Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Budynek przy ul. Pięknej wkrótce odzyska swoją dawną świetność. Trwają prace remontowe

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Trwa remont budynku przy ulicy Pięknej. Zakończenie prac jesienią
Trwa remont budynku przy ulicy Pięknej. Zakończenie prac jesienią Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy
Trwa remont elewacji frontowej budynku przy ulicy Pięknej 31/37, wzniesionego w latach 1950-52. To niezwykle ważna inwestycja, gdyż jak podkreślają stołeczni urzędnicy, obiekt nie był remontowany od momentu swojego powstania. Finalizacja prac została zaplanowana na jesień tego roku.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy poinformowało o trwających pracach remontowych, których celem jest odnowienie budynku przy ulicy Pięknej 31/37 w Warszawie. Obiekt powstał w latach 1950-52, w pierwszym etapie budowy Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM), obejmującym plac Konstytucji i jego najbliższe otoczenie.

Projekt architektoniczny i urbanistyczny budynku oraz całego założenia opracował w jedynie cztery miesiące zespół kierowany przez Józefa Sigalina. Zgodnie z poleceniem kierownictwa politycznego, najbardziej prestiżowy fragment MDM-u został oddany do użytku 22 lipca 1952 roku, czyli w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Trwa remont budynku przy ulicy Pięknej. Zakończenie prac jesienią

Warszawa. Budynek przy ul. Pięknej wkrótce odzyska swoją daw...

Budynek wkrótce oczaruje warszawiaków

Jak informują stołeczni urzędnicy, kompozycja elewacji budynku oparta jest na klasycznej zasadzie trójpodziału.

Strefa cokołowa, która obejmuje wysokie lokale użytkowe dostępne z ulicy została wykończona płytami jasnego piaskowca imitującego rustykę. Kolejne kondygnacje wykończono w cegle gruzobetonowej, uzyskanej ze zmielenia zalegającego po wojnie gruzu ceglanego. Zwieńczenie budynku stanowi wysunięty gzyms z attyką. Jak przystało na reprezentacyjną kamienicę socrealistyczną tralkową attykę zdobią trzy figuralne grupy rzeźbiarskie - alegorie architektury i sztuk pięknych autorstwa Kazimierza Bieńkowskiego i Józefa Gosławskiego - czytamy w komunikacie BSKZ.

Remont budynku to niezwykle ważna inwestycja, gdyż jak podkreślają urzędnicy, nie był on modernizowany od momentu swojego powstania.

Upływ czasu, długotrwała eksploatacja i brak bieżących, fachowo przeprowadzonych remontów sprawił, że z upływem lat stracił na swojej świetności. Dopiero po rozstawieniu rusztowań możliwe było ostateczne rozpoznanie zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz pełna ocena zniszczeń elewacji. Oprócz wspomnianego już piaskowca szydłowieckiego, na elewacji znajdziemy czerwony piaskowiec w ozdobnych portalach wejść do sklepów, kontrastujący z czerwienią cegieł jasny wapień, pińczowski w dekoracyjnych obramieniach portfenetrów na wyższych kondygnacjach oraz tynki szlachetne z domieszką miki i białego kamienia na ścianach i sufitach balkonów oraz na płycinach pomiędzy oknami - informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy.

BSKZ zaznacza, że swoimi monumentalnymi rozmiarami, a także podziałami i dekoracją architektoniczną budynek nawiązuje do epok minionych.

Z jednej strony blisko mu do florenckich renesansowych pałaców, czy neorenesansu francuskiego, a z drugiej naśladuje eklektyczne paryskie kamienice końca XIX w. Socrealizm na Pięknej swobodnie żongluje cytatami i motywami zaczerpniętymi z europejskiej tradycji architektonicznej - wyjaśniają urzędnicy.

W podobnym stylu została wykończona elewacja budynku przy ul. Pięknej 28.

Koniec prac remontowych przewidziano na jesień tego roku. Remont jest dofinansowywany z budżetu m.st. Warszawy kwotą 186 710 złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto