Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W siedzibie Starostwa Powiatowego rozpoczęło działalność Biuro Porad Prawnych i Obywatelskich

Katarzyna Grygierczyk
Aleksandra Gałeczka od poniedziałku do piątku zapisuje chętnych do bezpłatnych konsultacji prawnych.
Aleksandra Gałeczka od poniedziałku do piątku zapisuje chętnych do bezpłatnych konsultacji prawnych.
Zapaliło się zielone światło dla osób niezamożnych stojących przed koniecznością skorzystania z kosztownych konsultacji prawniczych. Od teraz będą mogły uzyskać pomoc całkiem za darmo.

Zapaliło się zielone światło dla osób niezamożnych stojących przed koniecznością skorzystania z kosztownych konsultacji prawniczych.

Od teraz będą mogły uzyskać pomoc całkiem za darmo. Biuro Porad Prawnych i Obywatelskich już funkcjonuje. Teraz czeka na petentów.

Biuro powstało z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego "Dogma" we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Mikołowie w ramach projektu "Masz prawo znać prawo".

Nigdy wcześniej nie słyszałam o podobnej inicjatywie, w którą byłyby zaangażowane środki publiczne - komentuje radca prawny, Mirabella Luszawska. - Tym bardziej się cieszę, że takie biuro rozpoczęło działalność. Dla zawodowych prawników to nie jest żadna strata, bo pracy dla nich jest mnóstwo. Problem polega na tym, że drobne, mało dochodowe sprawy są najczęściej bardziej zawiłe niż duże procesy gospodarcze i mało który prawnik się ich podejmuje.

Przyznaje, że jej samej zdarza się czasem stosować wobec mniej zamożnych klientów niższe stawki, a nawet udzielać im porad bezpłatnie. Jednak wykształcenie prawników i utrzymanie kancelarii kosztuje wystarczająco dużo, żeby to należało do rzadkości. Podobnie w prokuratorze rejonowej petenci nigdy nie są odsyłani z kwitkiem, choć do kompetencji prokuratorów doradztwo nie należy.

Projekt "Masz prawo znać prawo" jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.

Porady prawne w nowo powstałym biurze będą udzielane przez dwoje prawników, Zbigniewa Wójcika i Izabelę Kisiel, po wcześniejszym ustaleniu terminu i zapoznaniu się z regulaminem. Wszystkich chętnych przyjmuje asystentka koordynatora projektu, Aleksandra Gałeczka.

- Mamy sporo chętnych, ale wciąż stosunkowo mało osób o nas wie - tłumaczy. - Ludzie dowiadują się o biurze, kiedy przychodzą do starostwa załatwić jakąś inną sprawę lub pocztą pantoflową. Najwięcej klientów jest z Orzesza, bo w lokalnej prasie pojawiła się o nas wzmianka.

Klientem biura może być osoba niezamożna, która nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi na pokrycie wynagrodzenia zawodowego prawnika, zamieszkała na terenie powiatu mikołowskiego. Dodatkowym warunkiem jest złożenie pisemnego oświadczenia na odpowiednim formularzu.

Wszystkie porady są udzielane z zakresu prawa cywilnego (m.in. prawidłowości sporządzania umów cywilnoprawnych, pełnomocnictw i spraw spadkowych, eksmisji i egzekucji wyroku), prawa rodzinnego (takich jak sprawy rozwodowe, separacja, stosunki majątkowe między małżonkami, alimenty i opieka na dziećmi), ubezpieczeń społecznych i prawa pracy (m.in. wypowiedzeń stosunku pracy, niewypłacenia wynagrodzenia lub nieprzyznania renty, mobbingu bądź prawa do emerytury), przepisów o pomocy społecznej, świadczeń społecznych, a także odwołań od decyzji administracyjnych.

Ponad to oferowana jest pomoc w zakresie sporządzania pozwów sądowych i pokrewnych pism procesowych (takich jak wnioski o zwolnienie z kosztów sądowych lub przydział majątku oraz pozwy o: rozwód, alimenty, zapłatę, przywrócenie do pracy, czy przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych), formułowania pism urzędowych (m.in. podań, wniosków, skarg, odwołań od decyzji) oraz objaśnienia procedur sądowych (np. kosztów procesu, zwolnienia z kosztów sądowych, pełnomocnictwa procesowego, wnoszenia pism procesowych, przebiegu postępowania przed sądem, wnoszenia środków odwoławczych, postępowania egzekucyjnego etc.).

- To, co najbardziej utrudnia ludziom życie to zawiłe prawo pracy i koszmarne podatki. - przyznaje Mirabella Luszawska. - Osobiście byłabym przede wszystkim za uproszczeniem przepisów, ponieważ im bardziej skomplikowana sprawa, tym mniejsze szanse, że prawnik zdecyduje jej się podjąć - postuluje.

Biuro mieści się w budynku Starostwa Powiatowego w Mikołowie (ul. Żwirki i Wigury 4a, wejście C) na drugim piętrze w pokoju nr 359. Jest czynne w poniedziałki, środy i piątki w godz. 9-13 oraz we wtorki i czwartki w godz. 12-16. Wszelkie informacje są udzielane pod tel. 032-324-82-59.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto