MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W końcu dojedziemy pociągiem z Warszawy na lotnisko w Modlinie. Marszałek województwa podał datę. "Jest porozumienie z PLK"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
materiały prasowe / NM
To jedna z tych inwestycji, o której słyszymy od wielu lat, ale nie może doczekać się realizacji. Nie ma wątpliwości, że niezwykle zwiększyłaby atrakcyjność portu lotniczego w Modlinie i umożliwiłaby jego znaczny rozwój. Marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, zapowiada że w ciągu 3-4 lat będzie ono gotowe, bo nareszcie nastąpił przełom.

Jak to zwykle bywa w sytuacjach kiedy jest wola inwestorska, ale realizacja przeciąga się w nieskończoność, problemem było uzyskanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. - Samorząd robi od dekady wszystko by to połączenie kolejowe powstało. Teraz jesteśmy już po wyrokach sądów, po apelacjach, po decyzji Najwyższego Sądu Administracyjnego i udało się uzyskać w końcu decyzję środowiskową - powiedział marszałek Adam Struzik

Dopytywany o to kiedy możliwa jest realizacja połączenia, powiedział o perspektywie 3-4 lat

- Mogę powiedzieć, że udało się nam już zawrzeć porozumienie w sprawie realizacji tej inwestycji z PKP PLK, a także, że będą tam operowały pociągi Kolei Mazowieckich - dodawał. Chodzi o odcinek o długości około 5,5 km od obecnej stacji "Modlin", położonej na linii kolejowej nr 9, do nowego przystanku "Lotnisko Modlin", który miałby powstać przy porcie lotniczym.

Nie ma jednak na dzisiaj pewności czy byłoby to podobnie jak w Warszawie pod ziemią czy będzie to przystanek naziemny. Port lotniczy im. Fryderyka Chopina posiada podziemną stację na której zatrzymują się pociągi warszawskiej SKM i Kolei Mazowieckich. - Podpisane porozumienie z PKP PLK zakłada, że spółka przystąpi teraz do prac projektowych. Na realizację tego połączenia mamy zabezpieczoną część środków z funduszu rozwoju - mówił Adam Struzik. Mazowsze zapewne bardzo chętnie by współfinansowało tę inwestycję z funduszy europejskich lub KPO, podobnie jak w przypadku zakupu nowych pociągów.

Koleje Mazowieckie obecnie realizują przewozy pomiędzy przystankiem Lotnisko Chopina a stacją Modlin

Być może w przyszłości połączyłyby w końcu bezpośrednio oba lotniska. Dzisiaj po przyjeździe do stacji kolejowej Modlin, by dotrzeć na lotnisko, konieczna jest przesiadka do autobusu, którego operatorem są także Koleje Mazowieckie. Oczywiście o tym, że za kilka lat dojedziemy pociągiem bezpośrednio na lotnisko w Modlinie słyszymy od dekady i kompletnie nie dziwi sceptycyzm wielu zainteresowanych tą sprawą.

Andrew J.Kurbiko

- Mając na uwadze rozbudowę drogi krajowej do trasy ekspresowej S7, która docelowo ma dotrzeć do Warszawy, a także to planowane połączenie kolejowe, lotnisko w Modlinie będzie jednym z najlepiej skomunikowanych w całym kraju - zapowiadał marszałek. To wszystko prawda, o ile... obie inwestycje w najbliższych latach powstaną. Trasa S7 od Kiełpina do Warszawy nadal jest w powijakach. Nie wiadomo co z węzłem "Janickiego" i Trasą Mostu Północnego, czyli kluczowymi elementami trasy dla Warszawy.

Jednak jak słyszymy od GDDKiA: W zakresie ogłoszenia przetargu na wykonanie projektu budowlanego dla S7 Kiełpin-Warszawa, szacujemy, że ogłosimy postępowanie w połowie bieżącego roku - przekazuje Małgorzata Tarnowska. O połączeniu kolejowym do Modlina też słyszeliśmy już jako o "pewniaku". Na razie zatem nie ma co patrzeć na sprawę przez różowe okulary, ale pełna realizacja obu inwestycji faktycznie znacznie zwiększyłaby atrakcyjność lotniska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto