Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie jest już niemal 30 ogrodów społecznościowych. Mieszkańcy wspólnie hodują rośliny, pieką chleb i robią przetwory

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
W Warszawie jest już niemal 30 ogrodów społecznościowych. Mieszkańcy wspólnie hodują rośliny, pieką chleb i robią przetwory
W Warszawie jest już niemal 30 ogrodów społecznościowych. Mieszkańcy wspólnie hodują rośliny, pieką chleb i robią przetwory Naszemiasto.pl
W Warszawie jest już niemal 30 ogrodów społecznościowych. To wspólnotowe inicjatywy, z których za darmo mogą korzystać wszyscy. Dzięki nim warszawiacy upiększają swoje podwórka, tworzą zielone rabaty i warzywniki, a także organizują darmowe wydarzenia i kursy. Dalsza część artykułu znajduje się poniżej.

Warszawa miastem ogrodów społecznościowych

Warszawiacy coraz częściej i chętniej biorą sprawy miejskiej zieleni w swoje ręce. Skwery, nieużytki, zaniedbane zieleńce, zakątki parków, zieleń osiedlowa oraz miejskie działki zyskują zupełnie nowe, społeczne znaczenie. Grupy mieszkanek i mieszkańców "ożywiają" opuszczone tereny i tworzą tętniące życiem ogrody społecznościowe.

W sumie takich miejsc jest już w Warszawie prawie 30. Podobnie jak różni są ich założyciele, tak odmienny jest ich charakter. Wszystko w pełni zależy od tworzącej je społeczności, a także miejsca, w którym powstają. Tak więc w mieście z powodzeniem działają ogrody ozdobne, rekreacyjne czy warzywno-owocowe. Mamy już Warzywniak przy przedszkolu nr 211, Sąsiedzką Szklarnię na Bródnie, Ogród Sensoryczny przy Technikum Ogrodniczym czy Kompostowisko na terenie Rekreacyjnych Ogródków Działkowych.

Czym jest ogród społecznościowy? Nie ma ogólnej definicji takiego miejsca. Dla mieszkańców to zielona oaza, przestrzeń do budowania więzi społecznościowych, stała współpraca, nauka odpowiedzialności i wzajemnego zaufania. To przestrzeń służąca uprawie warzyw i kwiatów, spotkaniom i integracji, wypełniona działaniami edukacyjnymi i wydarzeniami kulturalnymi.

Jak działa ogród społecznościowy?

Zielone oazy stają się bardzo ważnym elementem miejskiego pejzażu. Dzięki ogrodnictwu społecznościowemu mieszkańcy czują się odpowiedzialni za "swoją część Warszawy", za jej wygląd oraz funkcjonowanie. Ochotnicy spotykają się w wyznaczone dni, sadzą rośliny, pielęgnują je, a następnie zbierają plony, z których przygotowują posiłki dla ogrodniczej społeczności. Oprócz tego organizują mnóstwo ciekawych wydarzeń.

Ogród społeczny jest dla nich przestrzenią do budowania więzi, nauki odpowiedzialności i wzajemnego zaufania. Dodatkiem do tego jest pielęgnacja zieleni i produkcja żywności. Tego typu miejsca są na zachodzie doskonale znane. W niemieckich, hiszpańskich czy angielskich miasteczkach wyrastają jak grzyby po deszczu. Temat zyskuje na popularności również w Polsce. Na razie to Warszawa wprowadzi w rankingu, ale coraz więcej takich miejsc powstaje w innych miastach, np. w Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu czy Siemianowicach.

ZOBACZ relację wideo z naszej wizyty we Wspólnym Ogrodzie SDK

Melony, arbuzy, ale też pizza i wiejski chleb

W ogrodach społecznościowych uprawiane są głównie warzywa i owoce, takie jak pomidory, sałata, ogórki, marchew, fasolka, borówki amerykańskie, truskawki i porzeczki. W ogrodzie przy Służewskim Domu Kultury są też melony, arbuzy, słoneczniki, bakłażany, drzewa owocowe i kwiaty ozdobne.

- Społeczni ogrodnicy sami robią kompost oraz preparaty na szkodniki, sami przygotowują sadzonki oraz przetwarzają zebrane plony, gotując w „kuchni plenerowej” - opowiada nam Paulina Jeziorek, założycielka i koordynatorka Wspólnego Ogrodu przy Służewskim Domu Kultury. W menu znalazły się już m.in sałatki, przetwory z owoców, lemoniady, koktajle, ale też chleb, bułki, podpłomyki i pizza, które wypiekane są w piecu chlebowym, również od podstaw zbudowanym przez działaczy.

- Mamy taką zasadę, że z plonów możemy korzystać dokładnie w te dni, kiedy tutaj przychodzimy. Zbieramy je, dzielimy się nimi i używamy ich tylko wtedy, gdy wspólnie pracujemy na terenie ogrodu. Oprócz tego z chęcią przekazujemy warzywa i owoce osobom, które do nas dołączają i pomagają nam w ogrodzie - opowiada Paulina Jeziorek.

- Posiadamy piec chlebowy, który wybudowaliśmy wspólnymi siłami kilka lat tamu. Co roku go restaurujemy. To naturalny piec zbudowany z gliny, piasku, słomy i kamieni. Pieczemy w nim pizze i chleb. 8 sierpnia odpaliliśmy nasz piec pierwszy raz w tym sezonie - mówi Paulina Jeziorek ze Wspólnego Ogrodu przy Służewskim Domu Kultury.

Nie tylko produkcja żywności

Ogród społecznościowy to nie tylko miejsce hodowli roślin. - Naszym celem nie jest wyłącznie produkcja żywności. Przede wszystkim tworzymy miejsce przyjazne, otwarte dla wszystkich ludzi. Spotykamy się tutaj, a przy okazji korzystamy ze wspólnych plonów, jakie daje nam nasz ogród - mówi nam Paulina Jeziorek, koordynatorka Wspólnego Ogrodu przy Służewskim Domu Kultury.

Na terenie ogrodu regularnie odbywają się spotkania i integracje, które wypełnione są działaniami edukacyjnymi i wydarzeniami kulturalnymi. Do tej pory można było wziąć udział mi.in. w kursie robienia kimchi i dżemu, lekcjach pieczenia chleba, warsztatach budowy pieca chlebowego, kursie etnobotanicznym czy kompostowania. Pełny program znajduje się na stronie www.sdk.waw.pl

ZOBACZ, jak wygląda ogród społecznościowy przy SDK

W Warszawie jest już niemal 30 ogrodów społecznościowych. Mieszkańcy wspólnie hodują rośliny, pieką chleb i robią przetwory

W Warszawie jest już niemal 30 ogrodów społecznościowych. Mi...

Wspólny Ogród SDK działa od maja do września. Dni czynnej działalności to poniedziałek i czwartek od 18:00 do 20:00. Z kolei w weekendy organizowane są bezpłatne wydarzenia, takie jak kursy, warsztaty, zajęcia ogrodnicze i kulinarne, wykłady, wymiany sadzonek i wernisaże.

Ty też możesz zostać ogrodnikiem

W Warszawie każdy może założyć ogród oraz zbudować wokół niego społeczność. I wcale nie jest to skomplikowany proces:

  1. ZORGANIZUJ OTWARTE SPOTKANIE - dowiedz się, co o Twoim pomyśle sądzą najbliżsi, sąsiedzi, lokalna społeczność. W tym celu najlepiej zorganizować otwarte spotkanie, dzięki któremu można połączyć siły, wymienić się doświadczeniem i porozmawiać o swoich wizjach. - Wsparcia w organizacji można szukać w lokalnych instytucjach społeczno-kulturalnych, takich jak biblioteki, domy sąsiedzkie, miejsca aktywności lokalnej, domy kultury itp. Zazwyczaj placówki te dysponują przestrzenią na spotkania - informuje Bujna Warszawa.
  2. WYBIERZ MIEJSCE NA STWORZENIE OGRODU - zazwyczaj ogrody powstają na terenach ogródków działkowych, w parkach, przy domach kultury, ale też w przestrzeniach konfliktowych, gdzie np. przewidziana jest nieakceptowana przez mieszkańców zabudowa. Po wytypowaniu lokalizacji trzeba ustalić do kogo należy wybrany teren i kto nim zarządza. Gdy zdobędziesz tą wiedzę, porozmawiaj o warunkach użytkowania terenu.
  3. STWÓRZ PLAN OGRODU - czas na jedną z przyjemniejszych części programu, czyli projektowanie przyszłego ogrodu - jego stref (uprawy, rekreacja, edukacja, zaplecze) i obiektów (grządki, ławki, altana, kompostownik). Warto ponownie zorganizować spotkanie dla chętnych, którzy pomogą nakreślić charakter ogrodu. - Warto skorzystać ze wsparcia eksperta – np. architekta krajobrazu. Tutaj może okazać się przydatna Latająca Szkoła Ogrodników Miejskich, w ramach której można zaprosić eksperta, by poprowadził warsztaty z projektowania - informuje Bujna Warszawa.
  4. USTAL HARMONOGRAM PRAC - po stworzeniu wizji ogrodu, pora na ustalenie harmonogramu prac. Najpierw trzeba poszukać funduszy i sponsorów. Następnie rozpocząć prace terenowe i ziemne. Na końcu zająć się promocją wśród społeczności lokalnej. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz skorzystać z pomocy i wsparcia koordynatora programu Bujna Warszawa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto