W tych klubach grają przyszli mistrzowie strzelców. ORLEN stawia na przyszłość polskiej piłki

Partnerem cyklu jest ORLEN
ORLEN jest sponsorem głównym piłkarskiej reprezentacji Polski, którą obecnie prowadzi utytułowany portugalski selekcjoner Fernando Santos. Multienergetyczny gigant wspiera także młodzieżową oraz juniorskie kadry kraju – z niedawnymi półfinalistami Euro U-17 na czele. To jednak tylko najbardziej widoczny wierzchołek, zaangażowanie największej polskiej firmy w polski futbol jest znacznie szersze, systemowe. W procesie kształtowania przyszłych reprezentantów Polski ORLEN obecny jest bowiem od podstaw tego procesu.

„Piłkarska Przyszłość z ORLENEM” – szansa dla wielu młodych sportowców

„Piłkarska Przyszłość z ORLENEM” to wzorcowy program szkolenia młodych futbolistów. Założenia tego projektu tłumaczy jego koordynator, a w przeszłości selekcjoner reprezentacji Polski Paweł Janas:

- Współpracujemy z wieloma klubami i klubikami, do których funkcjonowania sponsor tytularny programu istotnie się dokłada. Finansuje sprzęt, ale współfinansuje także kursy trenerów, czy funduje stypendia dla najzdolniejszych zawodników i zawodniczek. Jako koordynatorzy akcji jeździmy nieustannie po kraju wspierając szkoleniowców w tych zespołach. Zachęcamy do zdobywania kolejnych licencji, czyli stopni edukacji, w PZPN. Służymy radą, podpowiadamy, jak trenować i jak wykorzystywać nasz szkoleniowy program. Selekcjonujemy też najzdolniejszą młodzież, która w wieku lat 13 może trafić do UKS Orlen w Gdańsku, gdzie ma możliwość trenować i grać w zespole CLJ U-15. Przyczyniamy się do rozwoju tych młodych zawodników i promujemy ich zarazem.

Liczne są już transfery wychowanków „Piłkarskiej Przyszłości” do większych akademii. Dzięki temu ich macierzyste kluby dostały wynagrodzenie za wyszukanie tak zdolnych sportowców. Najsłynniejszym dziś piłkarzem wyszukanym, wyszkolonym i wypromowanym dzięki temu programowi jest Przemysław Frankowski, aktualny reprezentant Polski. Zawodnik RC Len znalazł się w jedenastce ostatniego sezonu ligi francuskiej, w klasyfikacji opiniotwórczego dziennika „L’Equipe”. Pod względem not uplasował się na drugim miejscu, ustępując jedynie Leo Messiemu!

- Znaczących przykładów naszej pożytecznej z punktu widzenia interesu polskiego futbolu pracy jest znacznie więcej. Paweł Dawidowicz, Karol Fila, Kacper Urbański, Karol Czubak, Rafał Kobryń, Łukasz Plichta i Juliusz Letniowski, czy Filip Koperski – to również nasi wychowankowie. Szkolimy także dziewczynki, kooperujemy z klubami praktycznie w całym kraju. I cały czas rozwijamy „Piłkarską Przyszłość z ORLENEM” – dodaje Janas.

Kluby wspierane przez spółki z Grupy ORLEN

Oczywiście, to nie jedyny podmiot futbolowy, w którego działalność zaangażowany jest multienergetyczny polski gigant. W sumie Spółki z Grupy ORLEN wspierają szkolenie młodzieży m.in. w takich klubach, jak:

  • Wisły Płock,
  • Lechia Gdańsk,
  • Zawisza Bydgoszcz,
  • Arka Gdynia,
  • Olimpia Elbląg,
  • Wisła Kraków,
  • Olimpia Grudziądz,

aż po drużyny z niższych klas rozgrywkowych: Rabę Dobczyce, czy Dalin Myślenice. Jagiellonia Białystok, Beniaminek Krosno i Akademia Piłkarska ORLEN Gdańsk to tylko wybrane projekty wspierane przez ORLEN, stawiające na rozwój młodzieży w Polsce. Na ich przykładach można jednak dokładnie opisać, na czym konkretnie polega zaangażowanie największej polskiej firmy w budowę naszej piłki nożnej.

- Cieszę, że ORLEN rozumie, że tylko wieloletnie projekty w szkoleniu młodzieży mają szanse powodzenia - twierdzi Tomasz Bocheński, prezes Akademii Piłkarskiej ORLEN Gdańsk.

Akademia Piłkarska ORLEN Gdańsk

Akademia Piłkarska ORLEN Gdańsk jest największą akademią piłkarską na Pomorzu. Wraz z projektem Piłkarska Przyszłość z ORLENEM to kilkanaście ośrodków, również zamiejscowych oraz UKS ORLEN, w którym grają najlepsi juniorzy wywodzący się z tychże ośrodków. Przedsięwzięcie jest prowadzone z rozmachem, tylko w żeńskiej odnodze AP ORLEN zawodniczki trenują w siedmiu drużynach: seniorki, U-17, U-15, U-13, U-11, U-9 i U-7. Pierwszy zespół występuje natomiast w ORLEN Ekstralidze Kobiet, Dziewczyny z Akademii Piłkarskiej Orlen Gdańsk w tym roku awansowały do finału PP, w którym 10 czerwca zmierzyły się z TME SMS Łódź. Tym razem lepsze okazały się jeszcze rywalki, ale za rok – kto wie? Zawodniczki z Gdańska regularnie powoływane są do młodzieżowych reprezentacji Polski oraz kadr województwa.

W tych klubach grają przyszli mistrzowie strzelców. ORLEN stawia na przyszłość polskiej piłki

- Mamy autorski plan szkolenia. Myślę, że to duży plus, bo dzięki temu nowi trenerzy mogą szybciej poznać system, w których chcemy pracować a to przekłada się na szybszy i lepszy rozwój naszych dziewczyn - mówi Aneta Plotzka, trenerka zespołów U-13 i U-7.

- Do akademii regularne przychodzą też nasze seniorki, które mają za sobą dużo występów w ekstralidze, nie tylko w naszych barwach. Dziewczynki mają okazję trenować z nimi, bo doświadczone piłkarki biorą aktywnie udział w zajęciach i demonstrują, co potrafią. Dla juniorek jest to doskonała motywacja do dalszej pracy, jeśli myślą o karierze ,,na poważnie” i chcą w przyszłości być piłkarkami - tłumaczy Plotzka.

Akademia Piłkarska ORLEN Gdańsk posiada Złotą Gwiazdkę przyznaną przez Polski Związek Piłki Nożnej w programie Certyfikacji dla Szkółek Piłkarskich Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Bardzo dobrze, że są takie akademie, bo dziewczyny mogą odstresować się od szkoły. Jest to też bardzo dobra zabawa i trenujemy swoją kondycję - powiedziała Zuzanna Taras, kapitan jednego z zespołów młodzieżowych.

Akademia Piłkarska ORLEN Gdańsk jest również operatorem programu „Piłkarska Przyszłość z ORLENEM”. Dzięki temu projektowi dzieci mają równą szansę rozwoju fizycznego i realizację swoich pasji sportowych przez futbol w atmosferze fair play. Jednym z najistotniejszych elementów programu jest to, że jest skoncentrowany na wyszukiwaniu największych talentów wśród najmłodszych – z predyspozycjami do wyczynowego uprawiania sportu. Nie mniej istotne jest jednak i to, że obejmuje swoim oddziaływaniem szeroką grupę dzieci i młodzieży, która chce grać w piłkę na poziomie amatorskim. W ramach Programu funkcjonuje 16 ośrodków w formie klubów partnerskich, w tym dwa kluby kobiece.

- Dzięki wsparciu marki ORLEN mamy dostęp do lepszego sprzętu i szansę na lepszy rozwój - dodaje Plotzka.

Program obejmuje także szkolenia dla trenerów, zakup sprzętu treningowego i sportowego, wyjazdy na obozy, czy stypendia sportowe. Aktualnie metodycznym i wieloletnim treningiem objętych jest ponad 4000 dzieci (w tym profesjonalnym szkoleniem zamiejscowym około 400 młodych adeptów z największym potencjałem sportowym, spośród których najlepsi zasilają UKS ORLEN występujący w Centralnej Lidze Juniorów). Docelowo zawodnicy i zawodniczki mają zasilać młodzieżowe reprezentacje Polski oraz zawodowe kluby piłkarskie. Takie jest założenie.

Jagiellonia Białystok – najlepszy klub na Podlasiu

Jagiellonia Białystok to dobrze znany w Polsce klub piłkarski, który od 2007 roku nieprzerwanie rywalizuje w ekstraklasie, który ma na koncie wiele osiągnięć. W 2010 roku zdobył Puchar Polski oraz Superpuchar, a w 2015 roku zajął trzecie miejsce w kraju. Dwukrotnie, w latach 2017 i 2018, był wicemistrzem Polski. Jagiellonia miała również zaszczyt reprezentować Polskę w europejskich rozgrywkach piłkarskich pięciokrotnie. Jest to jedyny klub na Podlasiu, który utrzymuje się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Oprócz drużyny seniorskiej, klub aktywnie angażuje się w rozwój dzieci i młodzieży poprzez swoją Akademię Piłkarską Jagiellonia Białystok.

W tych klubach grają przyszli mistrzowie strzelców. ORLEN stawia na przyszłość polskiej piłki

- Spotykamy się tutaj, żeby chłopaków wyszkolić jak najlepiej i puścić ich w świat, by mogli się dalej rozwijać i być super piłkarzami. Jak się tego nie uda zrobić, bo czasem tak po prostu jest, to zależy nam, żeby wyszli stąd jako dobrzy ludzie, którzy będą gotowi rozwijać się w innym kierunku niż sport - mówi Przemysław Papiernik, koordynator piłki młodzieżowej w Jagiellonii.

W strukturach Akademii w minionym sezonie funkcjonowało dziewięć zespołów, łącznie blisko 200 zawodników.

- Nasz system szkolenia przeprowadza zawodników od najmłodszych kategorii wiekowych, przez te kluczowe dla rozwoju, czyli U-15, U-17 i U-19. Osoby, które wszystkie te szczeble przejdą mają duże szanse, żeby w piłce zaistnieć - tłumaczy Marek Wasiluk, trener zespołu U-19.

- Zyskałem tu dużo zdolności technicznych i mentalnych. Dzięki ciężkiej pracy dziś mogę występować w takim klubie jak Jagiellonia - powiedział Maksymilian Koj, zawodnik zespołu U-17.

Akademie to fundament piłkarski reprezentacji narodowych na całym świecie. Jednak utrzymanie i prowadzenie takiego projektu nie jest ani łatwe, ani tanie.

- ORLEN to największa z polskich firm, która na przestrzeni ostatnich kilku lat mocno zaangażowała się w rozwój polskiego sportu zawodowego i amatorskiego. Tym bardziej cieszy nas, że multienergetyczny gigant zdecydował się wesprzeć także młodych zawodników Akademii Piłkarskiej Jagiellonii. Jestem przekonany, że pozyskane środki finansowe jeszcze bardziej pomogą w rozwoju naszych młodych zawodników – komentuje prezes klubu Wojciech Pertkiewicz.

- Koszty Akademii są ogromne. Wsparcie jakie dostajemy od ORLENU bardzo pomaga w rozwoju młodych piłkarzy - dodaje Papiernik.

Beniaminek Krosno – efektywne szkolenia dzieci i młodzieży

Beniaminek Profbud Krosno jest niezwykłym przykładem efektywnego szkolenia dzieci i młodzieży. Ten niewielki w sumie ośrodek z Podkarpacia osiągnął imponujące sukcesy w ostatnich latach.

W tych klubach grają przyszli mistrzowie strzelców. ORLEN stawia na przyszłość polskiej piłki

- Wychowaliśmy ponad 50 zawodników i zawodniczek, którzy dziś z powodzeniem rywalizują na poziome ekstraklasy lub ekstraligi kobiet - mówi Marek Adamiak, dyrektor akademii piłkarskiej Beniaminek Krosno.

- Mimo że mam dopiero 13 lat, zadebiutowałam w tym sezonie w Centralnej Lidze Juniorów U-15. Było to dla mnie świetne doświadczenie, bo dzięki temu mogłam podnieść poziom swoich umiejętności - powiedziała Zuzanna Knap, jedna z piłkarek akademii.

Pięciu wychowanków Beniaminka - Kacper Bieszczad, Przemysław Sajdak, Karol Knap, Antoni Kozubal i Krzysztof Kolanko - zadebiutowało już w PKO BP Ekstraklasie.

Jednak to nie koniec osiągnięć. Ośrodek nie zamierza zwalniać tempa!

- Najważniejsze to łączyć ludzi, dawać szansę rozwoju i realizacji pasji, a w efekcie pielęgnować potencjał wartościowych osób - dzieci, młodzieży i dorosłych. I utwierdzać wszystkich w przekonaniu, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli postępujemy w zgodzie z duchem pracowitości i zaangażowania - tak brzmi idea, która przyświeca założycielowi tej akademii Grzegorzowi Rausowi.

Jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych przez ten ośrodek jest turniej ORLEN Beniaminek Cup, organizowany od 2016 roku. Dzięki tej inicjatywnie do Krosna przyjeżdżały młodzieżowe zespoły MTK Budapeszt, Lokomotivu Kijów, MFK Zemplin Michalove, czy Legii Warszawa. W sumie, na przestrzeni 8 lat w turnieju wzięło udział ponad 1000 klubów z Polski, Szkocji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Oprócz tego w Krośnie wciąż rozwijane są projekty takie jak ORLEN Beniaminek Soccer Schools Liga, czy ORLEN Beniaminek Talent Team.

- Wsparcie naszych sponsorów jest nieocenione. Dzięki nim możemy funkcjonować na najwyższym poziomie i realizować naprawdę ambitne cele szkoleniowe – dodaje Adamiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: W tych klubach grają przyszli mistrzowie strzelców. ORLEN stawia na przyszłość polskiej piłki - Sportowy24

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto