Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie kręcą film, którego boją się banki. "Banksterzy" pokażą kulisy afery z kredytami we frankach [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sandra Gozdur
Sandra Gozdur
Banksterzy to opowieść o systemie bankowym, o mechanizmach jego funkcjonowania, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, generujących zdarzenia mające wpływ bezpośrednio lub pośrednio na życie codzienne milionów ludzi. W obsadzie pojawili się m.in. Antoni Królikowski, Rafał Zawierucha, Jan Frycz, Tomasz Karolak i Małgorzata Kożuchowska. Odwiedziliśmy warszawski plan filmowy produkcji. Więcej w artykule poniżej.

W Warszawie kręcą film, którego boją się banki

- Film jest o tragedii frankowiczów, o tym jak funkcjonował system bankowy w tamtych czasach oraz o tym, co się złożyło na to, że po tylu latach mamy tego silne konsekwencje – opowiada nam Marcin Ziębiński, reżyser filmu „Banksterzy”, do którego trwają obecnie zdjęcia w Warszawie.

To będzie pierwsza w historii krajowego kina produkcja, ukazująca kulisy największej afery finansowej III RP. Dramatyczne konsekwencje odczuwają do dziś miliony Polaków. Film „Banksterzy” pokaże zarówno międzynarodowe mechanizmy, które doprowadziły do wprowadzenia toksycznych pożyczek, jak również drobiazgowo zaplanowane manipulacje banków, zachęcających klientów do korzystania ze szkodliwych usług.

Pełen napięcia, emocji i ludzkich dramatów obraz został zainspirowany prawdziwymi historiami osób, które wpadły w pułapkę kredytów we frankach. Jego konsultantami merytorycznymi byli dawni pracownicy banków, a także specjaliści od rynku kapitałowego w Polsce oraz członkowie stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Na ekranie będzie można zobaczyć bardzo dobry zestaw polskich aktorów. Począwszy od Jana Frycza, Tomasza Karolaka oraz Antoniego Królewskiego, przez Małgorzatę Kożuchowską, Rafała Zawieruchę, aż do Katarzyny Zawady, Ewy Kasprzyk czy Marcina Bosaka.

Banksterzy – fabuła

Karolina (Katarzyna Zawadzka) pracuje w banku, jest energiczna, pewna siebie, przebojowa. Kiedy w jej ręce wpada najnowszy produkt walutowy – kredyt we frankach szwajcarskich, kobieta otrzymuje wielką szansę, żeby się wykazać. Mając pełne przyzwolenie szefa – Adama (Tomasz Karolak), bez skrupułów zaczyna namawiać klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje. Jan (Jan Frycz) jest szarą eminencją krajowej finansjery. W swoim telefonie ma kontakty do prezesów największych banków w Polsce. Jego cyniczne pomysły i decyzje, z dnia na dzień, wpływają na gospodarkę i losy setek tysięcy osób. Takich jak Artur (Rafał Zawierucha) – ambitny szef firmy IT, który, by rozwijać działalność, decyduje się na opcje walutowe.

- Artur to młody facet, z wyobraźnią, z marzeniami, bardzo przedsiębiorczy gość, który zna się na tym co robi i potrzebuje pieniędzy, żeby rozkręcić swój interes w Warszawie. Ma bardzo dużo zleceń do swojej firmy i po prostu potrzebuje rozwoju. Sięga po kredyt i niestety został przysłowiowo zrobiony w balona. Chłopak złamał się, nie poradził sobie z tym, tak jak w rzeczywistości większość ludzi – opowiada Rafał Zawierucha o bohaterze, którego gra.

W Warszawie kręcą film, którego boją się banki. "Banksterzy"...

Wspólnikiem Artura jest Mateusz (Antoni Królikowski), który marzy o niezależności, własnym lokum i upragnionej wyprowadzce od teściów. Choć młode małżeństwo pozostaje nieufne wobec proponowanych przez banki rozwiązań, to przyparte do muru daje się wciągnąć w finansową pułapkę.

- To jest historia o kredytach na wielu polach. O tym, jaki ten wpływ mają kredyty na ludzi, na ich rodziny, ale też na ich kariery, biznesy. Oczywiście to jest film gdzieś historyczny, bo opowiadamy o tym co działo się w 2007 czy 2008 roku. Cofamy się o te 10-11 lat. Wydawałoby się, że to jest nie tak dawno. Jak spojrzeć na to szerzej to jest zupełnie inny świat. Wracamy do takich czasów, że rozmawiamy ze sobą nie przez smartfony, a przez telefony, na których kiedyś graliśmy w węża. To jest dosyć fajne – opowiada Antonii Królikowski, filmowy Mateusz.

Wkrótce losy bohaterów po obu stronach barykady splotą się w pętli wstrząsających wydarzeń, których przebieg ujawni szokujący mechanizm manipulacji, żerujących na potrzebach i emocjach, ale też bezwzględną i bezduszną siłę systemu bankowego. A gdy skończą się wszystkie racjonalne rozwiązania, bohaterom pozostaną już tylko najbardziej dramatyczne wybory.

Na razie nie wiadomo, w której części 2020 roku film trafi do kin.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto