Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Centrum Nauki Kopernik codziennie pojawia się nowy eksponat

Maria Kuźniar
Możliwe, że Kopernik zostanie otwarty już w listopadzie
Możliwe, że Kopernik zostanie otwarty już w listopadzie fot. Materiały prasowe
W Centrum Nauki "Kopernik" wszędzie stoją pudła, pudełka, fragmenty przygotowywanych instalacji. - Staramy się nadrobić stracony czas. Dwie fale powodziowe, które przeszły przez Warszawę, pokrzyżowały nam trochę plany. Teraz jednak prace trwają całymi dniami, więc z wielkim otwarciem powinniśmy zdążyć w listopadzie - zapewnia Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki "Kopernik". - Zamontowanych eksponatów jest coraz więcej, w zasadzie codziennie gotowy jest kolejny - dodaje.

Niemal gotowy jest już ósmy eksponat - to platforma, na której na własnej skórze poczujemy trzęsienie ziemi. - Na platformie zmieści się jednorazowo około trzydziestu osób. Szczegółów na razie nie mogę zdradzić, ale zapewniam, że wszystko robi ogromne wrażenie - opowiada Nowicka.

Dużym zainteresowaniem będzie z pewnością cieszyło się dzieło Bruce'a Shapiro "Pipedream". Z pozoru wygląda jak narzędzie pracy fizyka. Mnóstwo małych, cienkich rurek wypełnionych tajemniczym płynem i tuby z cieczami o różnych gęstościach nie wyglądają na eksponat artystyczny. Ale to tylko pozory. Bąble powietrza, które wędrują po labiryncie rurek, wypuszczone w odpowiednim momencie tworzą na rurkowej kurtynie czarno-biały obraz. Każdy, kto będzie chciał zobaczyć swoją twarz stworzoną z bąbelków, będzie musiał zrobić sobie zdjęcie, a to, przekazane przez komputer, stworzy na kurtynie odpowiednio większy bąblowy portret. Ekspozycja stanęła w galerii "Świat w ruchu".

Ostatnie prace trwają w części, która z pewnością stanie się rajem dla najmłodszych. Galeria "Bzzz!" utrzymana jest w pastelowych barwach. Jest tu wielka konstrukcja przeznaczona wyłącznie do zabawy, są też schody, które skrywają kilka tajemnic. - To schody specjalne. Będzie można poczuć się na nich jak ptak. Tajemnica tkwi w poręczach zaprojektowanych tak, że przesuwając po nich rękami, wykonujemy takie ruchy, jakie wykonują ptasie skrzydła podczas lotu - wyjaśnia Nowacka.

Zakończyło się już montowanie eksponatów, które zainteresują nie tylko dzieci, ale także dorosłych. "Lustereczko powiedz przecie..." pokazuje odbicia zwiedzających, ale w krzywym zwierciadle. Zadaniem gości będzie wybranie tego, który najbardziej odpowiada rzeczywistości. Ukończone są również "Kółka graniaste" w galerii "Świat w ruchu". Będzie można się przekonać, że czasem lepiej jest się poruszać po drodze pełnej wybojów niż gładkiej i równej. Dlaczego? To trzeba już będzie sprawdzić samemu. Zakończyło się też instalowanie eksponatu "Icy bodies" Shawna Lani. Rzeźba została zbudowana z lodu, a wrzucona na powierzchnię wody zaczyna zataczać koła i "tańczyć". W galerii "Świat w ruchu" można też podziwiać Kota Margot i jego skomplikowane relacje z krzesłem. Na czym polegają - trzeba sprawdzić samemu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto