Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wars&Sawa Cup 2013 [zdjęcia]

Joanna Dołowska
Joanna Dołowska
W sobotę 20 kwietnia odbył się Turniej w akrobatyce sportowej. O Puchar Warsa i Sawy w hali Arena walczyli najlepsi akrobaci z Białorusi, Francji, Rosji, Ukrainy, Szwajcarii, Włoch oraz cała czołówka akrobatów z Polski.

Akrobatyka sportowa to niezwykła dyscyplina, mieszanka baletu z umiejętnościami ekwilibrystycznymi, prezentowana przez silnych mężczyzn i piękne dziewczyny ubranych w kolorowe stroje. Poza akrobatyką planszową można było obejrzeć konkurencję olimpijską czyli skoki na trampolinie, to konkurencja bardzo trudna ale niezwykle efektowna. Chętnych obejrzeć tę piękną dyscyplinę sportu nie brakowało, trybuny w Hali Arena były pełne.

Akrobatyka sportowa składa się z trzech konkurencji.  Pierwsza to ćwiczenia na planszy (12x12m) - to prezentacje trzyminutowego programu z podkładem muzycznym w wykonaniu dwójek męskich, żeńskich i mieszanych oraz trójek żeńskich i czwórek męskich.

Druga konkurencja to indywidualne skoki na ścieżce akrobatycznej. Bardzo ważne jest oczywiście, ustane lądowanie.

Trzecia konkurencja to skoki na trampolinie. Tu zawodnicy skaczą indywidualnie lub w tzw. synchronach czyli parach i muszą wykonać dziesięć ewolucji (najlepiej różnych i o dużej skali trudności). Trampolina, jako jedyna konkurencja akrobatyki sportowej, jest konkurencją olimpijską.

Najbardziej widowiskowe są konkurencje zespołowe. Wykonywane są na planszy o rozmiarach 12 x 12 m w postaci układów ćwiczeń z muzyką i choreografią. W układzie ćwiczeń zespoły wykonują piramidy, skoki akrobatyczne na planszy, ćwiczenia dynamiczne zespołowe powiązane układem choreograficznym do muzyki.

Podstawowe zasady sędziowania w Akrobatyce Sportowej

Akrobaci wykonują na zawodach trzy różne układy: statyczny (zawierający piramidy), dynamiczny (gdzie zawodnik „górny” wyrzucany przez partnerów tzw. „dolnych” wykonuje ewolucje w powietrzu) oraz układ kombinowany (na który składają się elementy statyczne i dynamiczne).

Sędziowie mają za zadanie wychwycić błędy i zastosować odpowiednie kary, ściśle określone w przepisach. Przykładowe błędy, które musi zauważyć sędzia: zachwianie, przygiętą nogę, luźną stopę, nie dokręcone salto itp.

Sędzia artystyczności ocenia układ choreograficzny: różnorodność tańca, jego jakość, amplitudę i synchroniczność ruchów, zgodność z muzyką - jej charakterem i rytmem. Ocenia układ także pod względem doboru elementów akrobatycznych.

Zespół za wykonany układ otrzymuje 3 oceny: ocenę za wykonanie, ocenę za artystyczność i ocenę za trudność układu. Oceny sumuje się i tak powstaje ocena za dany układ. Suma ocen za poszczególne układy daje wynik dla zespołu.
Za wykonanie zespół może uzyskać maksymalną ocenę 10.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto