Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa: Dzień Pacjenta w szpitalu dziecięcym przy Niekłańskiej

wiadomosci24
11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. W warszawskim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej również świętowano. Placówkę odwiedziła prezydentowa Anna Komorowska, która m.in. czytała dzieciom bajki.

Światowy Dzień Chorego ustanowił 13 maja 1992 r. papież Jan Paweł II. Chciał tym świętem zwrócić uwagę na potrzebę uwrażliwienia na służbę zdrowia oraz zagwarantowania lepszej opieki chorym – nie tylko medycznej, ale także i psychicznej, która związana jest m.in. z obecnością podczas hospitalizacji bliskiej osoby.

Opieka rodziny i przyjaciół jest nie tylko ważna w przypadku pacjentów dorosłych ale także na oddziałach neonatologicznych i pediatrycznych. Rocznie do szpitali trafia ponad milion dzieci. Największą grupę wiekową stanowią maluszki do 4 roku życia.

Dziecko jest zupełnie innym pacjentem niż osoba dorosła. Jest ono niesamodzielne, bezbronne i uzależnione od innych. Potrzebuje więzi emocjonalnej z matką, poczucia bezpieczeństwa oraz aktywności poznawczej i ruchowej. Przebywając na oddziale bez opieki najbliższej osoby narażone jest na obciążenia psychiczne: lęk, ból i ograniczoną aktywność. Przerażające dla malucha jest nowe środowisko, nieznane osoby, sprzęt medyczny oraz zabiegi diagnostyczno-lecznicze, z powodu których aż 84% hospitalizowanych dzieci doświadcza bólu. Nie od dzisiaj wiadomo, że negatywne emocje mają zły wpływ na leczenie i rozwój malucha.

– Z powodu nierozwiniętych jeszcze zdolności adaptacyjnych mały pacjent nie rozumie co się z nim dzieje. Natomiast brak myślenia przyczynowo-skutkowego powoduje, że nie jest w stanie pojąć, że procedury medyczne wpływają na poprawę jego zdrowia – powiedziała Alina Zienowicz, pielęgniarka pracująca na Oddziale Patologii Noworodka i Niemowlęcia (PNiN) w warszawskim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej.

Maluchowi hospitalizowanemu bez bliskiej osoby nie pomogą zabawki, którymi często wyłożone są łóżeczka. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, wolą obecność rodziców i przedmioty codziennego użytku znajdujące się dookoła. Często zdarza się tak, że rodzice opuszczając na kilka godzin dziecko nie potrafią później zrozumieć jego reakcji wynikających z choroby. Zaczynają mieć problemy z uspokojeniem malucha, przez co czują się zagubieni.

– Mając na uwadze źródła i konsekwencje stresu szpitalnego personel medyczny naszego oddziału stara się ograniczać jego wpływ na chore dziecko. Badanie maluszków, zabiegi pielęgnacyjne i diagnostyczno-lecznicze wykonywane są delikatnie, a wszystko to przy respektowaniu praw i potrzeb rozwojowych dziecka – powiedziała Edyta Zając, położna z oddziału PNiN szpitala przy ul. Niekłańskiej.

Mali pacjenci oddziału PNiN otrzymali w tym dniu w prezencie butelki do karmienia. Natomiast starsze dzieci z innych oddziałów spotkały się m.in. z prezydentową Anną Komorowską, która przeczytała maluchom bajkę. Złożyła ona także przebywającym w szpitalu dzieciom życzenia. – Chciałabym wam życzyć, żebyście nie chorowali i nie trafiali do szpitali, ale jeżeli się to już zdarza, a zdarza się niestety, to żebyście w tych szpitalach znaleźli przyjaciół i żebyście mieli poczucie, że wszyscy, którzy was otaczają, są dla was serdeczni, dobrzy i starają się, żeby jak najszybciej wasze choroby się skończyły – powiedziała Anna Komorowska.

Dzieci usłyszały także z ust biskupa diecezji warszawsko-praskiej Marka Solarczyka pozdrowienia od papieża Franciszka.
Autor artykułu: Alina Zienowicz
Zobacz więcej:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto