Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstanie wielki labirynt z roślin? Konstrukcja może pojawić się na Bródnie. Zdecydują mieszkańcy

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Wśród pomysłów do Budżetu Obywatelskiego na rok 2023 znalazł się projekt stworzenia labiryntu z roślin. Zielona konstrukcja miałaby stanąć na jednej z działek w dzielnicy Bródno. Jak argumentuje autor pomysłu, labirynt stworzyłby nieograniczone możliwości do organizacji różnego rodzaju zajęć dla dzieci i dorosłych. Szczegóły poniżej.

Zielony labirynt na Bródnie

Niebawem mieszkańcy warszawskiego Bródna mogą zyskać nową atrakcję w dzielnicy. W Budżecie Obywatelskim na rok 2023 pojawił się pomysł na stworzenie Zielonego labiryntu. - Celem projektu jest stworzenie wieloletniego roślinnego labiryntu na wzór labiryntów w Kleinwelka koło Bautzen (Niemcy) oraz w Parku na Brochowie we Wrocławiu - pisze autor projektu, Tomek Wincenciak. Niebawem mieszkańcy Warszawy będą mogli oddać głos na ten lub inne pomysły w BO. Głosowanie rozpoczyna się 15 czerwca 2022 r.

Labirynt miałby powstać na działce o powierzchni ok. 1300- 1500 m², która zlokalizowana jest w rejonie ulic: Krasnobrodzka, Chodecka, Rzepichy w pobliżu pętli autobusowej na Podgrodziu.

Jak podkreśla autor projektu, labirynty stają się coraz powszechniejsze. Jednoroczne na polach kukurydzy powstają np. pod Kobierzycami koło Wrocławia i w Nieporęcie pod Warszawą. Spacer po labiryncie to zabawa z pewną dozą adrenaliny. Po dłuższym marszu i kolejnym zakręcie człowiek natrafia na ścianę, więc musi zawracać. - Labirynt to pewnego rodzaju łamigłówka, która wymaga zapamiętywania miejsc, w których się już było. Wymaga zastanowienia jak odnaleźć wyjście. To może być aktywne nie tylko dla nóg, ale i dla umysłu spędzenie czasu wśród kolegów czy rodziny - pisze Tomek Wincenciak.

Za 300 tys. zł

Kosz realizacji pomysłu został wstępnie oceniony na 299 tys. zł. Ta kwota uwzględnia „techniczną” realizację projektu, usługę firmy ogrodniczej do końca roku kalendarzowego, koszt projektu sporządzonego przez architekta krajobrazu, wszelkiego typu oznaczenia. Projekt w kolejnych latach generuje koszty sprzątania i usług ogrodniczych (np. przycinanie krzewów, odżywki wzmacniające gęstość i intensywniejszy wzrost).

- Z projektu mogłyby skorzystać osoby indywidualne, a także całe rodziny czy grupy znajomych. Można też organizować zajęcia integracyjne czy dydaktyczne dla uczniów i przedszkolaków, a także budować umiejętności zdrowej rywalizacji - mówi Tomek Wincenciak.

Zielony Labirynt w Nieporęcie

Przypomnijmy, że blisko Warszawy znajduje się nietypowa konstrukcja o podobnym charakterze. Zielony Labirynt w Nieporęcie to wielki pole kukurydzy z wytyczonymi ścieżkami i trasami. Powstał na bardzo szczegółowym planie geodezyjnym i każdy, kto zdecyduje się nim przejść otrzyma dokładną mapę (opracowaną z dokładności do 15 centymetrów). Mapa zawiera 5 punktów orientacyjnych i zadania do wykonania. Twórcy labiryntu opracowali 10 tras. Są one zbudowane na planie prostokątów i połączone ze sobą. Każdy, kto zechce nimi przejść może gubić się i znajdować niczym w prawdziwej dżungli.

- Odwiedzając Zielony Labirynt dzieci mogą kształtować u dzieci orientację w terenie i uczyć się czytania map - zachęca Mirosław Zieliński, z Zielonego Labiryntu. Swoją przygodę z labiryntem mogą przeżyć nie tylko dzieci. Kukurydza już teraz ma około 2 metrów wysokości, ale będzie jeszcze wyższa, bo zasadzona odmiana może urosnąć na ponad 3 metry. Szczegóły tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto