Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie odsłonięto mural z wizerunkiem Jacka Kuronia

Redakcja
Mural przedstawiający Jacka Kuronia powstał na ścianach budynku CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia w Warszawie. Jego autorem jest Wilhelm Sasnal. Szczegóły w artykule poniżej.

Na ścianach budynku CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia przy ul. Złotej 58 powstał mural z wizerunkami patrona szkoły. Oficjalnie odsłonięcie miało miejsce w piątek, 26 czerwca.

Upamiętnienie Jacka Kuronia wydaje się być czymś naturalnym. Kawaler Orderu Orła Białego współtworzył KOR, pierwszą „Solidarność”, a także demokratyczną Polskę po 1989r. Był niezłomnym człowiekiem, który wierzył w demokrację i nigdy nie zapominał o solidarności społecznej, dążył do modelu polityki, w którym człowiek posiada możliwość samorealizacji, a energią życia społecznego jest szacunek i współpraca – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

W Warszawie odsłonięto mural z wizerunkiem Jacka Kuronia

Choć Jacek Kuroń od zawsze był związany z Warszawą, to do tej pory nie pojawiły się żadne formy jego upamiętnienia. Mural wydaje się być tą formą sztuki, która jest najbliżej społeczeństwa, a w jego odbiorze, między ludźmi a dziełem, nie staje żaden podmiot. Nieprzypadkowy jest też wybór lokalizacji.
W CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia pamięć o patronie jest wciąż żywa. W swoich niezwykle konsekwentnych przekonaniach Jacek Kuroń zawsze stawiał na młodzież i ludzi. Był wierny swoim ideom, co zasługuje na szczególne upamiętnienie w czasach, w których brakuje autorytetów – dodaje dyrektor LO Teresa Wesołowska.

Czarno-biały, ostentacyjnie surowy

Autorem dyptyku jest Wilhelm Sasnal, którego prace możemy podziwiać na całym świecie m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei oraz w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej.
Mural, który powstał przy Złotej 58 jest czarno – biały, ostentacyjnie surowy i sprowadzony do kontrastów. Jak informuje Bartłomiej Kubicki, wiceprzewodniczący rady dzielnicy Wola, inspiracją dla twórcy były dwie fotografie. Pierwsza z nich to zdjęcia Tadeusza Zagoździńskiego, a druga - wykonana w Sądzie Wojewódzkim podczas aresztowania Jacka Kuronia w lipcu 1965 roku.

Głos pokolenia

Inicjatywa namalowania muralu zrodziła się w Wolskim Centrum Kultury.

– Jestem dumny, że mogłem się przyczynić do realizacji tego projektu – mówi dyrektor WCK Krzysztof Mikołajewski.- Dziś, 21 lat po przełomie 1989r. projekt ten przypomina głos pokolenia, które wywalczyło suwerenne i demokratyczne państwo, wierząc w ideały równości społecznej i wolności osobistej. Dzięki muralowi będziemy mogli przypomnieć sobie o wartościach, o których często zapominamy w komercyjnym świecie interesowności politycznej i wzrastającej fali nienawiści – dodaje dyrektor Mikołajewski.

Nie przegapcie


Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto