Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kodeksie wykroczeń pojawił się nowy przepis. Jeśli nie wykonasz poleceń policjanta możesz nawet trafić do aresztu

Redakcja
fot. Szymon Starnawski
Polska Policja przypomina o ważnej zmianie w przepisach. W tym roku w Kodeksie Wykroczeń pojawił się ważny zapis dotyczący funkcjonowania pracy służb mundurowych. Nowe przepisy mówią, że kto umyślnie utrudnia pracę funkcjonariuszy lub odmawia wykonywania poleceń służb, może nawet trafić do aresztu. Szczegóły w artykule poniżej.

Nie posłuchasz policjanta? Możesz nawet trafić do aresztu

Czy wiesz, że od tego roku w prawie wykroczeń pojawił się nowy przepis? Jest to art. 65a kw, który wprowadzony został przez ustawodawcę, po to by między innymi funkcjonariuszom Policji zwiększyć możliwości skutecznego wydawania poleceń, na przykład podczas prowadzonych interwencji, prowadzonych oględzin itp - przypomina Komenda Główna Policji.

Dziś wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące koronawirusa. Chodzi o izolację i kwarantannę

Koronawirus w Polsce: Nowe przepisy weszły w życie. Zmiany d...

Konkretny zapis nowego artykułu brzmi: Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jaki czyn może zostać sklasyfikowany jako utrudnianie wykonywania czynności służbowych policjanta? Jako przykład wskazuje się np. wtargnięcie na teren wytyczony specjalną taśmą, kiedy policja prowadzi tam oględziny miejsca przestępstwa. Takie działanie może doprowadzić do zatarcia śladów, a osoba, która pomimo wydanego polecenia nieutrudniania czynności nie zrezygnuje ze swojego zachowania, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności według art. 65a kw.

Należy jednak pamiętać, że każde polecenie policjanta, które mamy obowiązek wykonać, musi wynikać z obowiązującego prawa. Polecenie policjanta musi być na tyle czytelne, by osoba wiedziała jak ma się zachować. Nowe przepisy mają zastosowanie jedynie przy umyślnym popełnieniu wykroczenia, co rozgranicza litera prawa:

  • Wykroczenie umyślne zachodzi wtedy, gdy sprawca ma zamiar popełnienia czynu zabronionego, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia na to się godzi.
  • Wykroczenie nieumyślne zachodzi, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia je jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.

POLECAMY TEŻ:


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto