Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa Centralna. Co wiemy o Dworcu Centralnym w Warszawie? [Warszawa Centralna: adres, dojazd, sklepy, historia]

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Szymon Starnawski
Warszawa Centralna. Dworzec Centralny w Warszawie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc stolicy. Stacja każdego roku obsługuje kilkanaście milionów pasażerów, a każdego dnia ponad 900 pociągów. Kiedy zbudowano stację Warszawa Centralna? Kto jest patronem dworca na stacji Warszawa Centralna? Jakie ciekawostki skrywa historia Warszawy Centralnej? O tym w artykule poniżej.

Warszawa Centralna - historia budowy

Warszawa Centralna została oddana do użytku 5 grudnia 1975 roku. W jej budowę zaangażowany był Edward Gierek i Wojsko Ludowe, a na otwarciu pojawił się Leonid Breżniew. Zaczynając od początku - w latach sześćdziesiątych władze PZPR postanawiają stworzyć dworzec i stację Warszawa Centralna. Pierwszym etapem prac było stworzenie linii średnicowej w latach 1961-63. Co ciekawe, powstała tylko jedna część mostu kolejowego przez Wisłę. Zaraz po otwarciu okazało się jednak, że ruch jest zbyt duży. Wkrótce zawrócono robotników i dobudowano drugą część. Dworzec Centralny miał powstać zaraz po ukończeniu linii średnicowej. Niestety problemem okazała się pustka w państwowej kasie. Pierwsze prace rozpoczęły się dopiero W 1972 roku.

Robotnikom wyznaczono 1100 dni. Nie nałożono żadnych limitów finansowych, a przebieg prac doglądał nerwowo Edward Gierek. Inwestycja była konieczna ze względów propagandowych. W pewnym momencie budowa stanęła pod znakiem zapytania. Robotnicy nie nadążali z terminami, a Gierek, chcąc zabłysnąć przed komunistycznymi przywódcami musiał działać. Wobec tego do pracy zaangażowano Wojsko Ludowe. Żołnierze terminów przestrzegali, ale gorzej było z jakością pracy. Przeciekający dach, nieszczelne wykończenie, to tylko niektóre rzeczy które doskwierały pasażerom przez lata.

Warszawa Centralna - ciekawostki o Warszawie Centralnej

  • Warszawa Centralna - początki budowy: Mimo że przedsięwzięcie było ogromne, w pierwszych dniach na placu budowy pojawiły się jedynie dwie koparki oraz 23 robotników. W dodatku większość była niewykwalifikowana. Na plac przychodzili mieszkańcy, którzy chcieli pomóc w budowie dworca.
  • Warszawa Centralna - hostessy PKP: Przez kilkanaście miesięcy PKP zatrudniało hostessy ubrane w bordowe mundurki. Informowały one o cenach biletów, a nawet repertuarach warszawskich teatrów. Postać hostessy z Warszawy Centralnej uwieczniła Irena Kwiatkowska jako Kobieta Pracująca w filmie "Motylem jestem, czyli romans 40-latka".
  • Warszawa Centralna - innowacje: Na stacji Warszawa Centralna pojawiły się rozwiązania, które zastosowano po raz pierwszy w Polsce: ruchome chodniki na pochylniach, czy amerykańskie schody ruchome. Dworzec Centralny był także pierwszym miejscem w naszym kraju wyposażonym w klimatyzację.
  • Warszawa Centralna - strefa VIP: Na Dworcu zbudowano specjalny salon dla VIPów. Został on otwarty dla Leonida Breżniewa, który przyjechał pociągiem w grudniu 1975 r. na rozpoczynający się trzy dni po otwarciu dworca VII Zjazd PZPR. W 2007 PKP Intercity urządziła tam pierwszą w Polsce zamkniętą poczekalnię na dworcu kolejowym dla posiadaczy biletów pierwszej klasy na pociągi PKP Intercity pod nazwą "Strefa VIP".
  • Warszawa Centralna - pierwszy automat ze słodyczami: W budynku Warszawy Centralnej stanął pierwszy w Polsce automat ze słodyczami i napojami. Przez długie lata był jedyną taką maszyną w Polsce.
  • Warszawa Centralna - fontanna na dworcu: Na środku dworcowego przejścia podziemnego pod skrzyżowaniem Al. Jerozolimskich z ul. Chałubińskiego stała biało-czerwona marmurowa fontanna. Została sprowadzona prosto z Włoch. W latach 90. XX fontanna zniknęła. Obecnie mniej więcej w miejscu, w którym mieściła się fontanna, znajduje się McDonald’s.
  • Warszawa Centralna - atrakcja turystyczna: Warszawa Centralna była nie tylko miejscem przyjazdów i odjazdów. W latach 70. odbywały się tam także imprezy kulturalne. Pokazy mody, tańca, rewie... Ludzie traktowali dworzec jak atrakcję turystyczną.

ZOBACZ TEŻ: Przetestowaliśmy zmodernizowaną linię kolejową

Linia obwodowa w Warszawie jest już gotowa, a pierwsze pociągi przejadą po niej lada dzień. Kosztowna inwestycja zawarła modernizację całej linii oraz cztery całkowicie nowe przystanki. Szczegóły w artykule poniżej.

Linia obwodowa Warszawa. Przetestowaliśmy zmodernizowaną tra...

Warszawa Centralna - nadanie patrona

W 2019 roku Dworzec Centralny w Warszawie nieoczekiwanie zmienił nazwę. Po ponad 40 latach od otwarcia stacji nadano patrona. Dokładnie od 5.01.2019r. Dworzec Centralny w Warszawie nosi imię wybitnego kompozytora i dyrygenta – Stanisława Moniuszki. W ceremonii nadania imienia udział wzięli w niej m.in. przedstawiciele rządu, przedstawiciele środowisk muzycznych, Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki oraz rodzina patrona.

- Rok 2019 to rok 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki. Z tej okazji polski parlament podjął decyzję, że będzie to Rok Moniuszkowski, ale decyzję także taką samą podjęło UNESCO na wniosek Polski, Litwy i Białorusi. Jest to wielki zaszczytem dla nas, ale przede wszystkim dla Stanisława Moniuszki – powiedział podczas uroczystości Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Warszawa Centralna - adres, dojazd, godziny otwarcia, sklepy, usługi

Adres Warszawy Centralnej to al. Jerozolimskie 54. Oznacza to, że dworzec znajduje się w ścisłym centrum stolicy. W bezpośrednim pobliżu stacji znajdziemy galerię handlową Złote Tarasy, stację metra Centrum i dworzec Warszawa Śródmieście. Przed samym wejściem na stację znajdziemy pętlę autobusową, a wokół liczne przystanki tramwajowe. Umożliwia to dogodny dojazd na dworzec właściwie z większości dzielnic stolicy. Połączenia komunikacji miejskiej do Warszawy Centralnej możemy znaleźć w serwisie internetowym

Zarządu Transportu Miejskiego

. Pomiędzy halą Warszawy Centralnej a Centrum Handlowym Złote Tarasy znajduje się także postój taksówek.

Warszawa Centralna nie ma określonych godzin otwarcia - na teren dworca możemy wejść o każdej porze dnia i nocy.

Na stacji Warszawa Centralna znajdziemy również liczne sklepy i punkty usługowe. Wśród nich można wyróżnić:

  1. aptekę
  2. sklepy spożywcze
  3. cukiernię i piekarnię
  4. sklepy z galanterią
  5. punkty gastronomiczne
  6. kawiarnie
  7. księgarnię
  8. market
  9. sklepy z prasą i książkami
  10. bank
  11. usługi fotograficzne
  12. punkt GSM
  13. kantor
  14. kafejkę internetową
  15. kwiaciarnię
  16. optyka
  17. wypożyczalnię samochodów
  18. zakłady bukmacherskie
  19. dziewięć bankomatów

ZOBACZ TEŻ: Likwidacja Warszawy Powiśle, stacja przy rondzie de Gaulle'a, przedłużenie linii WKD

Modernizacja linii średnicowej. Likwidacja Warszawy Powiśle,...

Warszawa Centralna w liczbach

Warszawa Centralna w 2017 roku obsłużyła 15,1 mln pasażerów. Pod tym względem - w latach 2014 - 2017 - zanotowano aż 79-procentowy wzrost. Na stacji Warszawa Centralna znajdziemy 4 perony z 8 krawędziami peronowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto