w walce o wyzwolenie Polski, "Ostatnie zwycięstwo" - Nijmegen '1944 lub też "Do końca wierni" - Powstanie Warszawskie wrzesień '1944 oraz "Za wolność Waszą i Naszą" - Chambois 1944 (Francja). Inscenizacjom tym towarzyszył merytoryczny komentarz narratora, który przedstawiał historyczne tło wydarzeń rozgrywanych na oczach widzów.

Jak do tej pory był to największy warszawski konwent gier i inscenizacji. Po ilości braw i zainteresowaniu widzów, można śmiało przypuszczać, że za rok w tym samym miejscu odbędzie się kolejna tego typu impreza.

Materiał przygotowany przez dziennikarza obywatelskiego

Chcesz dla nas pisać? Zapraszamy do współpracy. Autorzy najlepszych materiałów mogą liczyć na nagrody pieniężne - dowiedz się więcej »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto