Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa. Cztery nowe psy rozpoczęły służbę w policji. Byliśmy w laboratorium kryminalistycznym, aby zobaczyć ich pracę

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Krystian Dobuszyński
Warszawska policja zakupiła w ubiegłym roku cztery nowe psy, które mają pomóc w badaniach osmologicznych. Czworonogi przeszły długie szkolenia i od czerwca rozpoczęły służbę. Odwiedziliśmy Laboratorium Kryminalistyczne KSP, aby sprawdzić jak wygląda ich praca. Owczarki niemieckie zastąpiły sześć psów, które zginęły w wielkiej awarii rury ciepłowniczej na Pradze Północ.

Otil, Ogi, Oro, Ondo – to cztery nowe owczarki niemieckie zakupione przez warszawską policję. Psy są młode, żywiołowe, energiczne i choć chcą się bawić, to trzymają dyscyplinę. Wpatrzone w swoją opiekunkę, wykonują wszystkie jej polecenia.

W sierpniu ubiegłego roku nowe psy rozpoczęły specjalne szkolenie, które odbyło się w Sułkowicach pod okiem instruktorów i trwało sześć miesięcy.

Warszawa. Otil, Ogi, Oro, Ondo rozpoczęły służbę w policji
Krystian Dobuszyński

- Wówczas dwa owczarki miały 10 miesięcy, a dwa 12 miesięcy, więc za chwilę będą miały po dwa lata. W Sułkowicach na koniec szkolenia przeszły tak zwaną atestację i pod koniec lutego przyjechały do wyremontowanego laboratorium na Jagiellońskiej – przekazała w rozmowie z naszą redakcją komisarz Aleksandra Szyszka, biegła z zakresu osmologii z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji. – Kurs wymaga, aby przewodnik miał dwa psy i stąd ta liczba czerech psów, ponieważ mamy u nas dwóch przewodników – dodała.

Przypomnijmy, że nowe, policyjne czworonogi zastąpiły psy, które zginęły w awarii rury ciepłowniczej.

Warszawa. Cztery nowe psy rozpoczęły służbę w policji. Byliś...

Warszawa. Awaria ciepłownicza na Pradze Północ. "Znaleźli martwe psy policyjne"

Wszystko zaczęło się od wielkiej tragedii – awarii rury ciepłowniczej, która miała miejsce 21 lutego ubiegłego roku w laboratorium kryminalistycznym Komendy Stołecznej Policji na warszawskiej Pradze Północ.

Gorąca woda zalała kojce zlokalizowane na świeżym powietrzu przy laboratorium, zginęło wówczas sześć policyjnych psów - Edamis, Jogin, Jerk, Lasso, Long i Magnet, które przebywały na terenie obiektu. Woda wdarła się też do pomieszczeń pracowni kryminalistycznej.

Odpowiedzialna za tragedię firma Veolia zrekompensowała odbudowę laboratorium oraz sfinansowała wyszkolenie nowych psów.

Warszawa. Nowe owczarki policyjne rozpoczęły pracę

Po półrocznym szkoleniu w czerwcu tego roku owczarki rozpoczęły służbę w policji. Otil, Ogi, Oro i Ondo przeszły kurs w kierunku badań osmologicznych, podobnie jak psy, które zginęły w lutym zeszłego roku.

- Osmologia jest działem kryminalistyki, który zajmuje się identyfikacją człowieka na podstawie śladów zapachowych. Badanie osmologiczne składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to próby kontrolne, które mają na celu sprawdzenie czy danego dnia pies zdolny jest do pracy oraz czy materiał, który będzie brał udział w badaniu, nie jest w jakiś sposób atrakcyjny dla psa. Po przejściu prawidłowo prób kontrolny prowadzone są próby identyfikacyjne, które mają na celu sprawdzenie czy zachodzi zgodność zapachowa najczęściej pomiędzy materiałem dowodowym zabezpieczonym na miejscu zdarzenia, a materiałem porównawczym – wyjaśniła komisarz Szyszka.

Odwiedziliśmy laboratorium KSP, aby sprawdzić na czym dokładnie polega praca nowych mieszkańców Jagiellońskiej 49 w Warszawie.

- Pies otrzymuje do nawęszenia próbkę z zapachem dowodowym, a następnie ma przed sobą ciąg selekcyjny składający się z pięciu stanowisk z próbkami – w jednej jest materiał wobec którego prowadzone jest postępowanie, a cztery to materiały uzupełniające. Następnie pies podchodzi do stanowisk i w momencie, gdy stwierdzi zgodność zapachową, waruje przy danym słoiku – wytłumaczyła biegła z zakresu osmologii.

Aby wydać pozytywną opinię pies musi trzykrotnie wskazać tę samą próbkę przy różnym rozstawieniu słoików. Na tym jednak nie koniec, ponieważ niezbędne jest, aby także drugi pies wskazał trzykrotnie ten sam materiał.

Warszawa. Owczarki i ich pamięć zapachowa niosą pomoc służbom

- Mieliśmy już pozytywne wskazania w sprawach, które zostały nam zlecone. I codziennie badamy nowe próbki przesłane nam przez organy prowadzące postępowania karne – przyznała policjantka.

Także w naszej obecności, jeden z owczarków – Ogi, bezbłędnie wskazał próbkę z materiałem dowodowym zebranym na miejscu zdarzenia.

Warszawa. Otil, Ogi, Oro, Ondo rozpoczęły służbę w policji
Krystian Dobuszyński

Owczarki zostały zakupione od polskiego hodowcy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto