Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa buduje za pieniądze z Unii

morteaz
morteaz
Zaktualizowano listę kluczowych projektów, które otrzymają dofinansowanie ze środków UE. Stolica dostanie pieniądze na drugą linię metra, skomunikowanie północno-wschodniej części Warszawy oraz dokończenie Centrum Nauki Kopernik.

Polsce przyznano 67 mld euro z europejskiego budżetu na lata 2007-2013. - Polska efektywnie wykorzystała środki na lata 2004-2006, pokazując tym samym, że jest silnym graczem w Europie - mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. - Nasze doświadczenia pozwalają patrzeć z optymizmem na realizację obecnego budżetu - dodaje.

Są pieniądze na drugą nitkę metra

Dofinansowanie pozwoli na zrealizowanie wielu ważnych inwestycji, w tym tej jednej, najbardziej oczekiwanej przez warszawiaków - drugiej linii metra. - Dotację na centralny odcinek II linii metra zwiększono o prawie 60 procent. Cały koszt projektu ma wynieść 4,76 mld zł. Unia Europejska dołoży 2,97 mld. Oczywiście ten projekt niesie za sobą pewne ryzyko, ale jesteśmy elastyczni i wciąż powstają nowe, alternatywne projekty, tak aby nie stracić dofinansowania - mówi o metrze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wśród inwestycji miasta st. Warszawy wpisanych na listę projektów kluczowych znajduje się budowa linii tramwajowej do Tarchomina i zakup nowego taboru do obsługi pozostałych dzielnic na północnym wschodzie, modernizacja i rozbudowa sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków oraz budowa Centrum Nauki Kopernik. Przewidywany okres zakończenia tej ostatniej budowy to 23 września 2010, choć bardzo możliwe, że przynajmniej część CNK zostanie otwarta wcześniej.

Kryzys Warszawie niestraszny?

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie kryje optymizmu. - W naszych planach uwzględnialiśmy możliwość spowolnienia gospodarczego. Trudno było spodziewać się kryzysu w jego obecnym rozmiarze, ale możemy zapewnić, że wszystkie projekty które mają dofinansowanie z Unii Europejskiej będą realizowane wbrew recesji - twierdzi prezydent Warszawy.

W sumie, w całej Polsce dofinansowanych zostanie 520 projektów. - Nie jest tak, że Warszawa zgarnia całą pulę - zapewnia minister Elżbieta Bieńkowska. - Niektóre miasta i regiony mają więcej projektów, poza tym Warszawa, jako stolica, odpowiada za inwestycje o zasięgu ogólnopolskim. Przykładowo, oczyszczenie wody w Wiśle będzie miało wpływ na stan całej rzeki na północ od Warszawy, nie jest to więc projekt lokalny - mówi Bieńkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto