Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsaw Summer Jazz Days 2015. Znamy program imprezy i ceny biletów

tsz
Warsaw Summer Jazz Days 2015
Warsaw Summer Jazz Days 2015 materiały promocyjne
Między 9 a 12 lipca na terenie SOHO Factory po raz kolejny odbędzie się wielkie święto muzyki jazzowej - festiwal Warsaw Summer Jazz Days 2015. Największą gwiazdą będzie Bill Laswell, człowiek, który współpracował m.in. z Mickiem Jaggerem, Yoko Ono, Iggym Popem czy grupą Motorhead.

Warsaw Summer Jazz Days 2015, 9-12 lipca, SOHO Factory, ul. Mińska 25, bilety: od 40 PLN, karnety od 250 PLN


Weź udział w konkursie: Warsaw Summer Jazz Days 2015. Wygraj bilety na festiwal!

Warsaw Summer Jazz Days 2015: program festiwalu

9 lipca zagrają Giovanni Guidi Trio, Ambrose Akinmusire Quartet oraz Vijay Iyer Trio.

Giovanni Guidi to z pewnością jeden z najbardziej przekonujących i niesamowitych artystów zarówno włoskiej, jak i światowej sceny muzycznej. W swoim najnowszym projekcie przewodniczy trio młodych, lecz niezwykle doswiadczonych muzyków: Thomasa Morgana i Joao Lobo. Guidi nagrał z nimi “City Of Broken Dreams” oraz dopiero co wydany “This Is The Day.”

“Niesamowity młody trębacz i charyzmatyczny lider zespołu z absolutnie wyjątkowym sposobem gry” - tak Ambrose'a Akinmusirego zachwala The New Yorker. Chociaż ponadprzeciętne zdolności instrumentalne muzyka są wyraźnie słyszalne, artysta w swojej twórczości duży nacisk kładzie również na kompozycje. Jak sam mówi, jest to “coś, nad czym skupiałem się przez kilka ostatnich lat. Chcę umieć napisać piosenkę, która obroni się bez improwizacji.”

Nominowany do nagrody Grammy, kompozytor i pianista Vijay Iyer został już nazwany przez Pitchfork “jednym z najbardziej inspirujących i witalnych pianistów dzisiejszych czasów”, a Los Angeles Weekly tytułuje go “młodą gwiazdą, która nie zna granic”. W marcu 2014, Iyer wydał płytę “Mutations”, na której znalazła się napisana przez niego muzyka na pianino, kwartet smyczkowy i elektronikę. Będący pierwszym jego album z muzykę kameralną, “Mutations rozszerza i pogłębia skalę uczuć…pokazuje jego bardziej delikatną, ale jednocześnie lśniącą stronę” - pisze Chicago Tribune.

Bilety na pierwszy dzień w cenie od 80 do 160 PLN można kupić pod tym linkiem.

Warsaw Summer Jazz Days 2015: program festiwalu

10 lipca wystąpią Jason Marsalis Vibes Quartet, James Carter Organ Trio i Brad Mehldau Trio.

Już od bardzo młodego wieku było jasne, że Jason Marsalis ma wszelkie możliwości, by stać się jednym z wielkich. Jest synem pianisty i nauczyciela Ellisa Marsalisa i jego żony Dolores. Jest też najmłodszym bratem Wyntona, Branforda i Delfeayo Marsalis. Razem ze swoim ojcem uważani są za rodzinę królewską nowoorleańskiego jazzu. W wieku 6 lat Jason nie tylko dostał swoją prawdziwą perkusję, ale został zapisany na lekcję u legendarnego Jamesa Blacka. Rok później zaczął grywać z zespołem ojca i ze swoim bratem Delfeayo. W wieku dziewięciu lat był bardziej doświadczony niż wielu dorosłych muzyków. Z każdym mijającym rokiem, Jason Marsalis wydaje sie być coraz dojrzalszym i doświadczonym muzykiem i kompozytorem. Żeby zrozumieć pasję, jaką ma do muzyki, trzeba zobaczyć go przy instrumencie i samemu poczuć tą niezaprzeczalną energię.

James Carter wyrywa się wszelkim kategoryzacjom przez swoją miłość zarówno do hybryd jak i do kontrastów. Urodzony w Detroit w 1969, od najmłodszych lat pasjonował się muzyką, wszystkimi brzmieniami od funku i rocka, przez soul, na jazzie skończywszy. Przez kilka dekad zespoły z organami były uważane za gorszą formę jazzu, niezbyt udaną próbą przeniesienia bluesa na ten gatunek. Carter udowodnił jednak, że nie jest to w żaden sposób ograniczające i organy mogą być bardzo ważnym elementem dobrego zespołu jazzowego. Na najnowszej płycie grupy zdecydowanie dominuje blues.

Osobowość muzyczną Brada Mehldau można określić mianem dychotomii. Przede wszystkim zajmuje się on improwizacją, uwielbiając spontaniczność w muzyce. Ma on jednak również szacunek do swego rodzaju struktury muzyki, korzystając z niej aby pokazać słuchaczowi generalną formę jego ekspresji. Robi to słuchając gry zespołu i obserwując jak powstają pomysły, aby później kontynuować tę formę. Każdy jego utwór ma bardzo silną narrację, którą widać czasem po rozpoczęciu lub po zakończeniu, ale również po tym jak utwory są niedokończone, niedopowiedziane. Dwie strony osobowości Mehldau – ta improwizacyjna i ta kurczowo trzymająca się koncepcji utworu – świetnie ze sobą współgrają, tworząc wrażenie kontrolowanego chaosu.

Bilety na drugi dzień w cenie od 80 do 160 PLN można kupić pod tym linkiem.

Warsaw Summer Jazz Days 2015: program festiwalu

W sobotę 11 lipca wystąpią laureaci jazzowego debiutu fonograficznego oraz laureat konkursu Open Jazz. Usłyszymy też projekt Music of Krzysztof Kobyliński.

Jazzowy debiut fonograficzny to program Instytutu Muzyki i Tańca skierowany do polskich muzyków jazzowych oraz do mających siedzibę w Polsce wydawców nagrań. Program „Jazzowy debiut fonograficzny” ma na celu zwiększenie liczby debiutów i nagrań muzyki jazzowej, ułatwienie wejścia na rynek muzyczny nowym zespołom i solistom, a także animację jazzowej twórczości kompozytorskiej (przynajmniej 50% czasu trwania nagrania musi zostać poświęcone muzyce polskiej z obligatoryjnym nagraniem przy najmniej 1 nowego utworu polskiego kompozytora).

Music of Krzysztof Kobyliński to tak naprawdę dwa koncerty: solowy występ Calderazzo Plays Kobylinski oraz koncert Krzysztof Kobyliński Ethnojazz Orchestra. Drugi z występów da możliwość wysłuchania kompozycji Krzysztofa Kobylińskiego specjalnie zaaranżowanych dla tak wybitnych wykonawców. Orkiestra Aukso, jeden z najciekawszych europejskich zespołów muzyki współczesnej, dyrygowana przez Marka Mosia. Stanisław Soyka, artysta słowa obdarzony wyjątkowymi umiejętnościami wokalnymi i sceniczną charyzmą. KK Pearls z kompozytorem jako pianistą oraz niezwykłą wokalistką Reut Rivka Shabi. Wykonywane w takim składzie utwory Krzysztofa Kobylińskiego nabierają nowego wydźwięku i wymiaru. To koncertowe wykonanie, w sensie dosłownym i przenośnym. To wcielenie w muzyczne życie poszukiwań i twórczego rozwoju, w celu wspólnego kreowania artystycznego sensu. Dzięki perfekcyjnemu wykonaniu wyrafinowanych aranżacji orkiestrowych oraz samodzielnym kreacjom wokalistów wspartych energią KK Pearls, następuje rekonstrukcja i zupełnie nowe przedstawienie fabuły utworów. Niuanse warstw interpretacyjnych nie wpływają na klarowność muzycznego przekazu. Słychać, iż ta muzyka daje pełnię satysfakcji i radość wykonującym ją artystom.

Bilety na trzeci dzień w cenie od 40 do 100 PLN można kupić pod tym linkiem.

Warsaw Summer Jazz Days 2015: program festiwalu

Na zakończenie festiwalu wystąpi projekt Sly & Robbie Meet Nils Petter Molvaer oraz Bill Laswell Material and The Master Musicians of Jajouka led by Bachir Attar.

Perkusista Sly Dunbar wraz z basistą Robbiem Shakespearem, zyskali światowe uznanie jako jeden z najbardziej rytmicznych i innowacyjnych zespołów reggae, znanych po prostu jako Sly & Robbie. We dwójkę użyczyli swoich umiejętności aby współtworzyć jedne z najważniejszych sesji reggae i nagrywać równie ważne płyty lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, także z zespołami rockowymi. Dunbar nagrał też wiele albumów solowych. Nils Petter Molvaer, z którym wystąpi Dunbar, to norweski trębacz, kompozytor i producent zajmujący się wieloma gatunkami muzycznymi – od jazz, przez ambient i break-beat, po hip hop i rock. To co łączy te gatunki w jego wykonaniu to niewątpliwe przemyślenie ich od nowa i nadanie im zupełnie innego wymiaru o niesamowitej intensywności.

I na koniec największa gwiazda. Basista. Producent. Wizjoner. Od ponad 30 lat, Bill Laswell swoją uporczywą pracą udowadnia, że zasługuje tytuł jednego z najbardziej pracowitych muzyków. Swoim konceptualnym podejściem do dźwięku zawsze wykraczał poza utarte szlaki branży udowadniając, że jest jedną z najsilniejszych osobowości w muzyce współczesnej. Najlepszym dowodem tego jest ponad 3000 nagrań niemal każdego gatunku, które nagrał z artystami takimi jak Mick Jagger, Yoko Ono, Iggy Pop, Laurie Anderson, Brian Eno, Bootsy Collins, Nine Inch Nails, Motorhead, Peter Gabriel, Blur, The Ramones, George Clinton, Pharaoh Sanders, The Dalai Lama, Matisyahu, Angelique Kidjo, DJ Krush, Sting, The Last Poets, Afrika Bambaataa, Julian Schnabel, Whitney Houston, Manu Dibango, Fela Kuti, czy Herbie Hancock. To efekt współpracy z tym ostatnim zasługuje na szczególne wyróżnienie – rewolucyjny hit ‘Rock It’ wprowadził do muzyki popularnej technikę turntablismu, inspirując kolejne generacje DJi i gwarantując uznanie sceny hip-hopowej dla Hancocka. Nie byłoby to możliwe gdyby nie pomoc Billa Laswella.

Master Musicians of Jajouka to zespół Bachira Attara, z wioski Jajouka niedaleko Ksar-el-Kebir w górach Ahl Srif, czyli południwej części gór Rif północnego Maroka. Jajouka to starożytna wioska w prowincji Tilisman, będąca jednocześnie domem zespołu oraz sanktuarium świętego Sidi Ahmeda Sheikha, muzułmańskiego misjonarza i nauczyciela Moulaya Abdesalema, będącego patronem Maroka. Większość mieszkańców tej wioski są członkami Ahl Sherif, czyli “klanu świętych.” Społeczeństwo Attar z Jajouki to nie tylko założyciele wioski ale również spadkobiercy niesamowitej muzycznej tradycji. Muzyka i sekrety tej wioski były przekazywane przez pokolenia przez niemal 4000 lat. Muzycy są nauczani tajników tego skomplikowanego brzmienia będąc już w bardzo młodym wieku. Po latach praktyki mogą uzyskać tytuł Malima lub Mistrza. bill commentOtrzymują tym samym baraka, czyli błogosławieństwo Allaha, dającego im moc aby leczyć oraz cierpliwość, która jest niewątpliwie wymagana do grania tej niesamowicie intensywnej i skomplikowanej muzyki.

Przez wieki, Master Musicians of Jajouka byli oficjalnie zatrudnionymi muzykami sułtanów Królestwa Maroko. Posiadali tym samym specjalne dokumenty, które określały ich przywileje w społeczeństwie, niezależnie od tego kto akurat rządził krajem – ich wyjątkowość była utrzymywana nawet po kolonizacjach Francuzów, Anglików i Hiszpanów. Przez tewszystkie lata, muzycy dalej kontynuowali granie, z reguły z okazji ślubów i świąt. Lokalni rolnicy z Djebala pozwalali im nawet na branie części plonów niemal do końca dwudziestego wieku.

Bilety na drugi dzień w cenie od 80 do 160 PLN można kupić pod tym linkiem.

Szczegółowa rozpiska koncertowa pod tym linkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto