Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W najbliższy weekend otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi [zdjęcia]

Redakcja
W sobotę i niedzielę 25 i 26 października odbędą się imprezy ...
W sobotę i niedzielę 25 i 26 października odbędą się imprezy ... R. Motyl/um.warszawa.pl
W sobotę i niedzielę 25 i 26 października odbędą się imprezy związane z oficjalnym otwarciem nowej instytucji kultury w Warszawie.

Oficjalne otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52, 25 - 26 października


- Muzeum będzie wyjątkową instytucją. Żeby dobrze funkcjonować musi działać w symbiozie z mieszkańcami – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy - To oni w dużej mierze będą więc decydować o kształcie ekspozycji stałej, wystaw czasowych czy działań edukacyjnych - dodaje.

Posesja przy ul. Targowej znajduje się w centrum dzielnicy i to - jak zaznaczają twórcy miejsca - nie tylko tej, którą znamy obecnie, ale również tej dawnej. Warto pamiętać, że dzisiejsza ul. Targowa do jeden z najstarszych szlaków komunikacyjnych miasta. Jako główny trakt prowadzący prawym brzegiem Wisły ukształtował się już w XII/XIII stuleciu. Na wysokości dzisiejszej ulicy Ząbkowskiej, krzyżowały się ważne drogi, funkcjonowało wielkie targowisko i stał ratusz. Leżące przy nim posesje były świadkami między innymi przyłączenia Pragi do Warszawy w 1791 roku.

Zobacz też: Janda? Stenka? Gudowski? Kto będzie głosem II liniii metra?

Otwierające się w weekend muzeum jest ulokowane w jednym z najstarszych kompleksów kamienic nie tylko na Pradze, ale również w całym mieście. Ich początek wstępnie wiązano z XIX wiekiem, ale badania archeologiczne wykazały, że budowę jednego z budynków rozpoczęto jeszcze pod koniec XVIII wieku. Przez lata zabudowa posesji powiększała się i przechodziła z rąk do rąk, w wyniku sprzedaży, wyroków sądowych i testamentów kolejnych właścicieli.

Wkrótce w muzeum rozpocznie się montaż ekspozycji stałej. Ma ona przedstawiać historię dzielnicy, jej odrębność, folklor, specyficzny język, zwyczaje i historię różnorodności jej mieszkańców - Polaków, Rosjan, Żydów, Niemców. Szczególne miejsce zajmie w muzeum kultura żydowska, a to z tego powodu, że w oficynie kamienicy pozostała dawna modlitewnia z odsłoniętymi w 2005 roku malowidłami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto