Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstał pierwszy w Polsce bank mleka kobiecego

Patrycja Śledziewska
Nadwyżki kobiecego mleka będą przechowywane w specjalnym banku w stolicy
Nadwyżki kobiecego mleka będą przechowywane w specjalnym banku w stolicy Michał Pawlik/Polskapresse
To pierwszy taki bank w Polsce, bo choć na świecie podobne instytucje działają od stu lat, naszym lekarzom dopiero teraz udało się przekonać do nich władze. Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego CMPK w Warszawie jest więc absolutnym pionierem.

Profesor Maria Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, uważa, że to historyczny moment dla polskiej neonatologii, czyli gałęzi medycyny zajmującej się nowo narodzonymi dziećmi. Zgromadzone w banku mleko będzie bowiem służyć przede wszystkim im. Profesor Ewa Heliwich, krajowy konsultant ds. neonatologii, wyjaśnia, że mleko kobiece jest szczególnie potrzebne dzieciom chorym i przedwcześnie urodzonym. Z kolei według dr Aleksandry Wesołowskiej, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego, bank pozwoli ocalić mleko matek, które mają go za dużo i które wylewane jest do zlewu. Tymczasem stanowi ono lek znacznie bardziej wartościowy niż jakiekolwiek sztuczne mieszanki.

Komentuj: Matka została wyrzucona z muzeum, bo karmiła piersią. Pracownicy przepraszają
Panie, które mają nadmiar pokarmu, będą go mogły przekazać do banku nieodpłatnie. Tam zostanie zbadane i poddane pasteryzacji metodą Holtera, czyli obróbce termicznej w temperaturze 62,5 st. C, która niszczy bakterie i wirusy. Następnie pokarm będzie zamrażany do -20 st. C. W takim stanie może być przechowywany aż przez trzy miesiące. Rozmrożone mleko dzieli się na porcje i wykorzystuje w ciągu 24 godzin. I chociaż pod wpływem podgrzewania i zamrażania mleko traci wiele właściwości odżywczych, te najważniejsze, jak zapewniają lekarze, zostają zachowane.

Czytaj też: Matki karmiące postanowiły zaprotestować. Karmiły piersią swoje dzieci w metrze

Lekarze wierzą, że bank będzie się cieszył powodzeniem zarówno wśród kobiet z nadmiarem pokarmu, jak i tych, które mają go za mało. Z badań wynika bowiem, że prawie 9 na 10 pań deklaruje, że podzieliłoby się swoim mlekiem z potrzebującym cudzym dzieckiem. Lekarze podkreślają natomiast, że mleko "pożyczone" od innej mamy jest o wiele lepsze niż gotowe mieszanki dla niemowląt. Z kolei z badania przeprowadzonego w 2008 r. w trzech warszawskich szpitalach wynika, że tylko 9 proc. matek dostarczało pokarm w wystarczającej ilości dzieciom przedwcześnie urodzonym. Dlatego co szósty wcześniak żywiony był wyłącznie sztucznymi mieszankami. W Europie jest już 160 banków mleka kobiecego.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto