W kierunku transportu zeroemisyjnego – elektromobilność i nie tylko

Materiał informacyjny Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

Elektromobilność to technologia przyszłości i próba odpowiedzi na największe kłopoty komunikacyjne współczesnych społeczeństw: redukcja hałasu, łatwość przemieszczania się, rozwiązanie problemu zatłoczonych aglomeracji, smogu i rosnącej ilości gazów cieplarnianych w atmosferze.

Udział samochodów elektrycznych (prywatnych aut osobowych) w Polsce wzrasta bardzo powoli. Przyczyną tego stanu rzeczy są nie tylko wysokie koszty zakupu (tu wsparciem jest możliwość uzyskania dopłaty w ramach Programu Mój Elektryk), lecz także niedostatecznie rozwinięta sieć ogólnodostępnych ładowarek.

Przyszłości transportu upatruje się także w pojazdach z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem. Dzięki takim ogniwom samochód wytwarza energię elektryczną potrzebną do zasilania silnika. Energia ta powstaje na skutek reakcji chemicznej tlenu z wodorem, a jedynym produktem tej reakcji jest woda.

Transport publiczny również przeszedł metamorfozę, jeśli chodzi o wdrożenie nowych technologii. Zmniejszenie ilości gazów emitowanych z autobusów to już nie tylko teoria. Coraz częściej w komunikacji miejskiej można spotkać autobusy elektryczne, hybrydowe i te zasilane gazem ziemnym.

Niezależnie od kierunków dekarbonizacji transportu nie do przecenienia są sposoby na ograniczanie emisji gazów cieplarnianych dostępne „od ręki” – częstsze korzystanie z transportu publicznego (transport publiczny zajmuje 50 razy mniej miejsca i emituje 70% mniej dwutlenku węgla niż prywatny pojazd) czy też car-sharing, czyli współdzielenie samochodu z innymi osobami np. w podróży do pracy.

Wciąż rozwija się także idea multimobilności, w której różne typy współdzielonych pojazdów nie konkurują między sobą, ale wzajemnie się uzupełniają, dając możliwość zaplanowania optymalnej trasy. Możliwość wypożyczenia różnych pojazdów za pomocą jednej aplikacji, z pewnością złagodzi barierę posiadania wielu kont u różnych operatorów i znacznie zwiększa komfort podróży.

Pomocą w znalezieniu źródeł finansowania dla zakupu aut elektrycznych, budowy stacji ładowania pojazdów czy wdrażania zielonego transportu publicznego służą doradcy energetyczni w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego. Udzielają oni nieodpłatnych informacji, porad oraz konsultacji w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie współrealizuje projekt „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” we współpracy z NFOŚiGW oraz Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Województwo Lubelskie). Głównym celem projektu jest wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej poprzez:

  1. Zwiększenie świadomości w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej,
  2. Wsparcie gmin w przygotowaniu i wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej (PGN)
  3. Wsparcie w przygotowaniu i wdrażaniu inwestycji w zakresie efektywności energetycznej (EE) i odnawialnych źródeł energii.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.doradztwo-energetyczne.gov.pl

„Wsparcie doradcze Doradców Energetycznych realizowane w ramach Projektu pn. Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” służy realizacji zasady zrównoważonego rozwoju całego kraju, w tym także transformacji energetycznej. W szczególności, działalność doradców integruje działania mające na celu kompleksową poprawę jakości powietrza. Swoim zakresem obejmuje szereg zadań służących przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom powietrza od podniesienia poziomu wiedzy społeczeństwa przez wskazanie możliwości uzyskania wsparcia finansowego udzielanego w ramach różnych programów po rekomendacje możliwych do zastosowania rozwiązań technologicznych. Realizacja projektu znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza, konieczna jest zatem jego kontynuacja w przyszłości” – zwraca uwagę Marszałek Małgorzata Gosiewska.

Artykuł w 100% dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie