Volvo Cars zbuduje na Słowacji fabrykę aut elektrycznych – zrównoważony rozwój firmy trwa

Materiał informacyjny Volvo Car Poland
Firma Volvo Cars ogłosiła plan budowy nowej fabryki aut elektrycznych w słowackich Koszycach. Wzrastający popyt na samochody elektryczne wymaga nowych mocy produkcyjnych. Nowa inwestycja będzie neutralna dla klimatu. Z jej taśm zjadą wyłącznie samochody elektryczne zgodnie z dążeniami firmy, by produkować wyłącznie takie auta już od 2030 roku. W 2040 roku wszystkie procesy firmy mają być neutralne dla klimatu.

Wybierając Słowację jako lokalizację dla swojego nowego zakładu, Volvo Cars tworzy europejski trójkąt produkcji obejmujący swój największy region sprzedaży – uzupełniając fabrykę w Gandawie (Belgia) w Europie Zachodniej i fabrykę w Torslanda (Szwecja) w Europie Północnej.

Nowy obiekt wymaga zainwestowania około 1,2 miliarda euro (1). Zakład będzie zlokalizowany w pobliżu Koszyc we wschodniej części Słowacji, gdzie będzie korzystał z istniejącego łańcucha dostaw. Należy pamiętać, że na Słowacji działają już cztery zupełnie inne fabryki aut. Fabryka Volvo Cars będzie piątą.

Firma Volvo Cars ma ambicję, aby do połowy bieżącej dekady osiągnąć roczną sprzedaż na poziomie 1,2 miliona aut. Wprawdzie Volvo trafiają do Europy, USA i Azji, lecz wzmocnienie europejskich mocy produkcyjnych okazało się niezbędne.

Wyraźnie koncentrujemy się na tym, aby do 2030 roku stać się marką czysto-elektryczną – powiedział Jim Rowan, prezes Volvo Cars. Ekspansja w Europie, naszym największym regionie sprzedaży, ma kluczowe znaczenie dla naszego przejścia na elektryfikację i dalszego wzrostu. Bardzo się cieszę, że możemy rozszerzyć nasz zasięg produkcyjny Volvo Cars na Słowację i nie mogę się doczekać powitania nowych kolegów i partnerów w tym nowym rozdziale naszej podróży.

Doceniam, że Volvo Cars zdecydowało się na budowę nowej fabryki na Słowacji. Nowa fabryka Volvo Cars jest dla nas ważna, ponieważ poprawi sytuację społeczno-gospodarczą w regionie i będzie produkować wyłącznie samochody elektryczne, co zapewnia słowackiej branży motoryzacyjnej konkurencyjną perspektywę w nowej erze ekologicznej – powiedział premier Słowacji – Eduard Heger.

Bardzo się cieszę, że Słowacja odniosła sukces w konkursie na tę mega-inwestycję, która przyniesie rozwój i wiele miejsc pracy we wschodniej części Słowacji, z wieloma możliwościami pracy bezpośredniej i pośredniej – powiedział minister Gospodarki Słowacji – Richard Sulik.

Rozpoczęcie budowy fabryki w Koszycach zaplanowano na 2023 r., a wyposażenie i linie produkcyjne zostaną zainstalowane w 2024 r. Seryjna produkcja nowej generacji całkowicie elektrycznych samochodów Volvo ma rozpocząć się w 2026 r.

Zgodnie z ambicją Volvo Cars, aby do 2025 r. prowadzić produkcję neutralną dla klimatu, zakład będzie wykorzystywać wyłącznie energię neutralną dla klimatu. Volvo Cars chce być liderem w zakresie ochrony środowiska, dlatego wszystkie procesy produkcyjne i logistyczne mają być zoptymalizowane pod kątem efektywności energetycznej i środowiskowej.

Lokalizacja miasta Koszyce zapewnia dobre połączenia logistyczne i transportowe z resztą Europy oraz dostęp do dobrej bazy dostawców. Zachęty oferowane przez słowacki rząd były również kluczowym czynnikiem w decyzji o lokalizacji zakładu w Koszycach.

Zakład ma produkować do 250 000 samochodów rocznie i ma zapewnić kilka tysięcy nowych miejsc pracy w regionie. Lokalizacja pozwala również na dalszą rozbudowę zakładu w przyszłości.

Z niecierpliwością czekamy na powitanie nowych członków zespołu Volvo Cars Kosice i globalnej rodziny Volvo Cars, a także nawiązanie nowej współpracy i partnerstw w regionie – powiedział Javier Varela, dyrektor ds. operacyjnych w Volvo Cars. Będzie to nowoczesne miejsce pracy w najnowocześniejszym zakładzie, który koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i bezpieczeństwie.

Inwestycja w Koszycach to pierwszy nowy europejski zakład produkcyjny Volvo Cars od prawie 60 lat. Fabryka Torslanda została otwarta w 1964 roku, a fabryka w Gandawie pojawiła się rok później. Razem zakłady te mogą wyprodukować 600 000 samochodów rocznie.

Uwagi dodatkowe:

Oczekuje się, że około 20 procent inwestycji będzie finansowane ze wsparcia rządowego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Volvo Cars zbuduje na Słowacji fabrykę aut elektrycznych – zrównoważony rozwój firmy trwa - Portal i.pl

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie