MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Parku Skaryszewskim w Warszawie stanęła toaleta za 650 tysięcy złotych. To finał projektu z 2020 roku

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Na projekt z Budżetu Obywatelskiego oddano blisko 3,5 tysiąca głosów
Na projekt z Budżetu Obywatelskiego oddano blisko 3,5 tysiąca głosów Aleksy Witwicki
W warszawskim Parku Skaryszewskim zainstalowano automatyczną toaletę. Nowoczesny szalet stanął przy ulicy Międzynarodowej. Obiekt jest wynikiem zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego z 2020 roku. Łącznie zdobył on blisko 3 500 głosów. Koszt inwestycji wyniósł z kolei prawie 650 tysięcy złotych.

We wrześniu 2020 roku, mieszkańcy stolicy zdecydowali o budowie automatycznej toalety na terenie Parku Skaryszewskiego. Projekt z Budżetu Obywatelskiego uzyskał łącznie 3 472 głosy. Inwestycja miała zostać zrealizowana w ciągu kilkunastu miesięcy, jednak z uwagi na szereg licznych opóźnień, spacerowicze musieli czekać na jej finał do kwietnia bieżącego roku.

Obiekt powstał od strony ulicy Międzynarodowej, na tyłach przepompowni. Koszt przedsięwzięcia wyniósł blisko 650 tysięcy złotych.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy automatyczna toaleta zostanie oddana do użytku mieszkańców. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Zarządem Zieleni w Warszawie. Czekamy na odpowiedź.

Na projekt z Budżetu Obywatelskiego oddano blisko 3,5 tysiąca głosów

W Parku Skaryszewskim w Warszawie stanęła toaleta za 650 tys...

Remont Parku Skaryszewskiego

W minionym roku rozpoczął się remont jednego z najpiękniejszych warszawskich parków - Parku Skaryszewskiego, powstałego ponad 100 lat temu na terenie Pragi-Południe. We wrześniu 2023 roku Zarząd Dróg Miejskich otrzymał kompletny projekt przygotowywany pod patronem Zarządu Zieleni. Dokumentacja posiadała wszystkie niezbędne uzgodnienia, w tym kluczowe decyzje Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie pozostało więc innego, jak rozpocząć prace.

Z zapowiedzi drogowców wynika, że najważniejszym punktem remontu będzie modernizacja głównej alei parku. Zyska ona nową nawierzchnię i odzyska historyczny wygląd.

Oprócz bogatej flory, powstały w latach 1905-16 Park Skaryszewski ma też ciekawą historię i od 1973 r. jest terenem zabytkowym. Remont wymagał zgody Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Chcąc przywrócić mu historyczny blask wymieniamy nawierzchnię alei głównej, będzie teraz wodoprzepuszczalna. Końcowy odcinek w pobliżu ronda Waszyngtona zostanie wykonany z asfaltu. Tak jak dawniej, zanim w parku stanął (nieistniejący już) pomnik Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej, pas zieleni nie będzie rozdzielać alei na dwie mniejsze części - przekazali w komunikacie stołeczni drogowcy.

W ramach remontu, wszystkie betonowe słupy na terenie popularnego "Skaryszaka” zastąpione zostaną stylizowanymi latarniami (repliki przedwojennych pastorałów). Drogowcy informują, że mimo historycznego wyglądu oświetlenie będzie nowoczesne, energooszczędne i wyposażone w czujniki ruchu.

Zadanie "Modernizacja Parku Skaryszewskiego - Część I” jest dofinansowane w ramach Rządowego programu wsparcia rozwoju m.st. Warszawy na lata 2023-2030. Jego całkowita wartość szacowana jest na ponad 7,4 mln złotych. Koszt dofinansowania to z kolei 5 925 742 zł.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto