Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstanie wielka farma miejska? "Miejsce uprawy warzyw, ziół, zbóż i hodowli zwierząt"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Piotr Krzyżanowski/archiwum
Wśród zgłoszonych pomysłów do Budżetu Obywatelskiego 2022 pojawił się projekt na Warszawską Farmę Miejską. Mieszkańcy stolicy mogliby hodować tam warzywa, owoce, zioła, zboża, a dzieci brać udział w warsztatach i korzystać z naturalnych zabawek czy ogrodu sensorycznego. Szczegóły w tekście poniżej.

Warszawska Farma Miejska

Pole z warzywami, owocami, kwiatami, ziołami i zbożem. Do tego ule z pszczołami, szklarnie, ogród sensoryczny i naturalny plac zabaw. Już niebawem mieszkańcy Warszawy mogą mieć ogólnodostępną farmę miejską. Taki pomysł zaproponowała Dominika Rybarczyk w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. - Warszawska Farma Miejska byłaby pierwszym takim obiektem w naszym mieście. Otworzyłaby nowe możliwości kształcenia i uświadamiania mieszkańców w zakresie ekologii, zdrowego żywienia oraz promowania uprawy warzyw i owoców w przestrzeni miejskiej - argumentuje autorka pomysłu. Trwa ocena zgłoszonego projektu. Jeśli przejdzie do kolejnego etapu, warszawiacy będą mogli oddać na niego swój głos w ramach BO 2022. Projekt znajduje się tutaj.. Szacowany koszt to 4 950 000 zł.

Warsztaty i zajęcia dla dzieci

Na terenie Warszawskiej Fermy Miejskiej znalazłyby się budynki gospodarcze, zagrody, wybiegi dla zwierząt, ule, szklarnie i tunele foliowe. Oprócz tego duża, zadaszona wiata z paleniskiem, ścieżka edukacyjna, ogród sensoryczny oraz naturalny plac zabaw. - Głównym zadaniem będzie edukacja i promocja ekologicznego stylu życia, a produkowana na niej żywność będzie mogła wspierać warszawskie ośrodki pomocy społecznej - pisze Dominika Rybarczyk. Farma ma funkcjonować od marca do października i przez ten okres oferować różnorodność tematów i zagadnień związanych z kalendarzem upraw. Goście dowiedzą się skąd bierze się mleko, jajka, miód, mąka i wiele innych produktów spożywczych. Będą mieli okazję sami uczestniczyć w zbiorach oraz w przygotowywaniu pożywienia.
W tygodniu farma będzie otwarta na zorganizowane grupy z placówek dydaktycznych, dla których prowadzone będą zajęcia tematyczne, zaś w weekendy i święta będą mogli odwiedzać ją wszyscy mieszkańcy.

Współpraca z SGGH

Jeżeli projekt będzie mógł być realizowany to do współpracy zostanie zaproszona Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, która będzie mogła uczynić farmę miejscem doskonalenia swoich studentów oraz prowadzenia prac naukowych. - Na farmie miałyby zostać zastosowane ekologiczne rozwiązania, jeśli chodzi o energię elektryczną i ogrzewanie oraz wykorzystanie odpadów BIO, farma wiatrowa, lampy solarne, panele słoneczne, kompostowniki - pisze Dominika Rybarczyk.

Warszawska Farma Miejska - gdzie może się pojawić?

Autorka pomysłu proponuje dwie lokalizacje. Warszawska Farma Miejska mogłaby powstać na działce nr 15, obręb 40614 między elektrociepłownią Żerań a Trasą S8. Kolejną proponowaną lokalizacją jest działka nr 18/1 z obrębu 40521 przy ul. Smugowej. Jednak jej nieuregulowany stan prawny prawdopodobnie nie pozwoli na jakiekolwiek działania na niej.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto