Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstaną Dzielnie. Będą służyć m.in. do dzielenia się używanymi rzeczami oraz nadwyżkami żywności

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Szymon Starnawski / zdjęcie ilustracyjne
W Warszawie powstaną Dzielnie - miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli zostawić używane rzeczy w dobrym stanie, z których nie chcą już korzystać lub których nie potrzebują, a także niewykorzystaną żywność. Będzie tam również prowadzona edukacja ekologiczna, a także integracja i aktywizacja mieszkańców. To już kolejne warszawskie miejsca nawiązujące do ekonomii współdzielenia. Szczegóły poniżej.

Dzielnie powstaną w ramach pilotażowego projektu "Podaj Dalej", opartego o ekonomię współdzielenia i nawiązującego do filozofii "zero waste". Pierwszy z takich obiektów - Dzielnia Saska Kępa - powstanie na Pradze-Południe przy ulicy Berezyńskiej 27. Miejsce zacznie funkcjonować w drugiej połowie kwietnia br.

Nie mogłam już patrzeć na ogromne ilości rzeczy nadających się jeszcze do użytku, wyrzucanych lub pozostawianych w okolicach śmietników. Uznałam, że bardzo potrzebne są w mieście miejsca, w których warszawianki i warszawiacy mogliby je pozostawiać dla innych - nie tylko osób potrzebujących pomocy, ale również tych, którzy w trosce o dobro planety i naszą przyszłość chcą ograniczyć własną konsumpcję oraz przyczynić się do redukcji odpadów - mówi Areta Szpura, inicjatorka projektu "Podaj dalej".

Dzielnia Saska Kępa ma być nie tylko miejscem dzielenia się używanymi rzeczami oraz nadwyżkami zdatnej do spożycia żywności. Będzie w niej również prowadzona edukacja ekologiczna, zwiększająca świadomość warszawianek i warszawiaków na temat wpływu ich codziennych decyzji i wyborów konsumenckich na środowisko i klimat. Mieszkańcy nauczą się tam także jak dawać rzeczom "drugie życie" - naprawiać je, odnawiać oraz znajdować dla nich nowe zastosowania. Dzielnia będzie również pełniła ważną funkcję społeczną poprzez integrację i aktywizację mieszkańców.

Dzielnia będzie kolejnym warszawskim miejscem nawiązującym do ekonomii współdzielenia. W stolicy działają już na przykład: Och Dzielnia na Ochocie, Dzielnia na Bielanach czy Magazyn Odzieżowy w Rembertowie. Kolejnym przykładem jest uruchomiony w listopadzie ubiegłego roku Współdzielnik na Woli, gdzie poza darmowym sklepem i warsztatem naprawczym znajdują się też m.in. sanatorium dla roślin czy lodówka i szafki, zachęcające do dzielenia się żywnością. Tych ostatnich jest zresztą w stolicy znacznie więcej. Obecnie w mieście funkcjonuje aż 40 jadłodzielni (ich adresy znajdziecie TUTAJ).

Więcej o Współdzielniku przeczytacie w artykule poniżej:

Współdzielnik w Warszawie ma już rok! Działa jak darmowy skl...

Liderem projektu związanego z Dzielnią Saska Kępa jest Urząd Dzielnicy Praga-Południe, który udostępnia i remontuje lokal oraz odpowiada za realizację całego przedsięwzięcia przy wsparciu Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, Biura Rozwoju Gospodarczego, Biura Marketingu Miasta oraz Centrum Komunikacji Społecznej. Inicjatywę wspierają także partnerzy biznesowi, członkowie platformy Partnerstwo dla Klimatu, m.in. Castorama, która dostarczyła materiały budowlane niezbędne do zrealizowania remontu lokalu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Warszawie powstaną Dzielnie. Będą służyć m.in. do dzielenia się używanymi rzeczami oraz nadwyżkami żywności - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto