Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie jest już łącznie 7 milionów mkw. powierzchni biurowej. To absolutny rekord

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Warszawa bije rekord. 7 milionów mkw. biur w stolicy
Warszawa bije rekord. 7 milionów mkw. biur w stolicy Krystian Dobuszyński
Warszawa jest absolutnym rekordzistą pod względem zasobów całkowitej powierzchni biurowej. W maju 2021 roku przekroczyła ona 7 milionów metrów kwadratowych. Do tego wyniku bez wątpienia przyczynił się stołeczny budynek Warsaw Unit, który niedawno otrzymał zgodę na użytkowanie.

W Warszawie od wielu miesięcy możemy podziwiać realizację spektakularnych projektów biurowych. Jak informują eksperci, ich całkowita powierzchnia przekroczyła w maju 2021 roku 7 milionów metrów kwadratowych. Bez wątpienia, jednym z budynków, który przyczynił się do pokonania tej godnej podziwu granicy jest Warsaw Unit, który właśnie otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

- Maj przejdzie do historii na rynku biurowym w Polsce. Jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Warszawie, czyli wybudowany przez Ghelamco Poland biurowiec Warsaw Unit, otrzymał pozwolenie na użytkowanie - komentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Piotr Smagała, dyrektor zarządzający firmy REDD, zbierającej dane o biurach w Polsce.

Smagała cytowany przez serwis Money.pl dodaje, że łączna powierzchnia biurowa w stolicy wynosi już ponad 7 mln mkw. Podkreślił, że obecnie w budowie jest 500 tysięcy metrów kwadratowych biur.

- W całej Warszawie na wynajęcie czeka niemal 1 mln mkw. powierzchni biurowej, z czego 800 tys. mkw. można wziąć od ręki. Współczynnik powierzchni niewynajętej wynosi 11,99 proc. - informuje Money.pl, powołując się na analizy firmy REDD.

Warszawa z imponującym rekordem

Ostatnie miesiące przyniosły stołecznemu rynkowi biurowemu budynki Forest Kampus (19,7 tys. mkw.), kolejne dwa budynki kompleksu Koneser (17,7 tys. mkw.), II etap kompleksu Moje Miejsce (15,2 tys. mkw.), X20 (13,7 tys. mkw.), a także pierwszy budynek kompleksu Baletowa Business Park (8 tys. mkw.).

W ubiegłym roku, Warszawę zasiliły budowle takie jak: Mennica Legacy Tower (49 tys. mkw.), dwa wieżowce w kompleksie Varso Place I i II (46 tys. mkw.) oraz dwa 130 metrowe budynki The Warsaw HUB B i C (88 tys. mkw.). W styczniu 2021 roku pozwolenie na użytkowanie otrzymał również 195 metrowy Skyliner (49 tys. mkw.) firmy Karimpol, z kolei w lutym - 140 metrowy wieżowiec Generation Park Y (47 tys. mkw.).

Wspomniany Warsaw Unit zlokalizowany jest przy rondzie Daszyńskiego. Budowla mierzy 202 metry wysokości, a jego łączna powierzchnia użytkowa wynosi 57 tysięcy metrów kwadratowych.

Rozwój wyżej wymienionych projektów przyczynia się do tego, że Warszawa staje się absolutnym rekordzistą pod względem zasobów całkowitej powierzchni biurowej w kraju. Dla porównania, z danych przedstawionych przez serwis "Inżynier budownictwa" z ostatniego kwartału ubiegłego roku wynika, że łączna powierzchnia tego typu zasobów w Krakowie przekracza nieco 1,5 mln metrów kwadratowych. We Wrocławiu wynosi ponad 1,2 mln mkw, w Szczecinie - niecałe 900 tys. mkw, a w Katowicach, Poznaniu i Łodzi - po blisko 600 mkw.

Powierzchnia biurowa w stolicy kraju jest więc większa, niż łącznie we wszystkich wymienionych miastach.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto