Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielkim Tarpnie doszło do straszliwej rzezi

Kazimierz Trybulski
Kazimierz Trybulski
Obecny wygląd cmentarza w Wielkim Tarpnie
Obecny wygląd cmentarza w Wielkim Tarpnie Kazimierz Trybulski
HISTORIA. 14 września 1769 r. podczas odpustu parafialnego w Wielkim Tarpnie oddział pruskich żołnierzy dokonał mordu na niewinnej ludności polskiej.

5 września w klubie „Centrum" Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu uczestniczyłem w spotkaniu Koła Miłośników Dziejów Grudziądza, podczas którego pan Marek Prabucki wygłosił referat: „Straszliwa rzeź Polaków w Wielkim Tarpnie podczas odpustu parafialnego we wrześniu 1769 r."
Informacje, jakie pan Marek w swoim referacie umieścił, wstrząsnęły mną. Postanowiłem umieścić na portalu mmgrudziadz.pl krótkie streszczenie tego referatu, wyszedłem bowiem z założenia, że nie tylko ja nic dotychczas nie wiedziałem o dramatycznym zdarzeniu z 1769 r.
Tarpno nie zawsze było dzielnicą Grudziądza. Kiedyś było samodzielną gminą, w której w roku 1620 postawiono niewielki kościółek pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Był on filią grudziądzkiej fary a znajdował się w miejscu, w którym do dzisiejszego dnia istnieje cmentarz (w pobliżu jeziora w Wielkim Tarpnie), na którym chowani są zmarli mieszkańcy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.
14 września 1769 r., jak co roku, w kościółku w W. Tarpnie odbywał się odpust, na który przybyło wielu mieszkańców sąsiednich a nawet dalszych miejscowości. Po uroczystym nabożeństwie, wychodzący z kościoła ludzie zauważyli, że pewien żołnierz w mundurze armii pruskiej próbuje na siłę zwerbować polskiego parobka do wojska. Pomogli młodemu Polakowi, ratując go z rąk żołnierza. Ktoś poinformował o tym fakcie znajdujący się obok tarpieńskiego dworu oddział dragonów, którzy rzucili się na niewinną ludność. Przerażeni ludzie schronili się w kościele, na cmentarzu i w innych znajdujących się w pobliżu budynkach. Pruscy żołnierze wtargnęli do kościoła i tu również zabili wielu Polaków. Zniszczyli także ołtarz i tabernakulum, bezczeszcząc Najświętszy Sakrament. Po opuszczeniu kościoła szukali jeszcze ludzi po oborach i polach. Wielu zapędzili do jeziora, gdzie niektórzy utonęli. W sumie zginęło około 20 osób.
Na uwagę zasługuje fakt, że zdarzenie to miało miejsce niecałe trzy lata przed I rozbiorem Polski, czyli żołnierze pruscy przeprowadzili swoją zbrodniczą akcję na terenie wolnego jeszcze Królestwa Polskiego. Nigdy za to nie zostali przez władze pruskie ukarani.
Kościół w Tarpnie rozebrany został w 1829 roku, natomiast obecny, pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa powstał w 1922 r.
W imieniu wszystkich czytelników portalu bardzo dziękuję panu Markowi Prabuckiemu za przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto