Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek ulicami Starówki przejdzie droga krzyżowa

Katarzyna Kowalska
Fot. M. Jeziorek / Polskapresse
Droga krzyżowa pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza przejdzie w piątek ulicami Starówki.

Tysiące warszawiaków zgromadzi na Starym Mieście jutrzejsza droga krzyżowa. Centralne nabożeństwo wielkopiątkowe rozpocznie się o godz. 20 przy kościele akademickim św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68.

Nawiązanie do tradycji
Uczestnicy drogi krzyżowej przejdą Krakowskim Przedmieściem, ul. Królewską, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Wierzbową na plac Teatralny. A następnie z Senatorskiej w ul. Miodową i z powrotem na Krakowskie Przedmieście i do kościoła akademickiego św. Anny.

Czytaj także: Ponad 25 tys. widzów obejrzało Misterium Męki Pańskiej w stolicy (ZDJĘCIA)

Krzyż, tak jak w poprzednich latach, nieść będą m.in. studenci, harcerze, strażacy, prawnicy, policjanci, wojskowi, a także przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz artyści.

Rozważania na kanwie tekstów papieskich zostaną przygotowane przez ks. prałata dr. Andrzeja Gałkę. Na zakończenie drogi krzyżowej przy kościele akademickim św. Anny słowo pasterskie wygłosi kardynał Nycz. Trasa przemarszu zabezpieczana będzie przez policję.

Stacje drogi krzyżowej rozmieszczone będą przy: kościele św. Anny, figurce MB Passawskiej, kościele seminaryjnym, hotelu Bristol, kościele ss. Wizytek, komendzie Garnizonu Warszawa (ul. Królewska), na placu Piłsudskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na skrzyżowaniu ul. Wierzbowej i Fredry, przy Teatrze Wielkim, przy kościele Środowisk Twórczych, na skrzyżowaniu ul. Moliera z Senatorską oraz Senatorskiej z Miodową oraz ponownie przy kościele akademickim św. Anny.

Groby od piątkowego wieczoru
W Wielki Czwartek, zgodnie z tradycją zamilkły kościelne dzwony, zastąpione przez kołatki. Do Wielkiej Soboty świątynie staną się domami żałoby.
Także dziś, zgodnie z tradycją, kardynał Kazimierz Nycz dokona obrzędu obmywania nóg 12 starcom. Upamiętnia on obmycie nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

Czytaj także: Wielkanoc zawsze po pełni Księżyca
Od piątkowego wieczoru natomiast oglądać będzie można groby pańskie. Jak co roku najciekawsze znajdziemy w kościołach na Starówce i w kościele pokamedulskim na Bielanach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto