Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie uczyć będą studenci? "Praktyki w miejskich szkołach i przedszkolach". To recepta na problemy z kadrą

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
naszemiasto.pl / zdjęcie archiwalne
W Warszawie rusza nowy projekt, który zapewni studentom kierunków pedagogicznych praktyki w stołecznych szkołach i przedszkolach. Ratusz poinformował o zawarciu umowy z Uniwersytetem Warszawskim. Dzięki temu młode osoby będą mieć możliwość współprowadzenia zajęć w placówkach oświatowych. Jak zauważa w rozmowie z naszą redakcją radna Dorota Łoboda, "z uwagi na wielkie problemy kadrowe w szkołach, dla Warszawy działania te są bezcenne."

- Dziś podpisaliśmy pierwsze takie, pilotażowe porozumie z Uniwersytetem Warszawskim, na mocy którego studenci kierunków pedagogicznych, przyszłe nauczycielki i nauczyciele, będą odbywali praktyki w miejskich szkołach i przedszkolach – przekazała w mediach społecznościowych wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Jak dodała zastępczyni prezydent miasta, warszawskie placówki oświatowe, podobnie jak te w pozostałych częściach kraju, od kilku lat mierzą się z problemem deficytu nauczycieli, a liczba wakatów rośnie w alarmującym tempie.

- Doświadczeni nauczyciele odchodzą, a młodzi nie podejmują pracy w tym zawodzie. Dlatego tak bardzo cieszę się ze współpracy z Uniwersytetem Warszawskiem, który kształci przyszłą kadrę pedagogiczną – przyznała Kaznowska.

W Warszawie uczyć będą studenci? "Praktyki w miejskich szkoł...

Warszawa. Praktyki przygotują do zawodu nauczyciela

W ramach porozumienia zawartego przez władze miasta z UW ma zostać utworzona "Warszawska sieć przedszkoli i szkół ćwiczeń Uniwersytetu Warszawskiego". Projekt zakłada, że w ciągu całego roku akademickiego w wybranych placówkach oświatowych w stolicy, będą odbywały się praktyki studenckie. Chodzi o 15 miejskich przedszkoli i 14 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Okres pilotażowy programu wynosi dwa lata.

Program zakłada umożliwienie studentom zarówno obserwacji lekcji, w tym godzin wychowawczych, ale również ich współprowadzenie i prowadzenie. Praktykanci będą mieli możliwość omówienia konspektów lub scenariuszy zajęć przygotowanych przez siebie.

Jak zapewniła wiceprezydent, wyznaczony przez dyrektora placówki opiekun będzie udzielał wsparcia studentom, a praktykanci poza zajęciami lekcyjnymi, na równi z nauczycielami, będą też brać udział w zebraniach grona pedagogicznego, rad pedagogicznych, zebraniach z rodzicami, wycieczkach i w innych wydarzeniach organizowanych przez placówkę. Taka osoba będzie miała okazję poznania tajników pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz nauczy się prowadzenia niezbędnej dokumentacji.

Praktyki dla przyszłych nauczycieli. Radna: "Świetna inicjatywa, która przygotuje do pracy z dziećmi"

- Uważam, że to jest świetna inicjatywa, przede wszystkim ze względu na przygotowanie tych młodych osób do pracy z dziećmi. Niestety wadą naszego systemu kształcenia nauczycieli jest to, że bardzo często te osoby trafiają po studiach do pracy w szkole, mając za sobą bardzo niewiele godzin przepracowanych rzeczywiście z dziećmi – mówi w rozmowie z nami warszawska radna Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji i liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji.

Jak zauważyła radna, osoby trafiające do pracy w szkołach, mają wielkie umiejętności teoretyczne z określonych przedmiotów, ale często niewystarczające doświadczenie do pracy z dzieckiem. Chodzi m.in. o wiedzę z zakresu rozwoju dziecka czy umiejętności, jak radzić sobie z problemami i wyzwaniami w takiej pracy.

Warszawa. Brakuje nauczycieli. Praktyki temu zaradzą?

Przypomnijmy, że z początkiem nowego roku szkolnego stołeczny ratusz alarmował, że w szkołach w Warszawie brakuje w sumie 3595 nauczycieli.

- Co gorsza, wielu z nich jest już w wieku emerytalnym i mogą odejść z miesiąca na miesiąc, więc ta liczba może być jeszcze większa – ostrzegała z końcem sierpnia Renata Kaznowska, dodając, że w stolicy w wieku emerytalnym jest obecnie ponad 5 tysięcy osób w tym zawodzie.

Do sprawy w rozmowie z naszą redakcją odniosła się także przewodnicząca Komisji Edukacji.

- Warto pamiętać, że mamy też bardzo dużo ukrytych wakatów. Chodzi o to, że wielu nauczycieli pracuje ponad etat albo bierze zastępstwa ciągłe. To wygląda później tak, że dana szkoła chce zatrudnić np. matematyka, ale aby poradzić sobie z brakiem, dała zastępstwo lub nadgodziny innemu matematykowi. W ten sposób ten etat nie widnieje już w rozpisce. Więc liczba wolnych wakatów i tak jest zaniżona względem realnych potrzeb tych szkół – tłumaczy nam Dorota Łoboda.

Nowe statystyki dotyczące braków kadrowych w stołecznych szkołach znane będą z końcem września, jednak jak dodaje rozmówczyni, jej zdaniem ta liczba niewiele się zmieniała przez ten miesiąc.

- Z uwagi na nasze wielkie problemy kadrowe, liczymy, że praktyki te zachęcą studentów, do tego, żeby po ukończeniu programu faktycznie decydowali się na pracę w szkołach czy przedszkolach. Dla Warszawy będzie to bezcenne – dodała Łoboda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto