Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka z nielegalnymi i szpecącymi reklamami w Warszawie. Miasto pracuje nad uchwałą krajobrazową

Martyna Konieczek
Chyba żaden mieszkaniec Warszawy nie ma wątpliwości, że przestrzeń miejska jest nadmiernie zaśmiecana pstrokatymi banerami. Reklamy wielkoformatowe w centrum miasta są po prostu zmorą stolicy. Jednak miasto zamierza z nimi walczyć i przechodzi do następnej części prac nad uchwałą krajobrazową
Chyba żaden mieszkaniec Warszawy nie ma wątpliwości, że przestrzeń miejska jest nadmiernie zaśmiecana pstrokatymi banerami. Reklamy wielkoformatowe w centrum miasta są po prostu zmorą stolicy. Jednak miasto zamierza z nimi walczyć i przechodzi do następnej części prac nad uchwałą krajobrazową Piotr Smoliński / archiwum Polska Press
Chyba żaden mieszkaniec Warszawy nie ma wątpliwości, że przestrzeń miejska jest nadmiernie zaśmiecana pstrokatymi banerami. Reklamy wielkoformatowe w centrum miasta są po prostu zmorą stolicy. Jednak miasto zamierza z nimi walczyć i przechodzi do następnej części prac nad uchwałą krajobrazową - wyłożenia jej projektu do publicznego wglądu. Warszawska uchwała krajobrazowa ma regulować różne kwestie dotyczące reklam, szyldów, małej architektury oraz ogrodzeń. Usystematyzuje wielkości szyldów i reklam, określi ich dopuszczalne typy oraz miejsca, w których mogą być sytuowane. Szczegóły w artykule poniżej.

Estetykę Warszawy od lat szpecą wielkoformatowe płachty na elewacjach i niskiej jakości szyldy. Nadmierne „rozpanoszenie” się reklam w przestrzeni budzi uzasadniony protest mieszkańców. Dlatego właśnie stolica podejmuje kolejne kroki, aby zadbać o estetykę przestrzeni publicznej i przechodzi do następnej części prac nad uchwałą krajobrazową - wyłożenia jej projektu do publicznego wglądu.

BĘDZIE ŁADNIEJ!

Warszawska uchwała krajobrazowa ma regulować różne kwestie dotyczące reklam, szyldów, małej architektury oraz ogrodzeń. Usystematyzuje wielkości szyldów i reklam, określi ich dopuszczalne typy oraz miejsca, w których mogą być sytuowane.

Projekt zakłada m.in. że szyldy będzie można umieszczać tylko w strefie parteru budynków (z nielicznymi wyjątkami), w taki sposób, by nie przesłaniały cennych detali architektonicznych. Nośniki reklamowe staną jedynie wzdłuż wyznaczonych ulic. Ograniczona będzie możliwość sytuowania wyświetlaczy i ekranów reklamowych. Siatki reklamowe zawisną na rusztowaniach tylko na krótki okres remontu czy budowy. Inne reklamy będą dopuszczone jedynie na ślepych ścianach o charakterze technicznym.

Wygląd i jakość przestrzeni publicznych poprawią też regulacje dotyczące obiektów małej architektury, takich jak ławki, słupki i kosze na śmieci. W projekcie uchwały są zapisy dotyczące rodzajów materiałów, z których będzie można je wykonywać.

KONSULTACJE Z MIESZKAŃCAMI

Projekt uchwały krajobrazowej został poddany szerokim konsultacjom społecznym na przełomie czerwca i lipca 2017 roku, a po ich zakończeniu szczegółowo przeanalizowany w oparciu o zgłoszone uwagi. Efektem dyskusji i wymiany opinii jest publikacja „Projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy. Przewodnik po projekcie. Jak zmienią się nośniki reklamowe, szyldy, mała architektura, ogrodzenia”, która tłumaczy skomplikowane zapisy dokumentu.

Teraz rozpoczął się kolejny etap konsultacji, tym razem w związku z ustawowym obowiązkiem wyłożenia projektu do publicznego wglądu. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z zapisami uchwały krajobrazowej w specjalnym punkcie konsultacyjnym zlokalizowanym w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 (30 października i 14 listopada w godz. 16.00-19.00). Natomiast we wtorek, 6 listopada, o godz. 18.00 w tym samym miejscu (sala Kasyno) odbędzie się debata publiczna.

SKŁADANIE UWAG - SZCZEGÓŁY

W ramach konsultacji ponownie można składać uwagi do projektu uchwały – na piśmie lub za pomocą poczty elektronicznej. W przypadku pisemnego składania uwag należy pobrać i wypełnić formularz, który od piątku, 26 października, będzie dostępny tutaj. Wypełniony druk można przekazać w punkcie konsultacyjnym, wysłać pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (ul. Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa) lub pocztą elektroniczną na adres: [email protected].

Przy składaniu uwag za pomocą poczty elektronicznej należy wskazać zapisy, do których odnoszą się komentarze.

Konsultacje społeczne trwają od 26 października do 3 grudnia 2018 roku. Po ich zakończeniu projekt warszawskiej uchwały krajobrazowej zostanie przeanalizowany pod kątem zgłoszonych uwag, a później trafi pod obrady Rady m.st. Warszawy.

Szczegółowe informacje na temat projektu warszawskiej uchwały krajobrazowej znajdują się tutaj.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto