Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstał pierwszy w Polsce mural Loesje

Redakcja
materiały prasowe
Pierwszy w Polsce mural Loesje powstał na warszawskiej Pradze Północ w sobotę, 3 grudnia. Tekst „Im dłużej czekasz na przyszłość tym będzie krótsza” zagościł na ulicy Stalowej 38. Hasło zostało wybrane podczas warsztatów dla gimnazjalistów i licealistów realizowanych przez warszawską grupę Loesje w listopadzie i grudniu na Pradze Północ.

Wielkoformatowy mural utrzymany jest w czarno-białej stylistyce, charakterystycznej dla plakatów Loesje. Podkreśla ona, że najważniejszą wartością plakatów tworzonych przez Loesje jest tekst i jego przesłanie.

Czytaj także: Ruszyły prace nad muranowskim muralem

Cześć, mam na imię Loesje!

Lokalne grupy Loesje [czyt. luszje] na całym świecie promują wolność słowa i wolność wyrażania własnej opinii, działania w przestrzeni publicznej i kreatywność. Swoją nazwę i podpis na plakatach zawdzięczają młodej Holenderce o imieniu Loesje, a po polsku – Lusi.

Loesje narodziła się w Holandii, w Arnhem, 24 listopada 1983 roku. Idea tego ruchu powstała w grupie kilku przyjaciół, którzy chcieli podjąć dyskusję o ówczesnej sytuacji politycznej i społecznej w Holandii w sposób inny niż w mediach - poprzez czarno-białe plakaty z krótkimi, zachęcającymi do refleksji sloganami, pragnęli uniknąć zjadliwego krytycyzmu.

Przez prawie 30 lat w różnych krajach powstało kilkadziesiąt lokalnych grup Loesje o różnym profilu, tworząc rozbudowaną sieć w Europie, Afryce, Ameryce i Azji. Część grup zaangażowana jest bardziej w sprawy polityczno-społeczne, inne raczej w kulturę i sztukę. Zawsze jednak działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadamiać możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.

Czytaj też: Pierwszy festiwalowy mural w Polsce powstał na ulicy Jaworzyńskej

Jednym z podstawowych działań Loesje są warsztaty kreatywnego pisania tekstów, które pobudzają do aktywności społecznej, kreatywności i promują wolność wypowiedzi. Warsztaty to zabawa skojarzeniami słownymi i pisanie krótkich tekstów, z których później wybierane są najciekawsze i najbardziej inspirujące, tworząc serię powarsztatowych plakatów. Plakaty cechuje minimalistyczna, czarno-biała stylistyka, która podkreśla, że w idei Loesje najważniejszym elementem są treści, a nie atrakcyjna, kolorowa forma.

Źródło: mat. prasowe

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto