Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W stołecznej policji brakuje rąk do pracy. W ciągu 4 lat liczba wakatów wzrosła prawie trzykrotnie

mm
fot. Szymon Starnawski
W stołecznej policji brakuje rąk do pracy. W kwietniu w KSP i podlegających jej jednostkach było aż 1120 wolnych etatów. W ciągu 4 lat liczba wakatów wzrosła prawie trzykrotnie. Szczegóły w artykule poniżej.

Z pisma opublikowanego we wtorek na Twitterze przez posła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Brejzę wynika, że warszawskie komendy świecą pustkami, a niektóre braki kadrowe mogą wyglądać wręcz niepokojąco. W sumie w KSP i podległych jej jednostkach (a więc wliczając w to także komendy powiatowe w podwarszawskich miejscowościach, takich jak Pruszków, Piaseczno, czy Legionowo), jest aż 1120 wakatów budżetowych.

Jeszcze na początku 2015 roku liczba wakatów wynosiła 438 i stopniowo spadała, jednak między 2017 a 2018 rokiem gwałtownie wzrosła z 357 do 807. Tylko w tym roku między styczniem a kwietniem przybyło ponad 100 nieobsadzonych miejsc pracy.

W samej Komendzie Stołecznej wakatów jest 248 (wzrost ze 101 od 2015 r.). Zwraca też uwagę sytuacja Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, w której na przestrzeni 4 lat liczba wakatów wzrosła prawie ośmiokrotnie - z 16 do 124. Spośród komend rejonowych w najlepszej sytuacji jest KRP Warszawa V, w której brakuje "tylko" 46 funkcjonariuszy, w najgorszej - KRP Warszawa II, która potrzebuje 104 nowych policjantów. Pełne statystyki wakatów w latach 2015-2019 znajdziecie w ujawnionym piśmie, pod którym podpisał się szef KSP nadinsp. Paweł Dobrodziej. Publikujemy je w naszej galerii.

KSP twierdzi, że rosnąca liczba wakatów to przede wszystkim efekt powstawania nowych etatów i przechodzenia niektórych funkcjonariuszy w stan spoczynku. Część policjantów opuszcza stołeczny garnizon na rzecz innych jednostek w terenie. Problemu nie rozwiązują też organizowane regularnie nabory, bowiem większość kandydatów nie spełnia policyjnych wymogów i nie jest w stanie przejść przez gęste sito rekrutacyjne.

1939 złotych - tyle otrzymuje kursant (1. grupa zaszeregowania), czyli funkcjonariusz, który przebywa na stacjonarnym szkoleniu podstawowym. To oczywiście pensja netto bez dodatków. Takie wynagrodzenie otrzymują przyszli policjanci "na start". Później pensja z każdym kolejnym stopniem rośnie.

Ile zarabiają policjanci? Znamy zarobki w stołecznej policji...

Kto może pełnić służbę w policji:

  • obywatel polski o nieposzlakowanej opinii
  • nie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
  • posiadający co najmniej średnie wykształcenie
  • korzystający z pełni praw publicznych
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować
  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto