Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa chce ogrzewać mieszkania energią ze ścieków. Podpisano ważny dokument

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Czy warszawskie mieszkania mogą być wkrótce ocieplane energią pozyskiwaną ze ścieków? Wiele na to wskazuje. Stołeczne wodociągi podjęły właśnie kolejną współpracę w tym kierunku. Porozumienie podpisane z PGNiG TERMIKA S.A. zakłada współpracę obu spółek w zakresie odzysku ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców miasta. Szczegóły w artykule poniżej.

Wodociągi Warszawskie, jako firma odpowiedzialna społecznie, a więc także ekologicznie, wdrażają kolejne projekty związane z Gospodarką Obiegu Zamkniętego. Umowa z PGNiG TERMIKA S.A. zakłada współpracę obu spółek w zakresie odzysku ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców miasta - poinformowało w środę stołeczne MPWiK.

PGNiG TERMIKA to już kolejny po Veolii partner, z którymi miejskie wodociągi zamierzają współpracować w zakresie badania możliwości odzysku ciepła ze ścieków. 18 stycznia poinformowano o zawarciu umowy w tej sprawie.

Jak to będzie działać?

Zgodnie z pierwszym etapem kontraktu, spółki przygotować mają analizy weryfikujące uwarunkowania ewentualnego przedsięwzięcia. W przypadku pomyślnych wyników zakłada się zabudowę pomp ciepła, które będą wykorzystywać ciepło odpadowe ścieków komunalnych z sieci kanalizacyjnej oraz w oczyszczalniach "Czajka", "Południe" i "Pruszków" oraz w Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych należących do zasobów miasta. Częścią umowy jest także analiza możliwości przeprowadzenia przyszłych działań ukierunkowanych na wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako wody technologicznej w obiektach należących do PGNiG TERMIKA.

- W naszej działalności dążymy do zrównoważonego rozwoju poprzez między innymi realizację inwestycji, które przeciwdziałają zmianom klimatu, wpisują się w kierunkowe globalne i unijne rozwiązania środowiskowe, tym samym bezpiecznie i stabilnie wpływają na jakości życia mieszkańców naszej stołecznej społeczności. Szczególnie w ostatnich latach kładziemy nacisk na osiągnięcie efektywności w zakresie Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Rozwijanie współpracy z partnerami z firm odpowiedzialnych za publiczne usługi uznajemy za kierunek dziś konieczny i właściwy. Jest to też ważne, gdy mówimy o odnawialnych źródłach energii i uniezależnianiu się od tzw. energii „brudnej”. Interesują nas sensowne, dobre dla środowiska i ludzi projekty, w ten sposób wpisujemy się także w kierunkowe rozwiązania naszego właściciela, m.st. Warszawy – mówi Marek Smółka, rzecznik prasowy Wodociągów Warszawskich.

PGNIG TERMIKA, jako główny wytwórca ciepła na potrzeby warszawskiego systemu ciepłowniczego oraz systemu ciepłowniczego zasilającego Pruszków, Piastów i Michałowice, a także energii elektrycznej na potrzeby aglomeracji warszawskiej, również podkreśla wagę inwestycji w dywersyfikację źródeł pozyskiwania energii.

- W naszym podejściu do modernizacji czy transformacji energetycznej bierzemy pod uwagę wyzwania, z jakimi mierzy się polskie ciepłownictwo, zwłaszcza w kontekście europejskiej wizji polityki klimatycznej. To doskonale widać w Termice, gdzie zarządzamy dwoma największymi elektrociepłowniami w Unii Europejskiej. Musimy w związku z tym pamiętać, że naszym głównym obowiązkiem jest utrzymywanie stabilnych źródeł wytwórczych i jeszcze przez długi czas podstawowymi paliwami zasilającymi nasze jednostki będą węgiel i gaz - podkreśla w produkcji ciepła – podsumowuje Paweł Przychodzeń, wiceprezes PGNiG TERMIKA SA Grupa Orlen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto