Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsaw Mummy Project. Pod Warszawą badają egipskie mumie z Muzeum Narodowego [ZDJĘCIA]

Sonia Tulczyńska/Magdalena Nałęcz AIP
Warsaw Mummy Project. Pod Warszawą badają egipskie mumie z Muzeum Narodowego [ZDJĘCIA]
Warsaw Mummy Project. Pod Warszawą badają egipskie mumie z Muzeum Narodowego [ZDJĘCIA] Grzegorz Jakubowski
W Otwocku, w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea ruszył Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych badań Mumii (Warsaw Mummy Project). Jego celem jest badanie mumii egipskich ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie pod kątem m.in. występowania chorób nowotworowych.

Przy użyciu sprzętu do tomografii i rentgena, naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego badali zbiory w celu określenia, czy mumie są prawdziwe. Badane będą także mumie zwierzęce, a celem prowadzonych działań jest ustalenie gatunku, płci, wieku czy stanu zachowania tkanek.

śród eksponatów, nad którymi będą pracować badacze, znajdują się nie tylko mumie ludzkie, lecz także kot, krokodyl oraz baran.

- Współczesna nauka pozwala nam badać starożytnych Egipcjan nie tylko dla zaspokojenia ciekawości, wyjaśniania zagadek przeszłości, ale i dla wymiernych korzyści, które płyną z badań nad nękającymi nas współcześnie chorobami - stwierdziła Marzena Ożarek-Szilke, bioarcheolog pracująca w ramach Warsaw Mummy Project. Inicjatywa, w którą jest zaangażowana, zakłada przeanalizowanie mumii egipskich m.in. pod kątem chorób nowotworowych.

Jak przyznaje bioarcheolog, do tej pory na świecie przeprowadzono tylko kilka interdyscyplinarnych badań nad mumiami. - Nasze przedsięwzięcie zakłada jednak użycie nie tylko znanych i stosowanych przez inne zespoły metod. Chcemy także opracować nowe techniki i analizy medyczne, niestosowane dotąd podczas badań mumii – powiedziała Ożarek-Szilke.

Badacze przeanalizują 42 eksponaty, w tym mumie ludzkie i zwierzęce oraz ich fragmenty (dłonie, głowy, stopy), które są depozytami m.in. Uniwersytetu Warszawskiego przekazanymi Muzeum Narodowemu w Warszawie oraz depozytem Muzeum Etnograficznego (dłoń) i Luwru (kot, krokodyl oraz baran).

Na wstępie naukowcy sprawdzą, czy mumie są autentyczne i jak jest ich zawartość. Podczas pierwszego etapu badań wykorzystane zostaną tomograf komputerowy oraz najnowocześniejszy aparat cyfrowy do badań rentgenowskich. Dzięki temu badacze dowiedzą się, jakie są wiek oraz płeć mumii i odkryją ślady chorób, które występowały w starożytności, np. zakaźnych coraz naczyniowych.

- Pozyskanie wiedzy o rodzajach występujących w starożytności nowotworów, organach, które atakowały, oraz stadiach rozwoju chorób może znacząco przyczynić się do udoskonalenia dzisiejszych metod profilaktyki i walki z rakiem - stwierdził Andrzej Radkowski, dyrektor medyczny Affidea Polska, która jest partnerem medycznym pierwszego etapu badań w ramach Warsaw Mummy Project.

Podczas drugiego etapu naukowcy pobiorą za pomocą endoskopu niewielkie próbki mumii i oddadzą je do analizy laboratoryjnej, w tym genetycznej, w której zostanie wykorzystane DNA eksponatów. - Obecnie badania zabytków stanowią jedną z najbardziej zaawansowanych dziedzin nauki, pozwalającą na bezpieczne analizowanie obiektów, bez uszczerbku dla ich stanu zachowania, a my zobowiązani jesteśmy do szczególnej troski o wysokie standardy w obszarze prac badawczych posiadanych dzieł - powiedziała Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego w Warszawie.

Projekt jest realizowany przez polskich archeologów i bioarcheologów: Marzenę Ożarek-Szilke, Kamilę Braulińską oraz Wojciecha Ejsmonda z Uniwersytetu Warszawskiego w ścisłej współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie są największymi w Polsce. Jednostka posiada około czterdzieści sztuk mumii w różnym wieku. Zbiory udostępniane są do badań chętnie, szczególnie że nowoczesna i wykorzystywana aparatura nie niszczy szczątek.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto