MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W II LO drzwi się szeroko otworzyły

kitaro
kitaro
Już piąty raz w swojej historii II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie otworzyło szeroko drzwi dla uczniów klas trzecich gimnazjów.

W dniach 27 i 28 maja przez popularną „Trójkę" przewinęło się ponad 400 uczniów szkół z naszego miasta, powiatu ale także z tych bardziej odległych okolic.
W ciągu tych dwu dni scenariusz był bardzo podobny. Najpierw spotkanie w Sali konferencyjnej szkoły z dyrekcją . Dyrektor Radosław Borzęcki serdecznie witał tu zgromadzonych, następnie przeszedł do prezentowania klas.
II LO planuje w tym roku otworzyć sześć klas pierwszych:
Klasę Politechniczną z patronatem Instytutu Fizyki UMCS, stypendystami Marszałka Województwa, Premiera i Ministra oraz Fundacji Orlen. Laureatami konkursów i olimpiad ogólnopolskich.
Klasę Medyczną z patronatem Instytutu Chemii z jedynymi jak na razie olimpijczykami na szczeblu centralnym w olimpiadach biologicznej i ekologicznej w historii naszego miasta.
Klasę Humanistyczną o rozszerzeniach programowych z języka polskiego, historii i wos, z patronatem Filologii Polskiej. Od drugiego roku gratka dla artystów przedmiot Korespondencja sztuk z profesjonalnym plastykiem Panem Czarkiem Misiurskim.
Klasę Przyrodniczą, która jako jedyna w Polsce wśród szkół ponadgimnazjalnych posiada patronat Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, stąd np. wyprawy w góry zimą na kursy lawinowe, które mogą się później przydać w rekrutacji np. do Wyższej Szkoły Policyjnej. Tu zainteresują się sportowcy – od drugiego roku przedmiot Sport w turystyce.
Kontynuacją nauki w klasie Menedżerskiej zainteresowani będą zapewne informatycy, ponieważ od drugiej klasy są tu zaplanowane zajęcia z przedmiotu Informatyka w biznesie. Z tej klasy tj. rozszerzenie z geografii i matematyki pochodzą laureaci Olimpiad Misyjnych, czy ogólnopolskich konkursów z przedsiębiorczości.
Klasa Europejsko-prawna z patronatem Slawistyki i Politologii, mocno angażowana w wymiany m.in. z Portugalią, Grecją, Turcją czy spotkania Polsko-Izraelskie, ma także sukcesy na polu międzynarodowym, w tamtym roku szkolnym jako jedyna z Polski prezentowała budżet w języku angielskim przed Komisją europejską w Brukseli. Novum w tej klasie stanowi wybór drugiego języka, uczniowie zadecydują, czy będzie to włoski czy francuski.
Potem dyrektor w kilku słowach wspomniał o życiu szkoły; o obozach integracyjnych, organizowanych na początku września dla klas pierwszych; o Aniołach z II LO, które obecnie przebywają w objętym przez nie patronatem Domu dziecka nr 4 we Lwowie.
O tym, że zostały one uznane za najlepszy Szkolny Klub Wolontariusza w Polsce w 2011 roku, a szkoła nosi tytuł Szkoły Humanitarnej od 2009 roku, przyznany przez Polską Akcję Humanitarną, z którą podpisano patronat; o SKKT Azymut, który to klub za projekt Syberia 2012, przypomnijmy ponad 40 tys kilometrów, m.in. cztery dni Koleją Transsyberyjską, został uznany za najlepszy w Polsce w 2012 roku; o ekologach, którzy 7. czerwca na Stadionie Narodowym odbiorą główną nagrodę w postaci tablicy interaktywnej (już czwartej w szkole) w ogólnopolskim konkursie dotyczącym zbiórki elektrośmieci; o współpracy z Fundacją Szczęśliwe Dzieciństwo w postaci kilkunastu wymian międzynarodowych w roku; o wynikach matur, którą w 2012 roku zdali wszyscy; o rankingu Rzeczpospolitej i Perspektyw, w którym szkoła jest najwyżej notowana w powiecie od trzech lat; o losach absolwentów , którzy nie mają kompleksów i wybierają studia nawet za granicą w tym roku, m.in. w Manchesterze; wreszcie o projektach, które realizowane będą w II LO od roku szkolnego 2013/2014.
Tutaj szczególnie młodzież może zainteresować projekt „Sposób na naukę", w którym w klasach Politechnicznej, Medycznej i Menedżerskiej rozdysponowanych zostanie 75 tabletów a nauka na niektórych przedmiotach odbywać się będzie tylko przy zastosowaniu tablic multimedialnych, trzy kolejne w związku z tym pojawią się w szkole. Oprócz tego w wakacje uczniowie mogą liczyć na bezpłatne obozy naukowe. Na koniec wspomniano coś na temat nowego projektu EFS na 1,5 mln zł, ale to jeszcze bardzo świeża sprawa, bo konkurs się dopiero rozstrzygnął.
Potem nastąpiła część artystyczna, w której zaprezentowali się m.in. laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Fragmentów Dzieł Wiliama Szekspira w Języku Angielskim. Następnie pod opieką swych starszych kolegów młodzież udała się do sal lekcyjnych, w których mogła obejrzeć uczniów i nauczycieli przy pracy.
Niektóre zajęcia były prowadzone przy pomocy najnowszych technologii, przypomnijmy w II LO od września będzie wprowadzony jako jedyny dziennik elektroniczny. Tę część zakończyły eksperymenty chemiczne przygotowane przez panią dr Annę Borówkę nauczyciela II LO, które cieszyły się tak dużym zainteresowanie, że trzeba je było przeprowadzić w dwóch turach, ponieważ uczniowie nie mieścili się w pracowni.
Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie pragnie serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w organizację „Dni szeroko otwartych". Mamy nadzieję, że uczniom gimnazjów przypadła do gustu popularna „Trójka" i spotkamy się już 1 września. 

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto