Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kieleckim Ogrodzie Botanicznym posadzono drzewka z wielu państw

Redakcja
Profesor Janusz Łuszczyński zachwyca się sośnicą japońską, która w stanie naturalnym rośnie tylko w Japonii i udało się ją sprowadzić do Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Grube mięsiste kolce, tworzą konstrukcje przypominające szkielet parasola.
Profesor Janusz Łuszczyński zachwyca się sośnicą japońską, która w stanie naturalnym rośnie tylko w Japonii i udało się ją sprowadzić do Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Grube mięsiste kolce, tworzą konstrukcje przypominające szkielet parasola. Dawid Łukasik
W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach przybyło blisko 200 ciekawych i oryginalnych roślin pochodzących z Japonii, Chin, Syberii, czy Kaukazu.

W azjatyckiej części Ogrodu Botanicznego można spotkać papierówkę chińską, która nie ma nic wspólnego z naszą jabłonką. Z tego drzewa produkowano wyjątkowo delikatny papier w Chinach i Japonii. Oryginalnością zachwyca także sośnica japońska, która rośnie tylko w Japonii. Grube mięsiste kolce, tworzą konstrukcje przypominające szkielet parasola. Za dwa, trzy lata atrakcją dla zwiedzających będzie drzewo chusteczkowe, które pokryje się biały kwiatami wyglądającymi jak chusteczki do nosa.- Drzewo chusteczkowe to wyjątkowa roślina. Obsypana chusteczkami będzie przepiękna. W tej części ogrodu mamy rośliny występujące w Azji oraz w Europie południowo – wschodniej. Wiele z nich trudno jest kupić w Polsce - mówi profesor Janusz Łuszczyński z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który urządza Ogród Botaniczny wspólne z Geoparkiem Kielce.W ramach ogrodu azjatyckiego powstaje część z najstarszymi roślinami, które rosły w Górach Świętokrzyskich wiele milionów lat temu, gdy panował dużo cieplejszy klimat niż obecnie. A teraz te gatunki można spotkać w krajach bałkańskich czy azjatyckich. Do najstarszych drzew należą magnolie, ale one są odmiany, które nadal rosną w naszym klimacie. To pierwsze rośliny na ziemi, które wytworzy kwiaty i prawdopodobnie wąchały je dinozaury. Jest też metasekwoja, która dorasta do 40 metrów wysokości, ale w naszych warunkach osiągnie najwyżej 15 metrów. - To roślina, która była uważana za wymarłą, ale w latach 30-tych XX wieku odnaleziony ją w Chinach.Spośród 200 roślin zaplanowanych w części azjatyckiej ogrodu wysadzono około 150 okazów. Pozostałe 50 gatunków jest w trakcie poszukiwań.Ogród Botaniczny w Kielcach ma być otwarty późną jesienią 2015 roku. Do tego czasu trzeba skończyć budowę alpinatrium, w którym oprócz górskich roślin znajdzie się wodospad i oczka wodne.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto